Tezy samorządowe zostały podpisane 4 czerwca w Gdańsku, teraz samorządowcy będą rozmawiać o nich ze społeczeństwem. W wyniku tych konsultacji powstanie 21 postulatów, które zostaną podpisane 31 sierpnia, a następnie przedłożone ugrupowaniom politycznym. Zobacz: Miasta chcą większej roli samorządu w państwie

Polska ma być samorządowa

Walka o Polskę samorządową, a nie centralną i partyjną – w takim celu zjednoczyli się prezydenci dużych polskich miast, ale też burmistrzowie i wójtowie mniejszych ośrodków. Pod tezami podpisało się kilkuset wójtów, burmistrzów, radnych, starostów, prezydentów i marszałków.

 

- Nasze tezy przerodzą się w konkretne projekty ustaw, które na końcu przekażemy parlamentarzystom. Najpierw chcemy je jednak poddać pod ogólnospołeczne konsultacje, trwające do 31 sierpnia. Później nastąpi praca w węższym gronie ekspertów, których w naszych samorządach nie brakuje – tłumaczy Zygmunt Frankiewcz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich.

Porównaj też: Raport: Polski samorząd nie potrzebuje rewolucji, ale zmiany są wskazane

Konkretne problemy ludzi

Prezydenci miast zauważają, m.in. że aż 3,5 mln gospodarstw musi wymienić stare piece, samorządowcy upominają się o to, by gospodarzem projektu „Czyste Powietrze” stały się samorządy. Zwracają też uwagę na ułomności edukacji, która spada na barki samorządów. Dostrzegają też problem dróg lokalnych, których rozwój – przy obecnej centralizacji – jest utrudniony.

Samorządowcy liczą, że społeczeństwo weźmie aktywny udział w ogólnopolskich konsultacjach. W tym właśnie celu powstała strona internetowa www.samorzadydlapolski.pl, dająca możliwość wypowiedzenia się, przedstawienia swoich spostrzeżeń, uwag i pomysłów.