Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa - 13 czerwca

Samorząd terytorialny Wybory

Tadeusz Ferenc, wieloletni prezydent Rzeszowa, ogłosił w lutym rezygnację ze stanowiska. Zgodnie z prawem premier zarządza w takiej sytuacji wybory przedterminowe. Zgodnie z projektem rozporządzania odbędą się 13 czerwca 2021 r. - w niedzielę.

26.04.2021

SA: "Próba oszustwa" i "kandydatka z kosmosu" - dozwolone w agitacji wyborczej

Administracja publiczna Wybory

Granice krytyki w obszarze polityki są szersze, a osoby zajmujące się działalnością publiczną powinny wykazywać się większą tolerancją - orzekł Sąd Apelacyjny w pierwszym proteście wyborczym na urząd prezydenta Rzeszowa. Słowa " kandydatka z kosmosu" są dopuszczalne, nie wolno natomiast dopuszczać do rozpowszechniania fałszywych informacji - dodał.

24.04.2021

Korupcja dożywotnio pozbawi publicznych stanowisk i pieniędzy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna Wybory

Do gry wraca projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej. Zgodnie z nim osoby skazane za korupcję nie będą mogły być zatrudniane w instytucjach państwowych i samorządowych, a także spółkach z udziałem Skarbu Państwa i samorządu. Zostaną też pozbawione prawa startowania w wyborach. Projekt ma być wniesiony do Sejmu w tym tygodniu jako poselski, a Prawo.pl ustaliło, że PiS go poprze.

19.04.2021

WSA: Minister nie miał prawa przekazać Poczcie Polskiej danych do wyborów korespondencyjnych

RODO Wybory

Przekazując w kwietniu 2020 r. dane obywateli Poczcie Polskiej na zapowiadane wybory korespondencyjne na Prezydenta RP, Minister Cyfryzacji działał bez podstawy prawnej. Naruszył tym samym art. 7 i art. 51 Konstytucji - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który wniósł o uznanie tej czynności ministra za bezskuteczną.

23.03.2021

Do końca kwietnia wstrzymane są wybory przedterminowe

Wybory Koronawirus

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w piątek, że wybory przedterminowe nie będą przeprowadzane do końca kwietnia. MSWiA wystąpiło do Głównego Inspektora Sanitarnego o opinię w tej sprawie. Wybory planowane na maj są na razie pod znakiem zapytania.

19.03.2021

Sąd zweryfikuje „uczciwość wyborczą”, czyli... co?

Wybory

Resort sprawiedliwości chce, by w szybkim trybie usuwać z social mediów wpisy godzące w „uczciwość wyborczą”, problem w tym, że nie definiuje, czym ona jest. Ustawa o ochronie wolności słowa w internecie może ograniczać wolność słowa w czasie kampanii wyborczej. Problem dotknie też sądy - jak wskazują prawnicy - zostaną zmuszone do bycia cenzorami.

04.02.2021

Strasburg: Możliwe odebranie ubezwłasnowolnionemu czynnego prawa wyborczego

Wybory

Odebranie prawa do oddania głosu w wyborach do parlamentu ze względu na pozbawienie zdolności do czynności prawnych nie narusza prawa skarżących do wolności wyborów - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 2 lutego 2020 r. Zdaniem ETPC duńskie prawo jest w tym zakresie zgodne z międzynarodowymi umowami chroniącymi prawa człowieka.

03.02.2021

Firmy zaangażowane w "kopertowe wybory" dostaną pieniądze

Administracja publiczna Wybory

Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że wypłaci rekompensaty dwóm podmiotom, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Poczta Polska otrzyma 53 mln 205 tys. zł. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych - 3 mln 245 tys. zł.

05.01.2021

Rząd zdecydował o wypłacie za karty do głosowania korespondencyjnego

Administracja publiczna Wybory

Rząd podjął we wtorek decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej pieniędzy na rekompensaty dla firm i instytucji, które w kwietniu i maju tego roku sfinansowały wydatki na planowane przez rząd, ale nie zorganizowane korespondencyjne głosowanie w wyborach prezydenckich. Środki te wydawane były przed uchwaleniem odpowiedniej ustawy, a w końcu z planu zrezygnowano.

08.12.2020

Sąd: Przekazanie danych wyborców poczcie mogło być nadużyciem władzy

Prawo karne RODO Wybory

Sąd Rejonowy w Wągrowcu postanowił uchylić decyzję prokuratury w sprawie przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej z gminy Margolin. Sieć Obywatelska Watchdog złożyła 184 zawiadomienia na gminy – tylko w trzech przypadkach prokuratura wszczęła śledztwo, w 153 odmówiła jego wszczęcia. Łącznie złożono zażalenia na decyzje prokuratury w 150 sprawach.

21.10.2020

Prof. Szydło o błędach wyroku WSA w sprawie wyborczych decyzji premiera

Administracja publiczna Wybory

Wyrok warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji premiera o przygotowaniu głosowania korespondencyjnego przez Pocztę Polską zawiera cały szereg stwierdzeń nietrafnych, zarówno odnośnie faktów, jak też ich prawnej oceny. Tak uważa, prof. Marek Szydło, przewodniczący Rady Legislacyjnej przy premierze. Jego zdaniem to była decyzja techniczna, która nie wpłynęła na prawa wyborcze.

04.10.2020

Misja OBWE krytycznie o wyborach prezydenckich w Polsce

Wybory

Niejasne reguły wyborcze, wprowadzane tuż przed głosowaniem zmiany w prawie, udział urzędników w kampanii po stronie jednego z kandydatów i nieobiektywne, a nawet stronnicze media państwowe - takie m.in. zarzuty postawiła misja Organizacji Bezpieczenstwa i Współpracy w Europie w stosunku do tegorocznych wyborów prezydenckich w Polsce.

25.09.2020

Pierwsze uchylone postanowienie odmawiające śledztwa o przekazaniu danych poczcie przez gminę

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Wybory

Sąd Rejonowy w Wągrowcu rozpoznał zażalenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i uchylił postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekazania danych osobowych wyborców Poczcie Polskiej S.A. przez wójta gminy Wapno. Do tej pory organizacja złożyła 162 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminy.

15.09.2020

SN: W proteście wyborczym nie ma miejsca na niezadowolenie z trudnej sytuacji bytowej wyborcy

Administracja publiczna Wybory

Autor protestu wyborczego powinien zawrzeć w nim zarzuty oraz przedstawić dowody. Stawiane zarzuty powinny odnosić się do przesłanek wyszczególnionych w Kodeksie wyborczym. Jeśli do Sądu Najwyższego wpływa protest wyborczy, który tego warunku nie spełnia, to podlega on pozostawieniu bez dalszego biegu – orzekł Sąd Najwyższy.

07.09.2020

PKW: Prokuratura niech sprawdzi 100 proc. wyniki głosowania w DPS-ach

RODO Wybory

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda miał według doniesień medialnych w niektórych domach pomocy społecznej otrzymać 100 proc. głosów. Według Rzecznika Praw Obywatelskich mogło tam dojść do przestępstw, ale Państwowa Komisja Wyborcza nie chce zająć się sprawą i odsyła do prokuratury.

19.08.2020

Sejm przywrócił przepis o rekompensatach za wybory korespondencyjne

Finanse publiczne Wybory

Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

14.08.2020

Andrzej Duda przysiągł stać na straży konstytucji i objął urząd

Administracja publiczna Wybory

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem - takiej treści przysięgę złożył w czwartek Andrzej Duda.

06.08.2020