Kancelaria Prezydenta poinformowała, że 16 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym. Jeszcze tego samego dnia ustawa została opublikowana, a weszła w życie 17 sierpnia.

Głównym jej celem jest wprowadzenie do ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym przepisów umożliwiających przeprowadzanie referendum ogólnokrajowego w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory do Sejmu i do Senatu, wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub wybory do Parlamentu Europejskiego, co ma nastąpić przez zbliżenie rozwiązań zawartych w tej ustawie do rozwiązań zawartych w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy. O zastrzeżeniach związanych z referendum pisaliśmy: Sejm zmienił przepisy o referendum ogólnokrajowym, aby połączyć je z wyborami oraz Czy wybory na pewno będą tajne i bez presji.

 

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?

W tym celu w ustawie przesądza się, że w przypadku jednoczesnego przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego oraz wyborów do Sejmu i do Senatu, wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub wyborów do Parlamentu Europejskiego:

  1. głosowanie w referendum ogólnokrajowym przeprowadza się w godzinach głosowania określonych w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy;
  2. informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych podaje się w terminach określonych w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy;
  3. zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Sejmu i do Senatu, wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub w wyborach do Parlamentu Europejskiego dotyczy również głosowania korespondencyjnego w referendum ogólnokrajowym;
  4. wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w wyborach do Sejmu i do Senatu, wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub w wyborach do Parlamentu Europejskiego dotyczy również referendum ogólnokrajowego, a akt pełnomocnictwa sporządzony w związku z tymi wyborami dotyczy również głosowania w referendum ogólnokrajowym.

W ustawie przesądzono ponadto, że wyniki głosowania i protokoły głosowania w referendum ogólnokrajowym pochodzące zarówno z obwodów głosowania utworzonych za granicą jak i utworzonych na polskich statkach morskich są przekazywane komisarzowi wyborczemu właściwemu dla miasta stołecznego Warszawy (obecnie protokoły i wyniki pochodzące z obwodów głosowania utworzonych na polskich statkach morskich są przekazywane komisarzowi wyborczemu właściwemu dla siedziby armatora).

Czytaj też: Sztuka zadawania pytań referendalnych - wyzwanie dla inicjatora referendum >.

Czytaj w LEX: Gminne obowiązki profrekwencyjne w wyborach parlamentarnych w 2023 r. >