Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował podczas konferencji prasowej w niedzielę, że w kraju otwartych jest ponad 27 tys. lokali, za granicą w prawie 90 krajach jest 171 obwodów głosowania. Wybory obsługuje ponad 200 tys. członków komisji wyborczych.

Więcej wykroczeń

Zaobserwowano wzrost wykroczeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury. 12 lipca według stanu na godz. 14.00  doszło do 382 zdarzeń. Z tej liczby 348 to wykroczenia (w tym 207 to uszkodzenie ogłoszeń, 70 naruszenia ciszy wyborczej i 30 niedozwolone umieszczanie plakatów), a 34 przestępstwa dot. m.in. udzielania korzyści majątkowej w zamian za określony sposób głosowania.

Wszelkie naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji, m.in. rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień.

Jak informowaliśmy, mężem zaufania czy obserwatorem społecznym można zostać jeszcze w dniu wyborów, do końca głosowania. Do obserwowania trwających wyborów prezydenckich zachęca też szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Jak podkreśliła, fundacje, stowarzyszenia, organizacje, które mają w celach statutowych troskę o demokrację, rozwój społeczeństwa obywatelskiego mogą wyznaczać takie osoby do godz. 21.