Weź udział w wyborach, e-hulajnogą dojedziesz za darmo

Wybory

Różne są metody zachęt do udziału w wyborach. Samorządy oferują mieszkańcom za wysoką frekwencję darmowe wstępy na imprezy kulturalne i sportowe. Wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Lime oferuje kod do wpisania w aplikacji, dzięki któremu 13 października skorzystanie z e-hulajnogi będzie bezpłatne.

11.10.2019

W niedzielę wybierzemy posłów i senatorów

Wybory

13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Wyborca powinien mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może być to także smartfon, w którym mamy zainstalowaną aplikację mObywatel.

11.10.2019

Tylko do końca dnia można dopisać się do spisu wyborców

Wybory

Zgodnie z kalendarzem wyborczym składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania jest możliwe do 8 października. Jeśli ktoś nie zdąży, a chce głosować poza miejscem zamieszkania, może jeszcze wnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania.

08.10.2019

Sędzia Kozielewicz pokieruje Państwową Komisją Wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego, który zakończył swoją misję 29 marca br. ponieważ ukończył 70 lat.

07.10.2019

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej? Jak najbardziej

Wybory

W orzecznictwie przyjmuje się, że uczestnictwo w pracach komisji wyborczej nie stanowi pracy zarobkowej, która pozbawia prawa do zasiłku chorobowego lub stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.

04.10.2019

RPO apeluje o dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb niepełnosprawnych

Wybory

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o ochronę praw wyborców z niepełnosprawnościami. W większości komisji, nawet tych posiadających status dostosowanych, wciąż brakuje oznakowania krawędzi stopni schodów, dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania czy są zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.

20.09.2019

PiS ma usunąć dziennikarkę z antyuchodźczego spotu wyborczego

Prawo cywilne Wybory

W antyuchodźczym spocie wykorzystywanym przez PiS w kampanii podczas wyborów samorządowych w październiku 2018 r. znalazł się bez jej wiedzy i zgody wizerunek dziennikarki Justyny Śliwowskiej-Mróz. W środę sąd orzekł, że partia nie miała do tego prawa. Partia ma dziennikarkę usunąć ze spotu i przeprosić oraz przekazać 10 tys. zł na cel społeczny.

18.09.2019

Gminy sporządzą spisy wyborców do 23 września

Wybory

Przed wyborami wójt, burmistrz i prezydent miasta muszą sporządzić dla każdego obwodu spis wszystkich osób, którym przysługuje prawo do głosowania. Spisu wyborców dokonuje się na podstawie rejestru wyborców. To zadanie zlecone gminy, które musi wykonać - zgodnie z kalendarzem wyborczym - do 23 września.

18.09.2019

Zgłoszenia członków komisji wyborczych do 13 września, dieta to 350 złotych

Wybory

Do 13 września można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Kandydat musi stale zamieszkiwać na obszarze województwa, w którego komisji ma zasiadać i być wpisanym do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin. Dieta wynosi 350 złotych, przewodniczący i zastępca zarobią więcej.

11.09.2019

Mija termin na utworzenie obwodów głosowania w szpitalach i aresztach

Wybory

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 8 września należało utworzyć obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalić ich granice, siedziby i numery. W związku z tym, że była to niedziela, termin mija 9 września.

09.09.2019

Urzędnik gminny wesprze wyborczego

Samorząd terytorialny Wybory

Gminy już teraz powinny przygotowywać się do wyborów parlamentarnych, aby uniknąć problemów z eurowyborów - takich jak np. nagła rezygnacja urzędnika wyborczego na dzień przed głosowaniem. Wraca też kwestia wynagrodzenia gminnych urzędników - chcą by było ono zbliżone do tego, jakie dostają urzędnicy wyborczy.

20.08.2019

Jest już kalendarz przedwyborczy

Wybory

Komitety wyborcze trzeba zarejestrować do 26 sierpnia, a do 3 września należy zgłosić listy kandydatów. Już 28 września ruszy natomiast kampania wyborcza w mediach publicznych. W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie Prezydenta RP w tej sprawie.

09.08.2019

Ustawa podpisana - cały skład izby SN potwierdzi ważność wyborów

Wybory

O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - stanowi podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu wyborczego.

07.08.2019

Szybka i kontrowersyjna nowela Kodeksu wyborczego - już w środę

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Na najbliższym posiedzeniu, 31 lipca br. Sejm rozpocznie drugie czytanie projektu ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy. Zmiana dotyczy składów Sądu Najwyższego rozpoznających kwestie ważności wyborów do Sejmu i Senatu, a także - do Parlamentu Europejskiego i ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest. Zastrzeżenia budzi natychmiastowy termin obowiązywania i termin uchwalania.

28.07.2019

Strasburg: Zakaz rozpowszechniania ulotki wyborczej naruszył wolność wypowiedzi

Wybory

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zakazanie rozpowszechniania w trybie wyborczym ulotki wyborczej, w której kontrkandydaci skarżącego w wyborach samorządowych zostali nazwani "beneficjentami układu" oraz "układem wzajemnej adoracji i autoreklamy", stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii.

26.07.2019

PKW wciąż bez przewodniczącego

Wybory

We wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza w pełnym składzie podejmie kolejną próbę wyboru swojego przewodniczącego. Sędziowie dopuszczają jednak możliwość nieobsadzenia tego stanowiska, ponieważ kadencja PKW w obecnym składzie wygaśnie po jesiennych wyborach parlamentarnych.

24.07.2019