Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 10 czerwca można zgłosić do PKW nowych kandydatów w wyborach prezydenckich oraz ponownie zgłosić jako kandydatów tych, których komitety zostały zarejestrowane przed wyborami zarządzonymi na 10 maja. Do zarejestrowania kandydata w wyborach prezydenckich konieczne jest minimum 100 tys. podpisów z poparciem.

Z ustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. wynika, że kandydaci, którzy zebrali odpowiednią liczbę podpisów i zostali zarejestrowani przed wyborami, które miały się odbyć 10 maja, zostają uznani za zarejestrowanych również w wyborach 28 czerwca.

Kolejnym krokiem będzie posiedzenie PKW w najbliższy poniedziałek 15 czerwca i podjęcie uchwały. - Będzie to uchwała, która opisze i poda wszystkich tych kandydatów, którzy zgłosili się, mieli wszystkie dokumenty w porządku i zostali zarejestrowani jako kandydaci na urząd prezydenta - przekazał rzecznik PKW.

Czytaj też: Kalendarz wyborczy - znamy dokładne terminy na wykonanie czynności >

Do tej pory PKW zarejestrowała 22 komitety

We wtorek do PKW zgłosił się jedynie kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Dostarczył ponad 1,6 mln podpisów, ale będą one liczone tylko do 100 tys., bo takiej liczby wymagają przepisy. Rzecznik PKW poinformował, że podpisy złożone przez Trzaskowskiego będą liczone w ciągu najbliższych 2-3 dni.

PKW zarejestrowała do tej pory 22 komitety wyborcze kandydatów na prezydenta:

 1. Andrzeja Dudy,
 2. Rafała Trzaskowskiego,
 3. Władysława Kosiniaka-Kamysza,
 4. Roberta Biedronia,
 5. Szymona Hołowni,
 6. Krzysztofa Bosaka,
 7. Stanisława Żółtka,
 8. Marka Jakubiaka,
 9. Mirosława Piotrowskiego,
 10. Pawła Tanajno,
 11. Romualda Starosielca,
 12. Kazimierza Świtonia,
 13. Grzegorza Sowy,
 14. Marcina Bugajskiego,
 15. Leszka Samborskiego,
 16. Rolanda Dubowskiego,
 17. Krzysztofa Urbanowicza,
 18. Andrzeja Dariusza Placzyńskiego,
 19. Jerzego Walkowiaka,
 20. Piotra Stanisława Bakuna,
 21. Sławomira Grzywy
 22. Wiesława Lewickiego.

PKW wezwała do usunięcia wad dwa komitety: Waldemara Włodzimierza Witkowskiego i Zbigniewa Antoniego Wesołowskiego.

W wyborach zarządzonych na 10 maja, które ostatecznie się nie odbyły, zarejestrowano 35 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, z czego tylko 10 kandydatom udało się zebrać wymagane 100 tys. podpisów poparcia.