SN: Wybory prezydenta 28 czerwca i 12 lipca są ważne

Wybory

Na posiedzeniu całego składu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sąd Najwyższy 3 sierpnia br. podjął uchwałę o ważności wyborów Prezydenta RP, które odbyły się 28 czerwca br. i 12 lipca br. Prezydentem został Andrzej Sebastian Duda, mimo złożonych 5847 protestów wyborców. Zdaniem SN nawet te uznane nie miały wpływu na wynik głosowania.

03.08.2020

SN: 92 protesty były zasadne, ale nie wpłynęły na wynik wyborów prezydenckich

Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zakończyła w niedzielę rozpoznawanie wszystkich protestów wyborczych, które wpłynęły po wyborach prezydenckich. Łącznie było ich ok. 5800. Wśród rozpoznanych w sobotę był m.in. protest złożony przez polityków KO reprezentujących komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Sąd Najwyższy pozostawił ten protest bez dalszego biegu.

02.08.2020

Protest komitetu Trzaskowskiego odrzucony, bo dotyczył prawa, a nie głosowania

Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego pozostawiła bez dalszego biegu protest komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, bo był on "przeciwko treści obowiązującego prawa i jego oceną, a nie dotyczył przebiegu głosowania, ustalenia jego wyników lub wyników wyborów pod kątem zgodności z obowiązującym prawem wyborczym lub prawem karnym".

02.08.2020

SN o ponad 4 tys. protestów: Manipulacje TVP w czasie wyborów nieudowodnione

Wybory

Rekordową liczbę spraw na jednym posiedzeniu rozpoznało trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego - było ich ponad cztery tysiące. Wszystkie protesty dotyczyły faworyzowania jednego kandydata przez telewizję publiczną. - Fakt, że wyborcy decydują się na korzystanie z danego źródła informacji, nie może być uważany za równoznaczny z manipulacją - orzekli sędziowie.

31.07.2020

SN hurtowo rozpoznaje protesty - niektóre zasadne, ale nie zaważyły na wyniku

Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoczęła masowe rozpoznawanie protestów wyborczych: cztery tysiące na jednym posiedzeniu. Jeśli w czwartek sędziowie uporają się z tymi protestami, to pozostanie jeszcze ponad 800 pism do rozpatrzenia, do 3 sierpnia, gdy ma zapaść uchwała pełnej Izby o ważności wyborów prezydenckich.

30.07.2020

SN: Pytanie o sposób prowadzenia wyborów bez dalszego biegu

Wybory

Wyborca w proteście wyborczym zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie sposobu prowadzenia wyborów prezydenckich. Wskazał, że kandydat, który uzyskał więcej głosów w 9 województwach i za granicami kraju, przegrał wybory. Tak sformułowany protest wyborczy nie spełnia wymogów przewidzianych w Kodeksie wyborczym - orzekł Sąd Najwyższy.

30.07.2020

SN: Najpierw wyrok Trybunału, potem skarga na uchwałę PKW

Wybory

Dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie o zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o partiach politycznych, nie można rozstrzygać skargi na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. Postępowanie w sprawie należy zawiesić. Takie orzeczenie wydał Sąd Najwyższy w sprawie dotyczącej rozliczenia wydatków wyborczych.

29.07.2020

RPO wnioskuje o uniewinnienie skazanych w Procesie Brzeskim

Prawo karne Wybory

Sądy II RP błędnie uznały, że działalność 10 polityków tzw. „Centrolewu”, będących w opozycji wobec rządów sanacyjnych, była spiskiem w celu obalenia przemocą władzy - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że nie było do tego żadnych podstaw, gdyż chodziło im o zmianę rządów za pomocą kartki wyborczej.

28.07.2020

SN: Brak zaświadczenia o prawie do głosowania to wina obcej poczty i wyborcy, a nie konsula

Administracja publiczna Wybory

Pierwszy raz w historii Sąd Najwyższy zajął się rolą konsulów w organizacji wyborów prezydenckich. Ocenił, że w stanie pandemii odpowiedzialność za wysłanie zaświadczeń o prawie do głosowania ponoszą zagraniczni operatorzy pocztowi. A ryzyko ponoszą sami wyborcy. Zarzuty nie odnoszą się do działań władz polskich ani też nie dotyczą spraw, na które konsul polski miałby wpływ - dodał SN.

28.07.2020

PKW: Nie było naruszeń wpływających na wynik wyborów

RODO Wybory

Nie stwierdzono naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania i wynik wyborów prezydenta RP - stwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza w ogłoszonym we wtorek sprawozdaniu z wyborów. Na tej podstawie oraz po rozpoznaniu protestów wyborczych, Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyboru prezydenta.

28.07.2020

Poprawka do ustawy o zdrowiu pozwoli zwrócić Poczcie wydatki za druk pakietów wyborczych

Finanse publiczne Wybory

Wprowadzona do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu poprawka pozwala na przyznanie jednorazowej rekompensaty dla podmiotów, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich, która dopuszczała możliwość głosowania korespondencyjnego.

24.07.2020

WSA zbada decyzję ws. powierzenia Poczcie Polskiej organizacji niedoszłych wyborów

Wybory

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie umorzył jako bezprzedmiotowy wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji premiera z 16 kwietnia 2020 r. Polecała ona Poczcie Polskiej przygotowanie na 7 maja wyborów prezydenta RP w trybie wyłącznie korespondencyjnym. Sąd dokona zaś merytorycznej kontroli zaskarżonej przez Rzecznika decyzji Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia.

23.07.2020

Pieniądze za nieudane wybory w ustawie dotyczącej zdrowia

Finanse publiczne Wybory

Na nocnym posiedzeniu komisji zdrowia do ustawy regulującej funkcjonowanie służby zdrowia podczas epidemii wprowadzono poprawkę, która ma umożliwić pokrycie kosztów wyborów, które nie odbyły się 10 maja. Chodzi o możliwość i zasady rozliczenia 70 mln zł wydanych na wydrukowanie pakietów do głosowania korespondencyjnego.

22.07.2020

Już 5,7 tys. protestów wyborczych w SN i to jeszcze nie koniec

Wybory

Do Sądu Najwyższego wpłynęło 5,7 tys. protestów wyborczych. Tyle odnotowało biuro podawcze sądu do wtorkowego popołudnia, ale cały czas są one rejestrowane, w repertorium zarejestrowanych zostało dotąd ponad 3,5 tys. Protesty są rozdzielane tematycznie na różne grupy w celu przedstawienia Prokuratorowi Generalnemu i Państwowej Komisji Wyborczej

21.07.2020

Protesty wyborcze można składać do 16 lipca - upływa termin

Wybory Koronawirus

Tylko w czwartek 16 lipca - do godziny 16 osobiście w Sądzie Najwyższym, a do końca dnia pocztą - można składać protesty wyborcze dotyczące wyborów prezydenckich. Trzeba je złożyć koniecznie na piśmie - bezskuteczne będzie przesłanie protestu za pośrednictwem maila, faksem lub przez portal ePUAP. SN powinien orzec o ważności wyborów do 3 sierpnia.

16.07.2020

SN: Wyborca nie może zainicjować procedury stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich

Wybory

Wyborca domagał się stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2020 r. Jego żądanie było niedopuszczalne. O ważności wyborów orzeka Sąd Najwyższy z mocy samego prawa po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być jednak wszczęte przez wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.

16.07.2020

Warto składać protesty wyborcze, liczy się "efekt skali"

Wybory Koronawirus

Według ekspertów największą szansę na uznanie przez Sąd Najwyższy mają te protesty wyborcze, które dotyczą pozbawienia prawa do głosowania. Wśród powodów może być niedostarczenie pakietów wyborczych na czas. Udowodnienie wpływu na wynik wyborów zależy jednak od tego, jak dużo takich protestów będzie. A jeśli SN nie zdąży na czas, wybory trzeba będzie powtórzyć.

14.07.2020