Aktywiści opowiedzieli o swojej pracy na co dzień i w czasie epidemii w internetowym filmie akcji Masz Głos, prowadzonej przez Fundację Batorego wraz z partnerami regionalnymi. Dzisiaj miała się odbyć gala zwieńczająca udział w edycji 2019-2020 projektu, ale przez pandemię została przesunięta na jesień.

Portal Prawo.pl jest patronem medialnym, a wydawnictwo Wolters Kluwer partnerem akcji Masz głos. 

 


Mieszkańcy działają niemal bez przerw

Według badań organizatorów akcji, na przełomie kwietnia i maja uczestnicy Masz Głos – organizacje społeczne i grupy nieformalne – byłby aktywne mimo pandemii, okazało się, że niemal 70% nadal prowadzi działania. W warunkach największych obostrzeń dostosowali profil aktywności do potrzeb, zajmując się szyciem maseczek, drukowaniem artykułów ochronnych 3D, organizowaniem środków higienicznych, przygotowywaniem lekcji jogi on-line czy prowadzeniem badań profilaktycznych w środowisku wykluczonych. Obecnie powoli wracają do inicjatyw rozpoczętych przed pandemią, o czym świadczy coraz więcej relacji z działań na stronie Masz Głos.

Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego podkreśla, że samorząd to nie urząd, a lokalna wspólnota. - Przekonują do tego uczestnicy akcji Masz Głos i samorządowcy, którzy współpracują przy rozwiązywaniu lokalnych problemów i realizacji pomysłów mieszkańców. Taka współpraca i łączenie swoich możliwości to szansa na lepszy rozwój gmin - zwłaszcza w czasach kryzysu – mówi.

Czytaj też: Proceduralne spory blokują budżety obywatelskie>>

Zanim jesienią odbędzie się gala

To właśnie na 19 czerwca planowana była gala, na której uczestnikom akcji Masz Głos i ich władzom samorządowym, u których wspólnota samorządowa działa, wręczano statuetki Super Samorząd za współpracę i zrealizowanie konkretnej inicjatywy lokalnej. Dotychczas przyznanych zostało 49 nagród (TUTAJ zobacz mapę nagrodzonych). W tym roku pandemia pokrzyżowała plany – konieczne było wydłużenie edycji akcji i przełożenie gali na jesień. Organizatorzy postanowiliśmy jednak spotkać się on-line i w szczególny sposób poświętować aktywność lokalną.

„Tu Masz Głos”

Film wyprodukowany razem z uczestnikami akcji Masz Głos i partnerami regionalnymi: Stowarzyszeniem Bona Fides, Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem POLITES, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Soclab, opowiada o tym, czym zajmują się aktywiści, a przede wszystkim, że Polska współorganizuje się i działa lokalnie. Premiera filmu miała się odbyć w dniu pierwotnie planowanej gali Super Samorząd, czyli 19 czerwca. Tym razem nie odbywa się na Zamku Królewskim, ale na Fecabooku.

 

Film „Tu Masz Głos” trwa ok. 5 minut, przygotowanie go zajęło cały miesiąc i było okazją do integracji w warunkach ograniczonych do jedynie zdalnych kontaktów. Na profilu Akcji na Facebooku stworzono wydarzenie, w którym uczestnicy akcji Masz Głos publikowali nagrane przez siebie kadry.

Film „Tu Masz Głos”można obejrzeć TUTAJ>>

Akcja Masz Głos jest przedsięwzięciem wspierania aktywności lokalnej, realizowanym od 2006 r. przez Fundację im. Stefana Batorego wraz z partnerami regionalnymi – w tej edycji są to: Stowarzyszenie Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Polites, Homo Faber, Fundacja SocLab. Celem akcji Masz Głos jest angażowanie mieszkanek i mieszkańców do współpracy z władzami samorządowymi, by wspólne zmieniali najbliższe otoczenie na lepsze, wygodniejsze i bardziej dostępne dla wszystkich. Do akcji Masz Głos mogą zgłaszać się organizacje i grupy nieformalne z całej Polski.