Cisza wyborcza rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli w piątek o północy. Potrwa do zakończenia wyborów w niedzielę o godzinie 21.

Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Nie można w tym czasie publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania. W czasie ciszy wyborczej nie można też upubliczniać wyników sondaży wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - przestępstwo.

Oceni policja i sądy

Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji

Zgodnie z Kodeksem wyborczym osoba, która w okresie od zakończenia kampanii wyborczej do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą - podlega karze grzywny.

Czytaj też: Materiały agitacyjne rozpowszechnione przed ciszą wyborczą mogą zostać

 

Ile wynosi grzywna?

Za podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań - sondaży opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów grozi kara grzywny od 500 tys. do 1 mln złotych.

Taka sama kara jest przewidziana również za podawanie wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Głosować mogą pełnoletni obywatele polscy, mający pełne prawa wyborcze. Głos można oddać w miejscu stałego zamieszkania lub, po spełnieniu określonych warunków, poza nim.

Zobacz też: Przepisy karne dotyczące ciszy wyborczej w świetle zasady nullum crimen sine lege