Prawo.pl
Jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieli wątpliwości pana Kamila Zaradkiewicza co do nominacji sędziowskich z lat 2011 - 2017, to podważone mogą być wyroki wydawane przez połowę polskich sędziów, a skutki tego mogą odczuć miliony obywateli - twierdzi sędzia Waldemar Żurek, były członek Krajowej Rady Sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
04.07.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie wyrzucasz śmieci, ale i tak zapłacisz

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje jasno, że za śmieci zapłacimy w każdej sytuacji. Nawet, gdy odpadów nie wytarzamy lub pozbywamy się ich na własną rękę. Dzieje się tak, ponieważ należność ta ma charakter publicznoprawny, a nie opłaty za zrealizowaną usługę.
Dorian Lesner
04.07.2019
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Na byłą premier Ewę Kopacz w Strasburgu głosowało 461 osób. Parlament Europejski ma 14 wiceprzewodniczących. Kandydatów na stanowiska wiceprzewodniczącego może wysunąć grupa polityczna lub co najmniej 38 posłów.
Paweł Żebrowski
03.07.2019
Skarżąca wniosła o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, ponieważ jednak sąd nie podjął w tym zakresie czynności, wystąpiła ze skargą na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Sąd okręgowy powołał się jednak na przepis zgodnie z którym skargę na przewlekłość postępowania można wnieść jedynie w jego toku.
Patrycja Rojek-Socha
03.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Punktem spornym jest mnożnikowy system wynagradzania pracowników prokuratur i sądów. Wprowadzić ma go ustawa, której projekt analizował już raz Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - i go nie zaakceptował. Oponował resort finansów. W czwartek przeanalizuje regulacje ponownie - po przeliczeniach.
Patrycja Rojek-Socha
03.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym - weszła w życie wprowadzająca w tej dziedzinie nowe zasady nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Krzysztof Sobczak
03.07.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Złożono już milion wniosków o #Rodzina500plus. Razem ze świadczeniem dobry start to niemal 1,5 mln wniosków. Tak wygląda Polska cyfrowa w praktyce. Brawo dla polskich rodzin - napisała w środę na Twitterze minister Bożena Borys-Szopa.
Agnieszka Matłacz
03.07.2019
Domowe finanse
Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że fotografia przedstawiająca Grzegorza Kowalskiego z kurzymi wnętrznościami na twarzy jest chroniona jako element performance Wiktora Gutta. Nie ma znaczenia, że została wykonana w 1976 i prawo autorskie jej nie obejmowało. Piotr Uklański, który ją wykorzystał bez zgody obu artystów, ma za to przeprosić.
Jolanta Ojczyk
03.07.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Będzie łatwiej skierować niesfornego nastolatka do pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Sąd rodzinny może zastosować w przypadku trudnego nastolatka prace społecznie użyteczne. Jednak przepis jest martwy, bo niedoregulowany. Nowa ustawa o nieletnich ma to zmienić wprowadzając m.in. zapis, że wydatki związane z ubezpieczeniem na czas takich prac ponosi państwo. To wyczekiwane rozwiązanie - twierdzą eksperci.
Patrycja Rojek-Socha
03.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Facebook i Instagram nie może usuwać kont prowadzonych przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki (SIN) - taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie. Choć rozstrzygnięcie ma jedynie tymczasowy charakter, może być sygnałem, że wkrótce część użytkowników portali społecznościowych zyska skuteczny sposób odzyskania kont
Monika Sewastianowicz
02.07.2019
Wielokrotnym recydywistom grozić mają kary od podwójnej wysokości dolnego zagrożenia do górnej granicy powiększonej o połowę - wynika z autopoprawki resortu sprawiedliwości do nowelizacji Kodeksu karnego, którą właśnie przyjął rząd. Zaostrzone mają być też kary dla sprawców przestępstw seksualnych, którzy w ciągu pięciu lat ponownie popełnili przestępstwo.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Uchwalona 13 lat temu ustawa o zawodzie psychologa nigdy nie zaczęła być stosowana, bo nie powołano samorządu zawodowego psychologów, który ma dawać prawo do wykonywania zawodu - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że problem jest zarówno w przypadku biegłych psychologów, jak i np. psychologów szkolnych.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2019
Opieka zdrowotna

Netia spyta o zgodę i dopiero zadzwoni z ofertą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO
Przedstawiciele Netii dzwonili do konsumentów z ofertą zawarcia umowy, choć nie mieli na to ich zgody. Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firma zadeklarowała rezygnację z takiej praktyki, a konsumenci mogą liczyć na rekompensaty.
Krzysztof Sobczak
02.07.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Niewiele urzędów przesyła sobie e-dokumenty

Administracja publiczna Prawo AI
Od dwóch lat instytucje publiczne mają obowiązek wymiany korespondencji w postępowaniu administracyjnym drogą elektroniczną. Ale gdy sieć Watchdog Polska spytała starostwa powiatowe, czy rzeczywiście to robią, to tylko jedna czwarta z nich poinformowała, że jest w stanie w pełni podołać temu zadaniu.
Krzysztof Sobczak
02.07.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ataków władz i mediów publicznych na Rzecznika Praw Obywatelskich, dr hab. Adama Bodnara, w związku z jego interwencją dotyczącą ochrony godności podczas zatrzymania człowieka podejrzanego o dokonanie zbrodni w Mrowinach
Krzysztof Sobczak
02.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Adwokaci i radcowie prawni chętnie pozbyliby się z rynku kancelarii odszkodowawczych, bo przez zakazy zawarte w swoich kodeksach nie mogą z nimi skutecznie konkurować. O konieczności zmian mówią od dawna - konkretów jednak brak. A same samorządy nie do końca są przekonane, czy walczyć na tym froncie wspólnie czy oddzielnie.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Na 5 lipca przesunięto spotkanie wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika z przedstawicielami związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości. Ci ostatni liczą m.in. na wprowadzenie mnożnikowego systemu wynagradzania. Według nieoficjalnych informacji Prawo.pl zagrożone może być jednak zabezpieczenie funduszy na ten cel
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Związkowcy, a także Związek Rzemiosła Polskiego, postulują zmiany w dotacjach na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Twierdzą, że przyznawana obecnie bezzwrotna pomoc jest źródłem patologii. Resort pracy nie widzi jednak problemu i uważa, że to najskuteczniejszy instrument aktywizacji.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2019
Małe i średnie firmy Finanse
Nie więcej niż 9 egzaminów w ciągu dnia, wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy - takie m.in. zmiany wprowadziła obowiązująca od 1 lipca br. nowelizacja przepisów dotyczących ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Krzysztof Sobczak
01.07.2019
Administracja publiczna
1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności, dzięki której obywatele, przedsiębiorcy i podmioty publiczne nie będą już musieli występować do MSWiA o udostępnienie danych z ogólnokrajowego rejestru PESEL. Dane takie uzyskają w dowolnym, wybranym przez siebie urzędzie gminy na terenie całego kraju.
Agnieszka Matłacz
01.07.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Państwo musi znaleźć pieniądze, by finansować poradnictwo świadczone przez organizacje pozarządowe - stwierdził w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. A wicepremier Piotr Gliński zadeklarował zabiegi, by funduszami na ten cel dysponował Narodowy Instytut Wolności.
Krzysztof Sobczak
01.07.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Do zatrzymania prawa jazdy wystarczy informacja od policji o ujawnieniu wykroczenia, polegającego na przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym ponad 50 km/godz. Toczące się postępowanie karne nie ma wpływu na decyzję starosty w sprawie odebrania tego dokumentu - taki jest sens uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 lipca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2019
Samorząd terytorialny Policja
Zdarza się, że lekarze źle odczytują badania rezonansem magnetycznym czy wyniki cytologii. W efekcie pacjent zamiast leczyć się na wczesnym etapie choroby, poddaje się terapii gdy jest już za późno na zupełne wyzdrowienie. Za opóźnienie w wykryciu choroby, może jednak dostać odszkodowanie.
Katarzyna Nowosielska
01.07.2019
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Zasada dobrego sąsiedztwa może dopuszczać lokalizację obiektów o funkcji handlowej, usługowej i biurowej pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną. NSA podkreślił, że jest to możliwe nawet, jeżeli funkcja mieszkaniowa jest przeważająca na terenie objętym analizą urbanistyczno-architektoniczną.
Dorian Lesner
01.07.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Blisko 3 tys. osób ginie co roku w Polsce w wypadkach drogowych. W prawie 90 proc. sprawcami kolizji są kierujący pojazdami. Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy zabiegają o status zawodu zaufania publicznego i stworzenie samorządu zawodowego.
Sylwia Gortyńska
01.07.2019
Administracja publiczna
Siedmioro sędziów ma 1 lipca odpowiedzieć na pytania, czy podstawą decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy może być wyłącznie informacja policji, że kierowca przekroczył w obszarze zabudowanym prędkość dopuszczalną o więcej niż 50 km/h. Wniosek skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego RPO, a powodem było rozbieżne stosowanie przez sądy administracyjne przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2019
Właściciel idzie na zakupy, zostawia czworonoga w samochodzie zaparkowanym na nasłonecznionym parkingu. Z lekko uchylonymi lub szczelnie zamkniętymi szybami - to nadal, mimo kampanii społecznych, dość częsty w Polsce obrazek. Adwokat Karolina Kuszlewicz nie ma wątpliwości - gdy życia lub zdrowie psa jest zagrożone, można wybić szybę
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Na wtorek przedstawiciele związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości zostali zaproszeni na spotkanie do ministerstwa. Liczą na rozstrzygnięcia w sprawie swoich uwag do projektu ustawy, który ich dotyczy oraz ewentualnych podwyżek. Propozycja budzi ogromne kontrowersje
Patrycja Rojek-Socha
30.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że numery rejestracyjne pojazdów wpisywane do parkomatów nie są danymi osobowymi. Dlaczego? Bo w momencie ich podawania nikt nie jest w stanie zidentyfikować, kim jesteśmy. Ten ważny wyrok dla samorządów, wywołuje protest prawników.
Jolanta Ojczyk
30.06.2019
RODO
Dopuszcza się zmianę charakteru posiadania rzeczy z zależnego na samoistne. Aby jednak uznać, że takie przekształcenie nastąpiło należy stwierdzić, czy posiadacz zamanifestował to na zewnątrz - orzekł Sąd Najwyższy. Różnice między posiadaniem samoistnym a zależnym wyjaśnia adwokat i mediator Piotr Ruszkiewicz.
Aleksandra Partyk
30.06.2019
Prawo cywilne