Jak już informowaliśmy, podczas spotkania samorządowców z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z zasadami bezpieczeństwa podczas wyborów, wiceminister Janusz Cieszyński zaproponował, że resort zdrowia na swojej stronie internetowej zamieści specjalny prosty formularz dla samorządów, w którym będą mogły określić swoje zapotrzebowanie na środki ochronne. To pozwoli stosunkowo szybko i z dużą dokładnością oszacować skalę zapotrzebowania na nie w skali kraju. Samorządy mogą wnioskować do 18 czerwca br.

 


Specjalny system dla samorządów

Ministerstwo Zdrowia przygotowało system umożliwiający samorządom zamawianie bezpłatnych środków ochrony indywidualnej na I turę wyborów prezydenckich dla członków obwodowych komisji wyborczych. Zamówienie należy złożyć przez formularz dostępny na stronie soi.mz.gov.pl do 18.06.2020 r. do godz. 15. Jest tam specjalna zakładka „Wybory” przekierowująca do elektronicznego formularza, na którym należy się zalogować.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym, samorządy mogą zamówić bezpłatnie: maski, przyłbice, rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk i płyny do dezynfekcji powierzchni.

Zamówienie można złożyć tylko raz

Informacja o planowanym uruchomieniu została wysłana przez Krajowe Biuro Wyborcze (z adresu soi@csioz.gov.pl) na dedykowane skrzynki dla gmin w domenie @pkw.gov.pl z zaproszeniem – linkiem do aplikacji.

W celu zalogowania się do systemu trzeba kliknąć w link i założyć konto. Należy zapamiętać hasło do aplikacji, ponieważ nie ma możliwości samodzielnego restartowania. Do jego wypełnienia nie jest konieczne posiadanie upoważnienia.

Ważne jest to, że złożenie zamówienia jest możliwe wyłącznie raz. Nie ma możliwości korekty zamówienia.

Czytaj też: Wietrzenie, dezynfekcja, maski oraz odstęp są wśród rygorów w lokalach wyborczych>>

Na formularzu zamówienia należy wypełnić następujące pola:

  1. liczba obwodowych komisji wyborczych w gminie;
  2. liczba członków wchodzących w skład obwodowych komisji wyborczych;
  3. czas pracy członków obwodowych komisji wyborczych (wyrażony jako iloczyn liczby członków komisji i wymiaru ich czasu pracy);
  4. rękawiczki (opakowania po 100 szt.);
  5. maski;
  6. przyłbice;
  7. płyn do dezynfekcji rąk (w opakowaniach po 5 litrów);
  8. płyn do dezynfekcji powierzchni (w opakowaniach po 5 litrów);
  9. dane osoby wypełniającej formularz – imię i nazwisko, numer telefonu.

Problemy z wypełnieniem formularza należy zgłaszać na adres soi.wybory@mz.gov.pl.