W II turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbywających się 12 lipca br. dopuszczona została forma oddania głosu korespondencyjnie. Poczta Polska może dostarczyć pakiety wyborcze do osób, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w takiej formie głosowania, jednak ostateczną decyzję o podmiocie dystrybuującym podejmuje każdy Urząd Gminy.

Można odnieść kopertę samemu

Pakiety wyborcze Poczta Polska dostarczała pod wskazany na pakiecie wyborczym adres najpóźniej pięć dni przed wyborami. A jeśli osoba przebywa na kwarantannie lub w warunkach izolacji domowej to 2 dni przed wyborami.

Czytaj: ​Trwa cisza wyborcza, za złamanie zakazu agitacji wyborczej grożą wysokie kary pieniężne

Spółka poinformowała, że zakończyło się doręczanie pakietów wyborczych. Wyborcy, którzy do 10 lipca nie wrzucili głosów do skrzynek pocztowych, mogą odnieść swój głos bezpośrednio do właściwej komisji wyborczej w dniu głosowania, czyli w najbliższą niedzielę 12 lipca br. - informuje spółka.

Jak wygląda pakiet wyborczy?

W skład pakietu wyborczego wchodzi:

  • koperta zwrotna z oznaczeniem „PRZESYŁKA WYBORCZA” i informacją o zwolnieniu z opłaty pocztowej,
  • karta do głosowania,
  • koperta na kartę do głosowania z oznaczeniem „KOPERTA NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA”,
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

 

Poczta Polska w ramach obsługi II tury wyborów prezydenckich otrzymała 198 tys. pakietów wyborczych do doręczenia. Niemal 80 proc. pakietów zostało doręczonych do skrzynek, a ok. 19 proc., zgodnie z dyspozycją umieszczoną na przesyłce - "do drzwi lokalu” - podała w piątek spółka.