Wspiera go Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a pro bono reprezentują radca prawny Piotr Golędzinowski i adwokat Łukasz Lasek z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

HFPC nie ujawnia o kogo chodzi, nazwisko mężczyzny w swojej informacji zmieniła. Jeszcze w ubiegłym roku wystąpiła jednak do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w sprawie pacjenta placówki, o którego zwolnienie i zastosowanie dozoru prewencyjnego, bezskutecznie stara się dyrektor Gostynina. Spędził on w więzieniu ok. 10 lat, ale nie był karany za pedofilię. Na kilka miesięcy przed zakończeniem odbywania kary przeniesiono go do systemu terapeutycznego z powodu wykrytych zaburzeń osobowości i preferencji seksualnych, a następnie na obserwacje do Gostynina. Potem wyszedł na wolność, znalazł pracę, założył rodzinę i po kolejnych 10 miesiącach i zakończonej procedurze trafił do KOZZD-u. 

W listopadzie 2018 r. Prawo.pl pisało, że Fundacja przygotowuje dalsze kroki właśnie w sprawie tej osoby.  

 


 

Utrudniane kontakty z żona i córką

W swoim pozwie mężczyzna domaga się zaprzestania naruszeń dóbr osobistych i zadośćuczynienia za dotychczasowe naruszenia. Ponadto, klient HFPC zwrócił się do sądu o zabezpieczenie roszczeń poprzez nakazanie władzom KOZZD określonych działań mających na celu niedopuszczenie do naruszenia jego praw w trakcie trwania postępowania.

Czytaj: 
Gostynin jak tykająca bomba, kolejni pacjenci doprowadzą do zapłonu>>

Odszkodowanie za pobyt w Gostyninie? - pozwów przybywa​>>
 

Wskazuje m.in., że sala, w której przebywa, ma ok. 27 mkw, przy czym wolna przestrzeń wynosi zaledwie nieco ponad 12 mkw. Tymczasem liczba jej mieszkańców to w zależności od okresu, od 6 do 8.  - Zdaniem powoda takie warunki mogą być uznawane za przeludnienie i naruszają jego prawo do prywatności i intymności. Klient HFPC zarzuca także, że personel KOZZD w sposób niezasadny ingeruje w jego prywatność w trakcie jego widzeń z żoną i córką. Odwiedziny odbywają się zawsze w obecności pracownika ochrony ośrodka. Zakazany jest jakikolwiek kontakt fizyczny. Ponadto, po każdym widzeniu następuje kontrola osobista przeprowadzana przez pracowników ochrony KOZZD i utrwalana na urządzeniach monitorujących - informuje Fundacja. 

Notatki z terapii dostępne dla całego personalu

Kolejne zarzuty dotyczą terapii i rozmów z psychologiem na tematy związane z życiem seksualnym. Klient HFPC zarzuca, że wyznania osadzonych, poczynione w trakcie takich rozmów, nie są należycie chronione, gdyż sporządza się z nich notatki dostępne dla całego personelu. 

Czytaj: Ustawa o Gostyninie do zmiany - MS analizuje propozycje>>

- Ponadto wskazuje on, że władze KOZZD od kilku lat uniemożliwiają mu poddanie się zabiegowi medycznemu polegającemu na usunięciu gwoździa śródszpikowego, który umieszczono jeszcze w 2015 r. po tym, jak mężczyzna doznał wypadku. Powoduje to ból i dyskomfort utrudniający normalne funkcjonowanie - dodaje Fundacja. 

- Już na etapie prac legislacyjnych nad ustawą wskazywaliśmy, że proponowane rozwiązania mogą naruszać konstytucyjne i międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka – mówi dr Marcin Szwed, prawnik HFPC. 

Jak tykająca bomba

W niedawnym raporcie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy Biurze RPO, dotyczącym ośrodka w Gostyninie, zwrócono uwagę na przepełnienie placówki. Przebywają tu osoby, które uprzednio zostały skazane za najcięższe przestępstwa seksualne oraz przeciwko życiu i uznane - po odbyciu kary - za stwarzające zagrożenie dla społeczeństwa. Reguluje to ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Planowano - początkowo - że będzie to kilkanaście osób, maksymalnie miało ich być 60, obecnie jest już 65. 

Czytaj: Resort zdrowia chce się pozbyć ośrodka w Gostyninie>> 

Eksperci RPO w swoim opracowaniu podkreślali, że dalsze przepełnianie ośrodka spowoduje eskalacje konfliktów i zagrożenie dla bezpieczeństwa także personelu. Wśród problemów wskazano kary, kontrole osobiste, ograniczenia w przywilejach i ... brak skutecznej terapii, która miała być oferowana byłym skazanym.