Głosowanie korespondencyjne czeka na Senat, gminy na szczegóły

Wybory Transport

Uchwalona przez Sejm ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich czeka teraz na decyzje senatorów. Eksperci mówią, że ustawa to zagrożenie dla rzetelności i uczciwości wyborów. Za bezprawne otwarcie lub zniszczenie pakietu wyborczego przewidziano karę. Tymczasem samorządy wciąż są niepewne, jakie czekają ich zadania.

07.04.2020

Senat zapowiada 30 dni pracy nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym

Wybory

Wykorzystamy zapewne przysługujące nam 30 dni na prace nad ustawą stanowiącą, że wybory prezydenckie 2020 roku odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego - poinformował we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I dodał, że Senat zasięgnie tej sprawie m.in. opinii RPO, PKW, Sądu Najwyższego.

07.04.2020

Wybory prezydenckie - podwójny wariant podejrzany prawnie i moralnie

RODO Wybory Koronawirus

Prawo nie pozwala zmieniać przepisów wyborczych na niespełna 40 dni przed głosowaniem, co więcej pozostawiać terminu wyborów w zawieszeniu, a obywateli w niepewności. Do tego rząd powinien powiedzieć: po pierwsze nie mamy armat! Wreszcie względy etyczne - na co dzień zakazujemy wyjścia z domu pod groźbą wysokiej kary, a na wybory - proszę bardzo

07.04.2020

PiS złożył w Sejmie projekt zmiany Konstytucji

Wybory Koronawirus

Urzędujący prezydent jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję. Tak przewiduje projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który w poniedziałek późnym wieczorem wpłynął do Sejmu. Jeśli taka zmiana w konstytucji zostałaby uchwalona, wybory nie odbyłyby się 10 maja, tylko za dwa lata.

07.04.2020

Pozew o odszkodowanie za walkę z epidemią możliwy, ale sprawa potrwa dłużej

Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Polski nie stać na stan klęski żywiołowej - wynika z wypowiedzi Jarosława Gowina, która może okazać się pomocna w sądowej batalii o odszkodowanie za skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Stan nadzwyczajny to szybsza ścieżka do dochodzenia roszczeń, bez niego obywatele i przedsiębiorcy na pieniądze poczekają dłużej, choć mogą żądać więcej.

07.04.2020

Majowe wybory prezydenckie korespondencyjnie dla wszystkich

Wybory Koronawirus

W poniedziałek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich. Będzie to jedyna dostępna forma głosowania. Nowe przepisy dadzą także możliwość zmiany terminu wyborów. Ustawą zajmie się teraz Senat.

06.04.2020

Sejm nie będzie pracował nad prawem o korespondencyjnym głosowaniu

Wybory

Sejm postanowił w poniedziałek odrzucić wniosek o rozpoczęcie prac na nowelizacją kodeksu wyborczego, na podstawie której wyznaczone na 10 maja wybory prezydenckie przeprowadzone miały być tylko w formie korespondencyjnej. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, przeciwko zajęciu się tym projektem zagłosowała część ugrupowania Jarosława Gowina Porozumienie.

06.04.2020

Sasin: Poczta jest w stanie obsłużyć głosowanie korespondencyjne

Wybory Koronawirus

Sejm zagłosuje dziś nad proponowanym przez PiS głosowaniem korespondencyjnym. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekonywał w poniedziałek, że rząd szuka sposobu, aby głosowanie odbyło się w sposób jak najbardziej bezpieczny. PiS upiera się, że nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i przesunięcia wyborów.

06.04.2020

PiS wraca do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Wybory

PiS złożyło w piątek w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nią, wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według tej koncepcji, poczta wrzuci pakiet do głosowania do skrzynki pocztowej każdego wyborcy.

03.04.2020

Nie będzie większości dla nowelizacji o korespondencyjnych wyborach

Wybory

Sejm nie uchwali na tym posiedzeniu zmian w kodeksie wyborczym, na podstawie których 10 maja nie byłoby lokali wyborczych, a wszyscy uprawnieni głosowaliby korespondencyjnie. Poparcia dla takich rozwiązań odmówił koalicjant Prawa i Sprawiedliwości - Porozumienie Jarosława Gowina. Lider tego ugrupowania proponuje przesunięcie wyborów i wydłużenie o dwa lata kadencji Andrzeja Dudy.

03.04.2020

Kaczyński: Wybory będą w maju

Wybory

Nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i nie ma możliwości odłożenia wyborów - Jarosław Kaczyński zdecydowanie podtrzymuje chęć przeprowadzenia wyborów prezydenckich w majowym terminie. Jego zdaniem opozycja ocenia swoje szanse jako niewielkie, dlatego chce odłożyć wybory.

03.04.2020

Ochrona życia obywateli jest wartością wyższą niż realizacja zadań wyborczych

Wybory

Bezpieczeństwo, zwłaszcza rozumiane dosłownie jako ochrona życia i zdrowia obywateli, jest wartością wyższą i ważniejszą niż obowiązek realizacji zadań wyborczych. Zwłaszcza, że jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli – mówi dr hab. Bartłomiej Michalak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

03.04.2020

Samorządy: Wybory korespondencyjne wymagają nowe­go aparatu wyborczego i przenoszą zagrożenie na pocztę

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Wybory korespondencyjne dla osób starszych nie są możliwe do wykonania, a zapowiadane w rozszerzonej formie wymagają zorganizowania nowego aparatu wyborczego, który trzeba odpowiednio zaprojektować i przetestować – uważają przedstawiciele korporacji samorządowych. Ich zdaniem kolejne pomysły nie likwidują zagrożenia, a przenoszą je na przykład na pocztę.

02.04.2020

Radcowie prawni: Projekt o głosowaniu korespondencyjnym niezgodny z Konstytucją

Wybory Koronawirus

Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych ocenia projekt ustawy w sprawie przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenta RP jako rażąco niezgodny z Konstytucją. Radcowie krytykują brak vacatio legis, zmianę prawa wyborczego tuż przed wyborami i możliwość zmiany sposobu powoływania komisji wyborczych przez PKW.

02.04.2020

RPO popiera głosowanie korespondencyjne, ale czasu jest za mało

Wybory Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że możliwość głosowania korespondencyjnego powinna zostać przywrócona w Polsce nie tylko w 2020 roku, ale na stałe. Jednak musi to przebiegać w trybie respektującym postanowienia Konstytucji RP. Krótki czas uniemożliwi właściwe, rzetelne poinformowanie wyborców o procedurze.

02.04.2020

Bez lokali wyborczych, tylko głosowanie korespondencyjne

Wybory Koronawirus

Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie mają być przeprowadzone bez wykorzystania lokali wyborczych, całe głosowanie ma mieć miejsce w formie korespondencyjnej. Taką poprawkę wprowadzają posłowie Prawa i Sprawiedliwości do czekającego rozpatrzenie przez Sejm projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego.

02.04.2020

Głosowanie korespondencyjne nie wykluczy niebezpiecznych kontaktów

Wybory Koronawirus

Pakiety do głosowania korespondencyjnego będą dostarczane do rąk własnych, nie dojdzie więc do wykluczenia kontaktu osobistego i ryzyka zakażenia. Kraje, gdzie są takie głosowania, prowadzą pilotaże, by wykryć słabości, nikt też nie wprowadzał ich miesiąc przed wyborami. Krytycy głosowania korespondencyjnego mówią o ryzyku oszustw wyborczych i dużej zależności od wydolności poczty.

02.04.2020

Dr Laska: Stan nadzwyczajny odsunąłby wybory, ale nie wiadomo na jak długo

Wybory Koronawirus

W czasie trwania stanu nadzwyczajnego Konstytucja nie pozwala na zmianę przepisów wyborczych. Po jego ustaniu wyznaczenie terminu nie będzie możliwe bez nowelizacji kodeksu. Obecny nie odpowiada na wiele pytań, między innymi o to, do kiedy trzeba wtedy zorganizować wybory. Nie zgadzam się, żeby była swoboda wyznaczenia terminu na przykład za rok – mówi dr Liwiusz Laska

01.04.2020

Prusik: Stan nadzwyczajny już jest - co z wyborami?

Wybory

Z chwilą wprowadzenia najpoważniejszych po 1981 roku restrykcji dotyczących życia społeczno-politycznego, stan nadzwyczajny został już faktycznie wprowadzony. Problem nie dotyczy zatem tego, czy wprowadzić stan nadzwyczajny i przesunąć wybory, lecz tego, czy w świetle Konstytucji można go wprowadzić nieformalnie i zorganizować wybory – pisze Adrian Prusik.

01.04.2020