Wybory: 330 tys. Polaków mieszkających za granicą chce głosować

Wybory

W najbliższych wyborach prezydenckich utworzonych zostanie 169 obwodów do głosowania za granicą. W 21 krajach głos będzie można oddać tylko korespondencyjnie, a w 6 w ogóle nie będzie można zagłosować. Chęć udziału w wyborach za granicą zgłosiło 330 tys. Polaków.

16.06.2020

Tylko do 16 czerwca można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wybory Koronawirus

W nadchodzących wyborach prezydenckich 28 czerwca będzie można głosować w lokalach wyborczych albo korespondencyjnie. Każdy może wybrać tę drugą formę, ale musi w tym celu dokonać zgłoszenia, również przez internet. To już ostania chwila, bo termin mija 16 czerwca.

15.06.2020

Trwa kompletowanie składów obwodowych komisji wyborczych

Wybory Koronawirus

Obwodowe komisje wyborcze nie zostały jeszcze do końca obsadzone. Choć w większości składy będą większe niż minimalne, nie wszędzie udało się dotąd skompletować wymaganą liczbę członków. W delegaturach Krajowego Biura Wyborczego wciąż trwają prace. Część osób przeniesiono ze składów powołanych przed 10 maja.

15.06.2020

SN: Kandydat zebrał brakujące podpisy, może więc uczestniczyć w wyborach na prezydenta

Administracja publiczna Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uwzględniła tylko jedną skargę komitetu wyborczego. Nakazała Państwowej Komisji Wyborczej wpisać na listę kandydatów na prezydenta RP Waldemara Witkowskiego w wyborach ogłoszonych na 28 czerwca br., gdyż kandydat wykazał się łącznie poparciem ponad 100 tysięcy obywateli.

15.06.2020

PKW musi podać wyniki pierwszej tury wyborów do 1 lipca, żeby zdążyć z kartami na drugą

Wybory

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a ewentualna druga tura - 12 lipca. PKW musi szybko podać wyniki po pierwszej turze, żeby pakiety korespondencyjne na drugą turę zostały przygotowane i dostarczone wyborcom na czas. Przewodniczący PKW ma nadzieję, że wyniki uda się ustalić najpóźniej 1 lipca rano. - Później dostarczenie kart będzie nie tylko utrudnione, ale może okazać się niemożliwe.

11.06.2020

Prof. Borski: Prawa wyborczego nie można stanowić w pośpiechu  

RODO Wybory

Specustawa dotycząca szczególnych zasad organizacji najbliższych wyborów prezydenckich weszła w życie w dniu ogłoszenia. To niedopuszczalne rozwiązanie. Brak vacatio legis (okresu „spoczywania ustawy”) godzi w konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawnego - wskazuje dr hab. Maciej Borski.

11.06.2020

Gminy przygotowują się na organizację wyborów w reżimie sanitarnym

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

W związku z podwyższonymi wymogami sanitarnymi samorządowcy chcą wyższej dotacji na organizację wyborów i szybkiego jej przekazania. Zgodnie z ustaleniami, gminy będą miały swobodę wyboru środków ochrony osobistej dla członków komisji wyborczych. Złożą na nie zamówienie, a rząd je kupi. Będzie specjalny formularz, w którym będą mogły określić swoje zapotrzebowanie.

10.06.2020

Stan nadzwyczajny w części Polski blokowałby wybory w całym kraju

Wybory Koronawirus

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na określonym terenie, na przykład powiatu, gminy czy województwa, uniemożliwiłoby przeprowadzenie wyborów prezydenckich w całym kraju. Rozbieżne są jednak zdania co do kontynuacji rozpoczętej procedury po jego ustaniu. Przepisy nie wskazują, czy terminy wyborcze ulegają w takiej sytuacji zawieszeniu

10.06.2020

Minister zdrowia upomina kandydatów w sprawie zachowania dystansu na spotkaniach wyborczych 

Wybory Koronawirus

Epidemia w Polsce się nie skończyła, dlatego kandydaci na prezydenta powinni apelować do swoich zwolenników o zachowanie dystansu społecznego i w określonych sytuacjach zakrywanie ust i nosa – stwierdził we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nie wykluczył też wprowadzenia tylko formy korespondencyjnego głosowania w zagrożonych regionach Polski.

09.06.2020

Wietrzenie, dezynfekcja, maski oraz odstęp są wśród rygorów w lokalach wyborczych

Wybory Koronawirus

Rygory bezpieczeństwa w lokalu wyborczym określi rozporządzenie ministra zdrowia, którego projekt został skierowany do konsultacji. Co najmniej 1,5 m odstępu musi być między stanowiskami pracy członków komisji, a w tym samym czasie przebywać w lokalu może nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw. Do tego 10-minutowe wietrzenie co najmniej co godzinę i środki ochronne.

08.06.2020

Można głosować korespondencyjnie, ale uwaga na zagrożenia

RODO Wybory

W najbliższych wyborach prezydenckich możliwe jest głosowanie korespondencyjne, ale przepisy nie przewidują identyfikacji pakietów wyborczych, nie będą one też doręczane do rąk własnych i kwitowane przez wyborców. To może ułatwiać różnego rodzaju oszustwa. Pocztowcy mówią też o możliwych uszkodzeniach pakietów, co może skutkować unieważnianiem tych głosów.

08.06.2020

Gminy szykują się na wybory, choć czasu mało i brakuje wytycznych

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Ciasny kalendarz wyborczy i krótkie terminy na wykonanie wielu czynności dadzą się we znaki gminom przy organizacji wyborów prezydenckich. Wątpliwości jest sporo - wciąż np. nie wiadomo, kto zapewni środki ochrony. A niedopełnienie nowych zadań, jak doręczenie pakietu do głosowania korespondencyjnego, może prowadzić do pozbawienia czynnego prawa wyborczego, co może być podstawą protestów i nawet unieważnienia wyborów.

05.06.2020

Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020?

Wybory

Niewiele czasu zostało na zgłoszenie w urzędzie gminy chęci głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Można to zrobić osobiście lub online do 16 czerwca. O 7 dni więcej będą mieli na to wyborcy objęci kwarantanną. Korespondencyjnie będzie można zagłosować również za granicą, ale tu termin na zgłoszenie takiego zamiaru upływa najszybciej - już 15 czerwca.

04.06.2020

Wybory 28 czerwca, jest już kalendarz wyborczy

Wybory Koronawirus

Marszałek Sejmu ogłosiła w środę nowy termin wyborów prezydenckich na niedzielę 28 czerwca. Według zaopiniowanego wcześniej przez Państwową Komisję Wyborczą kalendarza wyborczego termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów - 10 czerwca. Do tego też dnia nowi kandydaci mają złożyć 100 tys. podpisów poparcia. Ewentualna druga tura będzie 12 lipca.

03.06.2020

SN: Protesty wyborcze pozostawione bez dalszego biegu, choć zarzuty są mocne

Administracja publiczna Wybory

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wpływają liczne protesty wyborców, którzy uważają, że ogłoszone na 10 maja br. wybory prezydenckie zorganizowano w warunkach naruszających zasady: powszechności, równości, bezpośredniości i tajności. Co więcej - odebrano kompetencje PKW. A termin ustalono "bez żadnego trybu". Sąd Najwyższy uważa te protesty za przedwczesne.

03.06.2020

Zmieniona trochę przez Senat nowa ustawa wyborcza weszła w życie

Wybory Koronawirus

Parlament zakończył we wtorek wieczorem prace nad ustawą wyborczą. Sejm przyjął część poprawek Senatu, między innymi tę, że to PKW, a nie minister zdrowia może zarządzić wyłącznie głosowanie korespondencyjne w związku z epidemią. Posłowie odrzucili zmianę o zbieraniu podpisów poparcia dla kandydatów przez ePUAP oraz 10-dniowy czas na ich zbieranie.

03.06.2020

NSA: Obwód głosowania w hospicjum nie podlega zaskarżeniu

Pomoc społeczna Wybory

Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skargi na postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu odrębnego obwodu głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie przysługuje skarga. Nawet jeśli utworzenie obwodu zagraża życiu pacjentów hospicjum i szpitala - orzekł NSA.

03.06.2020

Senat wprowadził poprawki do ustawy w sprawie wyborów prezydenckich

Wybory

W poniedziałek w nocy Senat wprowadził 36 poprawek do ustawy w sprawie wyborów prezydenckich. Za przyjęciem uchwały z poprawkami opowiedziało się 94 senatorów, jeden był przeciw a 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej trzy połączone senackie komisje pozytywnie zarekomendowały większość poprawek zgłoszonych do ustawy. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który zajmie się nią 2 czerwca.

02.06.2020

OBWE: Dobrze, że PKW będzie nadzorować wybory, ale ustawa budzi wątpliwości

Wybory

Zachowanie pozycji Państwowej Komisji Wyborczej jako organu przeprowadzającego wybory i możliwość osobistego głosowania w lokalu wyborczym to dobre zmiany w ustawie na nowe wybory prezydenckie - oceniło Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Ale zastrzegło, że obawy wzbudzać może m.in. prawo marszałka Sejmu do ustalania i zmiany terminów czynności wyborczych

01.06.2020