Prawo.pl
Podkomisja utworzona do zbadania katastrofy smoleńskiej została likwidowana przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji - podano w komunikacie przesłanym przez rzecznika resortu obrony, Janusza Sejmeja.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2023
Administracja publiczna
Co łączy strzelnice, Pałac Saski, muzeum na Westerplatte, autostrady i gazoport? Specustawy. Lista inwestycji, które można realizować na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, jest coraz dłuższa, bo trafiają na nie takie, które nigdy nie powinny się na niej znaleźć. O ile jednak budowa autostrad i gazoportu, czyli ważnych z punktu widzenia gospodarki i potrzeb społecznych inwestycji, wymaga formalności "na skróty", to budowa strzelnic czy pałacu już niekoniecznie. Prawnicy nie mają wątpliwości, że jest to psucie prawa i czas z tym skończyć.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.12.2023
Budownictwo
Osoby w wieku 55+ często rezygnują z uczestnictwa w PPK, uważając, że ich przypadku jest już za późno na rozpoczęcie oszczędzania w tym programie. Tak jednak nie jest. Oszczędzanie w PPK opłacalne jest w każdym wieku. Odbywa się ono nie tylko na wyjątkowo korzystnych warunkach, ale i bez zbytniego ryzyka, co zwłaszcza dla osób, które z racji wieku mają przed sobą krótszy okres oszczędzania, powinno mieć zasadnicze znaczenie.
Małgorzata Jankowska
15.12.2023
Domowe finanse PPK
Obecnie na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności trzeba poczekać kilka miesięcy. W tym czasie osoby pozostają bez świadczeń rodzinnych czy z pomocy społecznej powiązanych z niepełnosprawnością. W czasie oczekiwania na komisję orzeczniczą można jednak pobierać zasiłek okresowy z pomocy społecznej, ale pod pewnym warunkiem.
Beata Dązbłaż
15.12.2023
Niepełnosprawność
Czesław Mroczek, Tomasz Szymański, Wiesław Szczepański, Wiesław Leśniakiewicz to nowi sekretarze stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji powołani przez Marcina Kierwińskiego nowego szefa resortu.
Robert Horbaczewski
14.12.2023
Wybory
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. To jednak nie wszystko - chcą także zabezpieczenia gwarantującego, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy, nie będzie można dokonać m.in. zmian w zarządach. Jeszcze w czwartek Trybunał wydał postanowienie o zabezpieczeniu. Rozprawa została już wyznaczona na 16 stycznia 2024 r.
Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
14.12.2023
Spółki
Ryszard Balicki, Paweł Gieras, Ryszard Kalisz, Damian Pikulik, Maciej Kliś, Konrad Składkowski, Mirosław Suski - to siedmiu kandydatów na członków Państwowej Komisji Wyborczej. Kandydatury zgłoszone przez kluby parlamentarne musi teraz zaakceptować Sejm.
Robert Horbaczewski
14.12.2023
Administracja publiczna Wybory

Są kryteria oceny potrzeby wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną przy świadczeniu wspierającym

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, która będzie starała się o wydanie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia do świadczenia wspierającego, będzie oceniana nie tylko pod względem sprawności fizycznej, ale także - zdolności do podejmowania decyzji i świadomości ich skutków. Resort rodziny uspokaja zaniepokojonych rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną. Eksperci przypominają zaś, że intencją jest dopuszczenie do systemu wsparcia jak największej liczby osób wymagających intensywnej pomocy w niezależnym życiu.
Beata Dązbłaż
14.12.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Przepisy prawa pracy dopuszczają odmowę zapłaty lub zmniejszenie wynagrodzenia za wadliwe wykonanie produktu lub usługi. Konieczną przesłanką jest jednak wykazanie przez pracodawcę winy konkretnego pracownika. Jeżeli wadliwość została usunięta, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi.
Dorian Lesner
14.12.2023
Prawo pracy HR
Pojęcie „mieszkaniec” jest odmiennie interpretowane w ustawach ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego i w Kodeksie wyborczym. A to ma wpływ na to, czy w danej gminie w wyborach samorządowych będzie obowiązywał system większościowy czy proporcjonalny. I w jaki sposób gmina zostanie podzielona na okręgi wyborcze.
Robert Horbaczewski
14.12.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) odebrała powołanie na minister funduszy i polityki regionalnej. W latach 2012–2014 była podsekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych, a w latach 2014–2016 ambasadorem Polski w Federacji Rosyjskiej.
Robert Horbaczewski
13.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nauczyciel uczący algorytmiki i programowania, w zaawansowanym stopniu znający języki programowania sztucznej inteligencji - w tę stronę ma iść program podnoszenia kompetencji pedagogów, co zakłada Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji. Dokument przekazano do prekonsultacji społecznych. W opinii do strategii, Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazał, że konieczne jest skonsultowanie z nauczycielami, jak ma wyglądać ich rozwój zawodowy.
Monika Sewastianowicz
13.12.2023
Prawo AI
Planowane przesunięcie przygotowania planów ogólnych na koniec 2027 roku, to zdecydowanie za mało. Trzeba zastanowić się nad terminami ważności warunków zabudowy i umożliwieniem zmian studiów zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że nie będzie jak planować. Bo samorządom grozić będą roszczenia odszkodowawcze.
Zofia Jóźwiak
13.12.2023
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
Prezydium Sejmu ukarało posła Konfederacji Grzegorza Brauna maksymalnym wymiarem kary, jaką miało do dyspozycji. Jest to odebranie połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. Upoważniło też Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury.
Krzysztof Koślicki
12.12.2023
Sąd Najwyższy uchylił we wtorek wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. m.in. wobec skazanych w tej sprawie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego i urzędniczki Moniki B. Sprawą zajmie się ponownie sąd apelacyjny. SN zwrócił uwagę na nienależytą obsadę sądu II instancji i to było głównym powodem uchylenia wyroku.
Krzysztof Koślicki
12.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Stowarzyszenie Watchdog Polska ma prawo wystąpić w imieniu obywateli w celu ochrony ich danych osobowych przekzanych Poczcie Polskiej przez 130 wójtów i burmistrzów w wyborach kopertowych na Prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego – tak orzekł Sąd Rejonowy w Szamotułach. Teraz Sąd Rejonowy będzie merytorycznie badał argumenty dotyczące sprzeczności tzw. ustawy abolicyjnej z prawem Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Kluczową sprawą w ochronie zdrowia jest mądre, zdecydowane dysponowanie finansami publicznymi - mówił premier Donald Tusk we wtorek w Sejmie, prezentując kandydaturę Izabeli Leszczyny na ministra zdrowia. Podkreślał, że kierowanie Ministerstwem Zdrowia nie jest misją straceńczą.
Katarzyna Nocuń
12.12.2023
Opieka zdrowotna
Państwo polskie nie wywiązało się ze swojego obowiązku zapewnienia wnioskodawcom ram prawnych umożliwiających uznawanie i ochronę ich związków tej samej płci - orzekł we wtorek, 12 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka. Nie uznał argumentów polskich władz, które podnosiły, że Polska jest krajem tolerancyjnym dla osób LGBT+.
Monika Sewastianowicz
12.12.2023
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca partii Polska 2050 Szymona Hołowni to kandydatka na minister klimatu i środowiska.
Robert Horbaczewski
12.12.2023
Środowisko Administracja publiczna
Do Sejmu trafiła autopoprawka do rządowego projektu przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej, która przewiduje przekazanie w 2024 roku różnym instytucjom obligacji o wartości nominalnej 13,7 mld zł - na wsparcie górnictwa, inwestycji półprzewodnikowych, radiofonii i telewizji oraz uczelni.
Agnieszka Matłacz
12.12.2023
Finanse publiczne
O ile wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną, która dla swojej ważności nie wymaga zgody drugiej strony, o tyle wycofanie wypowiedzenia zasadniczo nie jest możliwe bez wyrażenia na to zgody przez jego adresata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odwołane wypowiedzenie dotarłoby do adresata wraz z oświadczeniem woli w sprawie wypowiedzenia, lub wcześniej.
Marek Rotkiewicz
12.12.2023
Prawo pracy
Ponad jedna trzecia dyrektorów, uczestniczących w badaniu „Barometr Edukacji Niepublicznej” uważa, że sytuacja w oświacie w najbliższych miesiącach się poprawi. Źródłem nadziei są dla nich m.in. zmiany zapowiadane przez partie, które stworzą nowy rząd. Uzasadniając swój optymizm, badani wskazali na zmianę kierownictwa resortu edukacji, zapowiedzi podwyżek dla nauczycieli i „odchudzenia” podstawy programowej oraz spodziewane zwiększenie autonomii szkół.
Monika Sewastianowicz
12.12.2023
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Rząd Mateusza Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania w tzw. pierwszym kroku. Teraz premiera oraz proponowanych przez niego ministrów wybierze Sejm. Potrzebna jest do tego - tak samo jak w przypadku premiera desygnowanego przez prezydenta - bezwzględna większość głosów. Konstytucja zakłada, że prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.
Katarzyna Nocuń
11.12.2023
Wybory
Jedną z podstawowych trudności, jakie napotykają podczas kampanii wyborczych osoby głuche i niedosłyszące, jest brak napisów oraz tłumaczeń na polski język migowy programów wyborczych i materiałów informacyjnych przygotowywanych przez komitety wyborcze. To powoduje wykluczenie tych osób z bieżących spraw istotnych społecznie. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych zwrócił się w tej sprawie z petycją do Marszałka Sejmu.
Beata Dązbłaż
11.12.2023
Wybory Niepełnosprawność

Decyzja o potrzebie wsparcia przy świadczeniu wspierającym - są wzory dokumentów

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Dane osobowe, rodzaj orzeczenia, jego termin i zgoda lub nie na ustalenie poziomu potrzeby wsparcia w miejscu stałego pobytu – takie dane zawiera, m.in. wzór wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. We wzorze kwestionariusza samooceny uwzględniono, m.in. porozumiewanie się za pomocą polskiego języka migowego i alternatywnych metod komunikacji (AAC).
Beata Dązbłaż
11.12.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Obrót prywatną ziemią rolną trzeba uprościć - uważają eksperci. Ich zdaniem trzeba skończyć z fikcją, że każdy kłos jest na wagę złota. "Poluzowanie" zasad sprzedaży gruntów jest niezbędne przede wszystkim w miastach, gdzie brakuje terenów pod zabudowę. Część ograniczeń istnieje też tylko na papierze, bo bardzo restrykcyjnym przepisom towarzyszy od lat zbyt liberalna praktyka Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2023
Poprawmy prawo Nieruchomości

Przez nieostrą definicję nie wiadomo, kto jest lobbystą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ustawa o działalności lobbingowej nie wyjaśnia precyzyjnie, kto jest lobbystą. Przepisy, pod groźbą sankcji, zobowiązują do rejestracji zawodowych lobbystów, ale nie nakładają na nich żadnych dodatkowych zobowiązań, np. przedłożenia sprawozdania z działalności. A ci, którzy zechcą, i tak mogą bardzo łatwo obejść przepisy.
Robert Horbaczewski
11.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Organ zarzucił, że projekt budowlany jest niezgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, więc odmówił jego zatwierdzenia. Skarżąca nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. Zwróciła uwagę, że projekt został wykonany przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia, a więc zgodnie ze sztuką budowlaną. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że fakt ten nie przesądza o zgodności z miejscowym planem oraz nie zwalnia organu od dokonania oceny projektu budowlanego w tym zakresie.
Dorian Lesner
11.12.2023
Budownictwo
Kolejne dwa żubry zginęły potrącone przez ciężarówkę wojskową w Puszczy Białowieskiej. Zdarzeń drogowych z udziałem tych chronionych zwierząt w ostatnich tygodniach było kilka. Zwykle przyczyną śmierci dzikich zwierząt jest brawura drogowa. Tego typu wyrządzenie szkody przyrodzie uchodzi jednak kierowcom na sucho, gdyż nieumyślne przejechanie zwierzęcia nie jest karane.
Regina Skibińska
09.12.2023
Środowisko
Samorządy sporządzają coraz więcej dokumentów strategicznych, ale nie przekłada się to na realizację założeń idei określanej jako „zrównoważona mobilność”- to kluczowy wniosek z raportu „Zrównoważona mobilność w polityce transportowej miasta” przygotowanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. W polskim systemie prawnym brakuje choćby definicji polityki transportowej samorządów gminnych.
Maria Dec-Kiełb
09.12.2023
Samorząd terytorialny