Informacja o tym, że na szkoleniach członkowie komisji są instruowani, aby wyborcom przekazywać zszyte lub spięte razem karty do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu i referendum ogólnokrajowego pojawiła się w weekend w mediach społecznościowych.

W poniedziałek po południu Państwowa Komisja Wyborcza zaprzeczyła tym informacjom.

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania NIE BĘDĄ spięte. Nieprawdą jest, że 3 karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone. Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza” – poinformowała w komunikacje PKW. Zdaniem przedstawicieli PKW sytuacja połączenia kart w taki czy inny sposób nie ma prawa się zdarzyć.

Polecamy poradnik w LEX: Główne problemy wyborcze dla JST i jak sobie z nimi poradzić >

 

Wyborca ma prawo pobrać trzy karty lub jedną

PKW w uchwale nr  numer 211/2023 z 25 września 2023 r.  wskazała, że wyborcy wydaje się po jednej karcie do głosowania

  • w wyborach do Sejmu;
  • wyborach do Senatu;
  • w referendum ogólnokrajowym,

a gdy podczas odbioru kart do głosowania, wyborca odmówi przyjęcia jednej lub dwóch z nich, wydający karty członek komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” czyni adnotacje:

  • bez Sejmu;
  • bez Senatu;
  • bez referendum;
  • lub odpowiednio na przykład „bez Sejmu i bez referendum”.

Niepobranie karty referendalnej, bądź ogólnie karty do głosowania, ma być odnotowywane w spisie wyborców. Jak stwierdził Sąd Najwyższy, tylko takie działanie pozwoli prawidłowo rozliczyć się z liczby otrzymanych kart do głosowania. Więcej pisaliśmy o tym w tekście: Sąd Najwyższy odpowiedział, czy będzie osobny spis wyborców na referendum.

Czytaj też w LEX: 

Zmiany w obowiązkach samorządowych po nowelizacji Kodeksu wyborczego >

Gminne obowiązki profrekwencyjne w wyborach parlamentarnych w 2023 r. > 

 

Nowość