Znamy już piętnastu nominowanych z różnych stron Polski, którzy podjęli z sukcesem działania w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos i udało im się wprowadzić pozytywne zmiany w swojej społeczności dzięki udanej współpracy z lokalnymi władzami.

Czytaj też: Znamy samorządy i grupy mieszkańców nominowane do nagrody Super Samorząd 2019

W tym roku po raz pierwszy nie tylko jury nagrody wyłoni laureatów – odbył się plebiscyt internetowy, w którym można było zagłosować na wybraną nominację. Laureata internautów poznamy podczas gali.

Partnerem nagrody Super Samorząd 2019 i fundatorem części nagród rzeczowych jest Wolters Kluwer Polska. Patronat medialny nad nagrodą Super Samorząd 2019 objęły portale Prawo.pl oraz ngo.pl.

Uczniowie, seniorzy, pomniki przyrody i budżet obywatelski

Nominowani do tegorocznej nagrody podejmowali różne działania - w Poznaniu Młodzieżowa Rada Miasta doprowadziła do powstania Funduszu Samorządów Uczniowskich, dzięki któremu uczennice i uczniowie szkół średnich mogą realizować swoje pomysły. Stowarzyszenie „Projekt Radomir” z Obierwi (mazowieckie) skutecznie zachęciło społeczność do wspólnych działań oraz stworzyło przestrzeń do integracji organizacji pozarządowych z całego powiatu ostrołęckiego.

 

W Rusinowie (zachodniopomorskie) grupa mieszkańców zadbała o ważny historycznie i przyrodniczo teren sakralny oraz doprowadziła do tego, że znajdujące się na nim drzewa zyskają status pomników przyrody. W Hrubieszowie udało się doprowadzić do zmian zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego, by bardziej odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności. W Sosnowcu Rada Seniorów wypracowała modelowe zasady współpracy z władzami samorządowymi i jest aktywnym partnerem w procesie tworzenia miejskiej polityki senioralnej.

Działania te były realizowane w ramach akcji Masz Głos – ogólnopolskiego programu wspierania lokalnej aktywności społecznej realizowanego przez Fundację Batorego wraz z organizacjami partnerskimi. Ich fundamentem było zaangażowanie społeczności oraz dialog i współpraca z władzami samorządowymi. Udział władz to kluczowy element – nominowanymi do nagrody Super Samorząd są uczestniczące w akcji Masz Głos grupy nieformalne, organizacje społeczne i inne podmioty występujące w partnerstwie z władzami samorządowymi, które wsparły realizację ich pomysłów.