Wybory prezydenckie: Więcej błędnych danych na listach poparcia

Prawo karne Administracja publiczna RODO Wybory

Komitety wyborcze rejestrują się, ale często podpisy obywateli popierających kandydata nie zgadzają się z rejestrem PESEL. Państwowa Komisja Wyborcza odnotowuje więcej błędów, niż w poprzednich wyborach: zdarzają się martwe dusze, bo komitety korzystają ze starych baz danych i nie aktualizują adresów i nazwisk.

28.02.2020

Fake newsy w wypowiedziach kandydatów w wyborach są, choć nie zawsze świadome

Wybory

Świadomość działań dezinformacyjnych jest trudna do udowodnienia – wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jednak w dyskusji podczas kampanii wyborczej padają często wypowiedzi zawierające krzywdzące stereotypy, mity czy nieprawdę. W ostatnich wyborach dotyczyły one głównie tematyki LGBT, migrantów i uchodźców.

19.02.2020

SN: Podpis na proteście wyborczym jest wymagany

Wybory

Jeśli wyborca wnosi do Sądu Najwyższego pismo, w którym kwestionuje ważność wyborów, to powinien właściwie przygotować dokument. W szczególności konieczne jest złożenie na nim podpisu, by wiadomo było, kto kwestionuje prawidłowość prowadzenia wyborów. Nie ma natomiast podstaw do wzywania autora pisma do jego podpisania – orzekł Sąd Najwyższy.

13.02.2020

Sędzia NSA nowym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej 

Prawnicy Wybory

Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak został wybrany we wtorek na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej; jego zastępcami będą sędzia TK Wojciech Sych sędzia TK w stanie spoczynku Zbigniew Cieślak. Zmiana zasad pracy i składu PKW to skutek obowiązujących od dwóch zmian w prawie wyborczym.

11.02.2020

PKW proponuje 23 zmiany prawa wyborczego

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza złożona z samych sędziów przechodzi do historii. W poniedziałek, na swoim ostatnim posiedzeniu w starym składzie, przyjęła informację o realizacji przepisów Kodeksu wyborczego oraz propozycje ich zmiany. W blisko 30-stronicowym dokumencie PKW proponuje m.in. wprowadzenie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w liczbie wybieranych posłów i senatorów w niektórych okręgach i zmianę godzin zgłaszania kandydatów i list kandydatów w wyborach.

11.02.2020

Wybory prezydenckie mają kosztować blisko 320 mln zł

Wybory

Ponad dwa razy więcej niż przed pięcioma laty mają kosztować tegoroczne wybory prezydenckie. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że na ten cel przewidziano 319 mln 700 tys. zł.

06.02.2020

Termin wyborów prezydenckich to 10 maja, ruszyła kampania wyborcza

Wybory

Termin przeprowadzenia wyborów prezydenckich wyznaczony został na niedzielę 10 maja 2020 roku - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Ewentualna druga tura odbędzie się 24 maja. Postanowienie marszałka Sejmu zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw, ruszyła więc kampania wyborcza.

05.02.2020

SN: Nie można już w dniu wyborów składać protestu wyborczego

Wybory

Dopóki nie będzie miało miejsca formalne ogłoszenie wyników wyborów, to wyborcy nie mogą skutecznie składać protestów wyborczych. Ani protest przedwczesny, ani spóźniony nie mogą być merytorycznie rozpoznane. Należy go pozostawić bez rozpoznania – orzekł Sąd Najwyższy.

31.01.2020

Państwowa Komisja Wyborcza już w nowym składzie

Wybory

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania dziewięciu osobom, które utworzą nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Trzech członków będzie kontynuowało pracę, sześciu rozpoczyna kadencję. Przewodniczącego i dwóch zastępców wybierze Komisja ze swojego składu.

20.01.2020

Daleka droga do urny zniechęca do głosowania

Wybory

Lokal wyborczy oddalony o kilkanaście kilometrów, zwłaszcza przy braku autobusu, skutecznie zniechęca do głosowania. Problem dotyczy głównie mniej zaludnionych okolic. Po zmianie prawa wyborczego gminy odsunięto od ustalania siedzib komisji wyborczych, mimo że to one najlepiej wiedzą, dokąd łatwiej się dostać. A wkrótce kolejne wybory - w maju wybierzemy prezydenta RP.

14.01.2020

W Gliwicach i Nowej Soli wybrano nowych prezydentów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Adam Neumann został w niedzielę wybrany prezydenta Gliwic, a Jacek Milewski na prezydenta Nowej Soli. W obu miastach przedterminowe wybory zostały przeprowadzone w związku z tym, że wybrani podczas wyborów samorządowych z 2018 roku prezydenci - Zygmunt Frankiewicz i Wadim Tyszkiewicz - zostali jesienią ubiegłego roku wybrani do Senatu. 

06.01.2020

WSA: Wpłacający na partie mogą pozostać anonimowi

RODO Wybory

Odmowa ujawnienia danych osób fizycznych przez partię polityczną w odpowiedzi na wniosek dotyczący jej finansowania i majątku była uzasadniona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność.

31.12.2019

SN: Samo niezadowolenie z wyniku nie wystarczy, by unieważnić wybory

Wybory

Protest wyborczy, który nie zawiera właściwie sformułowanych zarzutów, powinien zostać pozostawiony bez dalszego biegu - orzekł Sąd Najwyższy. Autor protestu nie może poprzestać na niepopartej dowodami krytyce określonych w prawie rozwiązań – orzekł Sąd Najwyższy. Orzeczenie to komentuje dr hab. Maciej Borski.

27.12.2019

Głosomaty ułatwiłyby oddawanie głosu wyborcom niepełnosprawnym

Administracja publiczna Wybory

Wielu wyborców niepełnosprawnych z przyczyn obiektywnych nie może głosować. Problem absencji przymusowej przy urnach wyborczych może dotyczyć nawet 2 milionów osób. Należy dyskutować na temat zmian w prawie, by jak najpełniej umożliwić wszystkim zainteresowanym oddawanie głosu – wskazuje dr hab. Maciej Borski.

24.12.2019

SN: Wybory parlamentarne są ważne

Wybory

Wybory do Sejmu i Senatu z 13 października 2019 roku są ważne - uznała w poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. A prezes Izby Joanna Lemańska podziękowała m.in. wszystkim sędziom PKW i uczestnikom procesu wyborczego za zaangażowanie w sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów.

23.12.2019

Nowi członkowie PKW - wybrani

Wybory

Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej, którzy są wybierani przez polityków. Umożliwiła to zmiana ustawy Kodeks Wyborczy, który wszedł w życie w styczniu 2018 r. Są to prof. dr Zbigniew Cieślak sędzia TK w stanie spoczynku, Dariusz Lasocki, Arkadiusz Pikulik, dr hab. Ryszard Balicki, dr Konrad Składowski, dr Liwiusz Laska i Maciej Miłosz.

20.12.2019

Badanie: Urzędnicy wyborczy są problemem dla gmin

Wybory

Raport z badania skutków wprowadzenia Korpusu Urzędników Wyborczych ukazuje, że wprowadzony w 2018 roku do administracji wyborczej podmiot wprowadził chaos w organizację wyborów w gminach. Miały poczucie, że odebrano im kompetencje, ale nie jest to słuszne. Gminy wciąż odpowiadają za organizację wyborów.

19.12.2019

Zmienia się skład Państwowej Komisji Wyborczej - mogą do niej trafić politycy

Wybory

Zmiany dotyczące powoływania Państwowej Komisji Wyborczej mogą osłabić zaufanie wyborców do procesu wyborczego – uważają eksperci. Dotychczasowy model sędziowski był uznawany za zabezpieczający profesjonalizm tego organu, jego bezstronność i apolityczność. Teraz mogą w nim znaleźć się politycy.

18.12.2019

SN: Protest wyborczy musi zawierać konkretne zarzuty

Wybory

Wyborca z powodu wady wzroku uczynił znak „x” w niewłaściwym miejscu i dokonał poprawek na karcie do głosowania. Złożył on protest wyborczy, w którym domagał się uznania jego głosu na tego kandydata, na którego chciał on zagłosować. Jego protest należało jednak pozostawić bez rozpoznania z przyczyn formalnych – orzekł Sąd Najwyższy.

04.12.2019