Można głosować korespondencyjnie, ale uwaga na zagrożenia

RODO Wybory

W najbliższych wyborach prezydenckich możliwe jest głosowanie korespondencyjne, ale przepisy nie przewidują identyfikacji pakietów wyborczych, nie będą one też doręczane do rąk własnych i kwitowane przez wyborców. To może ułatwiać różnego rodzaju oszustwa. Pocztowcy mówią też o możliwych uszkodzeniach pakietów, co może skutkować unieważnianiem tych głosów.

08.06.2020

Gminy szykują się na wybory, choć czasu mało i brakuje wytycznych

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Ciasny kalendarz wyborczy i krótkie terminy na wykonanie wielu czynności dadzą się we znaki gminom przy organizacji wyborów prezydenckich. Wątpliwości jest sporo - wciąż np. nie wiadomo, kto zapewni środki ochrony. A niedopełnienie nowych zadań, jak doręczenie pakietu do głosowania korespondencyjnego, może prowadzić do pozbawienia czynnego prawa wyborczego, co może być podstawą protestów i nawet unieważnienia wyborów.

05.06.2020

Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020?

Wybory

Niewiele czasu zostało na zgłoszenie w urzędzie gminy chęci głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Można to zrobić osobiście lub online do 16 czerwca. O 7 dni więcej będą mieli na to wyborcy objęci kwarantanną. Korespondencyjnie będzie można zagłosować również za granicą, ale tu termin na zgłoszenie takiego zamiaru upływa najszybciej - już 15 czerwca.

04.06.2020

Wybory 28 czerwca, jest już kalendarz wyborczy

Wybory Koronawirus

Marszałek Sejmu ogłosiła w środę nowy termin wyborów prezydenckich na niedzielę 28 czerwca. Według zaopiniowanego wcześniej przez Państwową Komisję Wyborczą kalendarza wyborczego termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów - 10 czerwca. Do tego też dnia nowi kandydaci mają złożyć 100 tys. podpisów poparcia. Ewentualna druga tura będzie 12 lipca.

03.06.2020

SN: Protesty wyborcze pozostawione bez dalszego biegu, choć zarzuty są mocne

Administracja publiczna Wybory

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wpływają liczne protesty wyborców, którzy uważają, że ogłoszone na 10 maja br. wybory prezydenckie zorganizowano w warunkach naruszających zasady: powszechności, równości, bezpośredniości i tajności. Co więcej - odebrano kompetencje PKW. A termin ustalono "bez żadnego trybu". Sąd Najwyższy uważa te protesty za przedwczesne.

03.06.2020

Zmieniona trochę przez Senat nowa ustawa wyborcza weszła w życie

Wybory Koronawirus

Parlament zakończył we wtorek wieczorem prace nad ustawą wyborczą. Sejm przyjął część poprawek Senatu, między innymi tę, że to PKW, a nie minister zdrowia może zarządzić wyłącznie głosowanie korespondencyjne w związku z epidemią. Posłowie odrzucili zmianę o zbieraniu podpisów poparcia dla kandydatów przez ePUAP oraz 10-dniowy czas na ich zbieranie.

03.06.2020

NSA: Obwód głosowania w hospicjum nie podlega zaskarżeniu

Pomoc społeczna Wybory

Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skargi na postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu odrębnego obwodu głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie przysługuje skarga. Nawet jeśli utworzenie obwodu zagraża życiu pacjentów hospicjum i szpitala - orzekł NSA.

03.06.2020

Senat wprowadził poprawki do ustawy w sprawie wyborów prezydenckich

Wybory

W poniedziałek w nocy Senat wprowadził 36 poprawek do ustawy w sprawie wyborów prezydenckich. Za przyjęciem uchwały z poprawkami opowiedziało się 94 senatorów, jeden był przeciw a 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej trzy połączone senackie komisje pozytywnie zarekomendowały większość poprawek zgłoszonych do ustawy. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który zajmie się nią 2 czerwca.

02.06.2020

OBWE: Dobrze, że PKW będzie nadzorować wybory, ale ustawa budzi wątpliwości

Wybory

Zachowanie pozycji Państwowej Komisji Wyborczej jako organu przeprowadzającego wybory i możliwość osobistego głosowania w lokalu wyborczym to dobre zmiany w ustawie na nowe wybory prezydenckie - oceniło Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Ale zastrzegło, że obawy wzbudzać może m.in. prawo marszałka Sejmu do ustalania i zmiany terminów czynności wyborczych

01.06.2020

Uchwała PKW w sprawie wyborów opublikowana

Wybory Koronawirus

W poniedziałek, 1 czerwca, uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie stwierdzenia braku możliwości głosowania w wyborach prezydenta została wreszcie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Od 10 maja minął niemal miesiąc. PKW przekazała uchwałę od razu, a za jej zamieszczenie odpowiedzialny jest premier.

01.06.2020

Senat rozpatrzy ustawę w tym tygodniu, ale data wyborów wciąż nieznana

Wybory Koronawirus

Senat na posiedzeniu 1 czerwca zajmie się ustawą dotyczącą nowego sposobu głosowania w wyborach prezydenckich. Tymczasem wciąż nie ma publikacji uchwały PKW po wyborach, które się nie odbyły. Nie może więc być wyznaczony ich nowy termin. Poprawkami wniesionymi przez senatorów Sejm zajmie się 3 czerwca.

31.05.2020

SN odrzuca skargę na uchwałę PKW, której nie ma w Dzienniku Ustaw

Wybory

Protest wyborczy na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia niemożności głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta RP jest niedopuszczalny - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. Podstawą odrzucenia nie był brak publikacji tej uchwały w Dzienniku Ustaw, lecz brak terminów na wnoszenie skarg.

29.05.2020

Gowin: Termin wyborów - 28 czerwca albo 5 lipca

Wybory

Wybory odbędą się wtedy, kiedy termin wskaże marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wszystko wskazuje na to, że będzie to albo 28 czerwca albo 5 lipca - poinformował w środę szef Porozumienia Jarosław Gowin. Tymczasem senat pracuje nad nową ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta, z możliwością głosowania korespondencyjnego.

27.05.2020

Wybory jeszcze bez terminu, ustawa nadal w Senacie

Wybory Koronawirus

Wciąż nie ma wyznaczonego nowego terminu wyborów prezydenckich, nad nową ustawą wyborczą pracuje obecnie Senat. Marszałek Sejmu apeluje do marszałka Senatu o przyjęcie ustawy jeszcze w tym tygodniu, jednak Senat planuje decyzję na przyszły tydzień.

26.05.2020

Pakiety wyborcze są pod pieczą Poczty Polskiej

Wybory Koronawirus

Pakiety wyborcze są w posiadaniu Poczty Polskiej, są specjalnie chronione i zabezpieczone. Nie wiadomo wciąż, ile kosztowały, bo poczta tylko je kompletowała. Tymczasem, mimo twierdzeń przedstawicieli rządu, że zlecenie druku było zgodne z prawem, opozycja oskarża ministra aktywów państwowych o bezprawne działanie.

26.05.2020

Kandydaci na prezydenta zbiorą jeszcze raz podpisy poparcia?

Wybory

Wszyscy kandydaci startujący w nowych wyborach na prezydenta - "starzy" i "nowi" - mieliby obowiązek zebrania po 100 tys. podpisów poparcia - wynika z nieoficjalnych informacji. O takiej możliwości mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda i podkreślił, że on nie miałby z tym żadnego problemu. 

25.05.2020

Gminy liczą pieniądze na wybory i oczekują większych dotacji

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Samorządy zwracają uwagę, że koszty organizacji wyborów będą wyższe niż pierwotnie szacowano, konieczne jest więc określenie nowych zasad ustalania wysokości dotacji na ten cel. Tymczasem pieniądze przekazane przed 10 maja leżą na kontach i gminy czekają na decyzję, czy będą je zwracać, czy przeznaczą na nowe wybory.

22.05.2020

Szef PKW: Maleją szanse na prawidłowe przeprowadzenie wyborów

Wybory

Jest jeszcze szansa, ale każdy dzień powoduje, że te szanse są coraz mniejsze, każdy dzień powoduje, że nastąpi spiętrzenie kolejnych czynności wyborczych - ostrzega sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. I mówi m.in. o czasie na zebranie podpisów poparcia przez nowych kandydatów i na policzenie ich przez PKW.

21.05.2020

Prezes NSA: Za dużo władzy wykonawczej w wyborach

Wybory

Zbyt wiele kwestii powierzonych do uregulowania organom władzy wykonawczej i marszałkowi Sejmu, a także przyznanie ministrowi zdrowia nieograniczonych kompetencji do zmiany zasad i trybu głosowania - to zdaniem prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego główne wady nowej ustawy ws. przeprowadzenia wyborów.

20.05.2020

Radcowie prawni i sędziowie NSA: Grozi nam brak głowy państwa

Prawnicy Wybory

Prawnicy zwracają uwagę na błędy w kolejnej ustawie regulującej wybory prezydenta, nad którą obraduje Senat. Należą do nich pogwałcenie procedury uchwalania ustawy, niedopuszczalną ingerencję marszałka Sejmu w kalendarz wyborczy, nagromadzenie aktów podustawowych, brak gwarancji odbierania i nadawania pakietów wyborczych. A co gorsza - wadliwą ustawę trzeba uchwalić, bo grozi Polsce brak prezydenta.

19.05.2020