Ruszyła kolejna edycja akcji Masz Głos – przedsięwzięcia pod patronatem portalu Prawo.pl, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby mieszkańcom żyło się wygodniej, ciekawiej, łatwiej.

Co można zrobić w czasie udziału w akcji?

W akcji Masz Głos organizatorzy pokazują, co i jak można zmienić dla siebie i innych, wspierają ich w realizacji pomysłów, pomagają działać skutecznie, przekonywać mieszkańców i władze do współpracy, podpowiadają, z jakich rozwiązań skorzystali z sukcesem inni.

W poprzednich latach uczestnicy akcji wdrażali budżet obywatelski, zakładali rady młodzieżowe i rady seniorów i dzięki temu remontowali place zabaw, poprawiali warunki życia zwierząt w schronisku, nadawali nazwy ulicom, urozmaicali program w bibliotece i realizowali wiele innych pomysłów.

 


Nagroda Super Samorząd

Za najskuteczniejsze działania co roku wręczana jest na Zamku Królewskim w Warszawie nagroda Super Samorząd. Otrzymują ją zarówno uczestnicy akcji, jak i władze, które podjęły współpracę z mieszkańcami – obydwie strony doceniane są za otwartość i dialog.

Kto może się zgłosić?

Do akcji Masz Głos mogą zgłosić się organizacje społeczne: stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, młodzieżowe rady gmin i rady seniorów, sołectwa, rady osiedli, lokalne gazety i portale informacyjne oraz grupy nieformalne, a także instytucje publiczne (np. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury). Udział w akcji Masz Głos daje uczestnikom wsparcie doświadczonego zespołu w planowaniu i realizacji działań, udział w szkoleniach, wymianę doświadczeń z uczestnikami akcji z całej Polski, materiały edukacyjne i promocyjne, a także szansę na mikrogrant.

Zarejestruj swoją organizację lub grupę na stronie www.maszglos.pl w zakładce Dołącz do akcji albo przyjdź na szkolenie, aby poznać akcję Masz Głos i dowiedzieć się, jak zacząć działać lokalnie. Szkolenie jest otwarte i nie obliguje do uczestnictwa w akcji. Zobacz harmonogram i formularz rejestracyjny na szkolenie.

Czytaj też: Najlepsze samorządy dbają o seniorów, zwierzęta i czyste powietrze

 

Szkolenie Masz Głos

We wrześniu organizatorzy zapraszają na bezpłatne szkolenia akcji Masz Głos. Odbywają się w każdym województwie – najpierw w Rzeszowie, Kielcach, Szczecinie, Toruniu, Krakowie i Przemyślu. Do udziału zaproszeni są początkujący, którzy chcą dowiedzieć się, jak zacząć działać lokalnie i zmieniać najbliższe otoczenie oraz zaawansowani – na szkoleniu pogłębią wiedzę o m.in. narzędziach realizowania zmian, o darmowych sposobach promocji inicjatyw obywatelskich.

Aby wziąć udział w szkoleniu, trzeba zgłosić się przez formularz rejestracyjny. Liczba miejsc jest ograniczona; o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji o szkoleniach na https://www.maszglos.pl/szkolenia-wojewodzkie-2/

Webinarium w ramach akcji

Fundacja Batorego zaprasza na pierwsze webinarium w nowej edycji akcji Masz Głos. Odbędzie się we wtorek, 10 września, o godz. 19, a tematem internetowego szkolenia będzie mowa o nienawiści w przestrzeni publicznej. Określenie „mowa nienawiści” (ang. hate speech) na stałe weszło już do słownika języka polskiego, trudno jednak czasem uchwycić jej sens i zareagować. Webinarium ma być okazją do uporządkowania pojęć, ale też poznania sprawdzonych sposobów na reagowanie.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się TUTAJ, a następnie 10 września wejść na webinarium, klikając na link otrzymany w e-mailu potwierdzającym rejestrację. Webinarium poprowadzi Anna Dąbrowska, koordynatorka akcji Masz Głos ze Stowarzyszenia Homo Faber, absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Homo Faber oraz Stowarzyszeniem POLITES, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab. Patronat medialny objęło wydawnictwo Wolters Kluwer oraz portal Prawo.pl.