Prawo.pl
Chcemy doprowadzić do tego, żeby na półkach były towary z markami polskimi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd przygotuje ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich własną marką.
Krzysztof Sobczak
02.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Z badań prowadzonych w Polsce i w krajach, w których opieka naprzemienna praktykowana jest od dawna wynika, że proponowane w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego zmiany pozwalające na szersze stosowanie tej formy mogą przynieść korzystne rezultaty.
Michał Kubalski Tomasz Gołembiewski Ewelina Gee-Milan
02.03.2019
Prawo rodzinne
Nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących poruszania się elektrycznymi hulajnogami po mieście, tymczasem popularność tych środków transportu stale rośnie. Wielu użytkowników uważa, że obowiązują ich te same przepisy, co rowerzystów, tymczasem tak nie jest.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
02.03.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Projekt ustawy o postępowaniu wobec nieletnich przewiduje tworzenie ośrodków kuratorskich. Eksperci i sami kuratorzy podkreślają, że częstsze korzystanie z nich, w przypadku trudnej młodzieży jest wskazane i przynosi efekty. I nie mają wątpliwości, że jest to szansa, by dzieci, pozostając w swoim środowisku, wśród swoich bliskich, przeszły terapię i m.in. ukończyły szkołę.
Patrycja Rojek-Socha
02.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Gmina ma prawo wprowadzić do regulaminu utrzymania czystości i porządku obowiązującym na jej obszarze zapisy dotyczące naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością ograniczenia właścicieli aut do napraw drobnych
Marek Sondej
02.03.2019
Samorząd terytorialny
Warunki hotelowe odbiegały od ogólnie przyjętych dla standardu czterogwiazdkowego, nawet lokalnej kategorii. Sąd Okręgowy w Olsztynie potwierdził, że biuro podróży ma zapłacić turyście odszkodowanie za to, że musiał sam opłacić inny hotel oraz zadośćuczynienie za zmarnowany urlop.
Robert Horbaczewski
02.03.2019
Rynek i konsument

Rodzic, który zmienia płeć, dzieci pozywać nie musi

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Pozew o ustalenie płci metrykalnej osoby transseksualnej powinien być wytoczony przeciw rodzicom powoda. Nie można zatem oddalić powództwa z tej przyczyny, że powód odmawia podania danych osobowych jego dzieci. Płeć rodzica nie wpływa na zakres władzy rodzicielskiej - przyjął Sąd Najwyższy. Wyrok SN komentują eksperci.
Aleksandra Partyk
02.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być nową instytucją, która będzie zabezpieczać pieniądze wpłacane na budowane mieszkania. Wprowadzić ją ma nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, której projekt przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
01.03.2019
Rynek i konsument Budownictwo
Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła nowe wyższe stawki dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych, zastępców przewodniczących oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.03.2019
Wybory
Zgodnie z przepisem z 2014 r. po 10 latach od zdania egzaminu adwokackiego wygasa prawo złożenia wniosku o wpis na listę adwokatów. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia, że to ogranicza konstytucyjne prawo dostępu do zawodu oraz zasadę demokratycznego państwa prawnego. Wcześniej prawo pozwalało na taki wpis bezterminowo.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2019
Prawnicy
Tylko trzech na stu Polaków uważa, że doświadczyło dyskryminacji - wynika z sondażu Kantar Public. Jednak w raporcie z niego jest także mowa o niskim zrozumieniu, co to konstytucyjne prawo oznacza. Np. co piąty Polak nie widzi dyskryminacji w wyproszeniu matki karmiącej z restauracji, a co trzeci w tym, że młodemu ojcu odmawia się urlopu ojcowskiego.
Krzysztof Sobczak
01.03.2019
Prawo pracy HR
Przeprowadzenie kolejnej operacji tego samego schorzenia nie uzasadnia samo w sobie domagania się finansowej rekompensaty od szpitala. Nie jest wprawdzie wykluczona w takiej sytuacji wina personelu medycznego, lecz tę trzeba udowodnić. W przeciwnym wypadku pozostaje się pogodzić, że niektóre choroby mogą nawracać - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Marek Sondej
01.03.2019
Opieka zdrowotna
Sąd w Płocku zdecydował w październiku, że mężczyzna, który odbył wcześniej karę za nadużycia seksualne wobec nieletnich, może opuścić Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, ale musi kontynuować terapię. Teraz - jak ustaliło Prawo.pl - sąd drugiej instancji oddalił apelację prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2019
Wymiar sprawiedliwości

W PKS wsiąść, tylko skąd go wziąć

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Brak prawa i niejasne reguły w organizacji transportu autobusowego powodują likwidację nierentownych linii i tzw. białe plamy komunikacyjne. Samorządy i firmy czekają na nowelizację ustawy, rząd szykuje zmiany i zapowiada pieniądze na przywrócenie zredukowanych połączeń. A tymczasem w mniej ludnych gminach „autobusu po prostu nie ma”...
Katarzyna Kubicka-Żach
01.03.2019
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2019
Prawo pracy
W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przebywa obecnie - jak ustaliło nieoficjalnie Prawo.pl - 65 osób. Obrońcy praw człowieka od dawna alarmują, że i placówka i przepisy na mocy, których byli skazani są tam kierowani, wymagają zmian. W ocenie RPO powinien powstać międzyresortowy zespół, który przeprowadzi kompleksową nowelizację ustawy o Gostyninie.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Dość słabo wypadła Polska w najnowszym raporcie dotyczącym praworządności, opracowanym przez World Justice Project. Ze wskaźnikiem 0,66 jest to 18 miejsce w regionie i 27 w świecie, ale dość daleko za krajami o ugruntowanej demokracji. Zarówno pod względem wysokości wskaźnika jak i miejsca w rankingu pozycja Polski w tym roku obniżyła się.
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Opublikowane zostało obwieszczenie ministra zdrowia z 27 lutego br. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowa lista obowiązywać będzie od 1 marca 2019 roku.
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Finansowanie zdrowia
Komisja reprywatyzacyjna przy ministrze sprawiedliwości miała prawo uchylić decyzję o oddaniu nieruchomości przy ul. Kazimierzowskiej w Warszawie, bo przeniesienie roszczeń do nieruchomości było rażąco sprzeczne z interesem społecznym i doprowadziło do zastraszania lokatorów - orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.02.2019
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Umieszczenie w nowym wzorze paszportu hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” narusza wolność sumienia i wyznania - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Zwłaszcza - jak zauważa - że dewiza ta znajduje się w obrysie hologramu zdjęcia, co może prowadzić do utożsamienia wizerunku człowieka z konkretnym światopoglądem.
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Administracja publiczna
Mówi się, że kod pocztowy jest równie ważny, co kod genetyczny. W Polsce mieszkańcy małych i średnich miast żyją krócej. Musimy dać szansę ludziom ze wszystkich regionów Polski - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas zorganizowanej w Gdańsku konferencji
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Opieka zdrowotna
Ministerstwo Sprawiedliwości nie rozważa ograniczenia prawa do zapoznania się z danymi w Krajowym Rejestrze Zadłużonych poprzez wykazanie dodatkowej przesłanki interesu prawnego.
Robert Horbaczewski
28.02.2019
Służba Ochrony Państwa powstała 1 lutego 2018 roku zastępując Biuro Ochrony Rządu. Jej głównym celem jest ochrona najważniejszych osób w państwie. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli rozpocznie się 20 czerwca i obejmie wszystkie służby podległe MSWiA.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2019
Policja
Bank, wbrew prośbie dłużniczki, nie wysyłał do niej pism w sprawie kredytu na adres dla doręczeń, tylko na ten, który został wskazany w umowie. Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że wypowiedzenie kredytu było skuteczne, ponieważ zostało odebrane przez męża dłużniczki.
Dorian Lesner
28.02.2019
Rynek i konsument
Wprowadzenie mnożnikowego systemu wynagrodzeń, uregulowanie kwestii związanych z oceną pracowników, określenie procedur rekrutacji oraz warunków jakie musi spełnić kandydat - to główne założenia ustawy o pracownikach sądów i prokuratur, które opublikowała NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości

SN: Po rozwodzie trzeba rozliczyć spłatę kredytu hipotecznego

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse
Postępowanie o zniesienie współwłasności nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Sadu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.02.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse
W 2008 r. panu Lucjanowi zarzucono kradzież roweru o wartości 400 zł. Był niepoczytalny więc prokuratura wniosła o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie zamkniętym. Sąd się zgodził i mężczyzna trafił do szpitala psychiatrycznego na 10 lat. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO w tej sprawie.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Co do samego systemu składania wniosków, nie przewidujemy tu istotnej zmiany. Wnioski o świadczenie będzie można przesyłać od 1 lipca - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zapowiedzi PiS, że "500 plus" będzie przysługiwało także na pierwsze dziecko.
Paweł Żebrowski
27.02.2019
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Przyspieszenie postępowań sądowych jest głównym celem zmian proponowanych w rządowym projekcie zmian kodeksu postępowania karnego. - Idea generalnie słuszna, ale czy ceną za przyspieszenie postępowań nie będzie naruszanie praw człowieka - zastanawiają się eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
27.02.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Firmy zapraszające starsze osoby na bezpłatne badania wprowadzają w błąd konsumentów, ponieważ tak naprawdę celem tych imprez jest sprzedaż produktów - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ukarał też firmy za przekazywanie podczas takich pokazów nieprawdziwych informacji o warunkach sprzedaży oferowanych produktów.
Krzysztof Sobczak
27.02.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument