Celem przeprowadzonego przez Wolters Kluwer Polska badania była ocena kondycji branży księgowo-rachunkowej w dobie koronawirusa oraz ocena rozwiązań zaproponowanych przez państwo w tarczy antykryzysowej. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-27 maja 2020 r.  metodą ankiety internetowej. Raport powstał na bazie 194 pełnych kwestionariuszy.

79 proc. respondentów stanowili przedstawiciele biur rachunkowych, księgowo-podatkowych oraz kancelarii podatkowych i audytorskich. 21 proc. reprezentowało natomiast działy księgowe szerokiego spektrum firm. Z raportu wynika, że to przede wszystkim działy księgowości i biura rachunkowe wzięły na siebie ciężar przeprowadzenia firm przez epidemię koronawirusa. To księgowe przygotowywały wszystkie wnioski o pomoc finansową, przesunięcie terminów płatności podatków czy odroczenie innych obowiązków.

Zobacz również:
Koronawirus zmienia branżę księgowo-podatkową >>

Ministerstwo Finansów wysługuje się księgowymi >>
 

Koronawirus problemem księgowych

Zgodnie ze strukturą zatrudnienia w księgowości, także w badaniu większość respondentów stanowiły kobiety (73 proc.). Jak się okazało, aż 81 proc. ankietowanych osób odczuwa w różnym natężeniu lęk przed utratą zdrowia spowodowaną przez koronawirusa. Dodając do tego masę problemów oraz poczucie odpowiedzialności za właściwe pokierowanie swoimi klientami, aby nie upadli, widać, że osoby reprezentujące branżę księgowo-podatkową mogą być w dobie epidemii szczególnie narażone na stres. Problemy z koronawirusem może też pogłębiać fakt, że branża ta jest wysoce sfeminizowana, w związku z tym dochodzi kolejny nadzwyczajny problem pogodzenia pracy z opieką nad dziećmi, kiedy szkoły i przedszkola zostały zamknięte.

Czytaj w LEX: Zmiany w zaliczkach na PIT i CIT w związku z koronawirusem >

 

Zaskakująca nieświadomość zarządów

Z których zmian w przepisach podatkowych wprowadzonych przez tarczę antykryzysową zamierzacie skorzystać w firmie? To jedno z pytań z ankiety. Aż 40 proc. respondentów zadeklarowało, że nie wie, z których zmian w zakresie podatków firma skorzysta. I jest to najwyższy wskaźnik. To zaskakujące wskazanie, biorąc pod uwagę, że aż 61 proc. to właściciele i zarządzający, a 85 proc. to osoby z wyższych szczebli finansowego zarządzania firmami. Okazuje się zatem, że za wprowadzanie rozwiązań z tarcz antykryzysowych odpowiadają księgowi. Jednak tylko dla 36 proc. badanych sposób sformułowania przepisów jest czytelny.

Czytaj w LEX: Pomoc publiczna udzielana w związku z koronawirusem >

Księgowi walczą o siebie i o klientów

Leszek Lewandowicz, sekretarz zarządu głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, doradca podatkowy, tłumaczy, że branża podatkowo-księgowa znalazła się na pierwszej linii walki o byt swoich klientów. Jego zdaniem, to od sprawności księgowych w dużej mierze zależy szybkie i skuteczne skorzystanie przez przedsiębiorców z różnych form pomocy. - Nie dziwi więc wyrażany w ankiecie apel o jasne, przemyślane i proste przepisy. Jak na razie uproszczeń jednak nie widać, a w najbliższym czasie pojawią się nowe kosztowne i uciążliwe obowiązki, jak choćby nowe zasady raportowania VAT – zauważa. Dodaje także, że branża księgowo-podatkowa jeszcze w pełni nie odczuwa skutków epidemii. Na razie do wykonania jest wiele dodatkowej pracy związanej np. z przygotowaniem odpowiednich wniosków pomocowych. Praca ta odbywa się pod presją czasu, w niejasnych warunkach.

Czytaj w LEX: Jak przejść z papierowego do nowoczesnego biura rachunkowego - nowe technologie w biurze rachunkowym >

- Z jednej strony księgowi musieli sprostać swoim standardowym obowiązkom związanym z zamknięciem roku, przygotowaniem sprawozdań finansowych oraz prawidłowym rozliczeniem wszystkich transakcji gospodarczych i zapłatą podatków. Było to zadanie wyjątkowo trudne, gdyż epidemia spowodowała niedobory kadrowe w działach księgowych i wymusiła pracę w formie zdalnej, do której wiele firm nie było przygotowanych. Przełożyło się to na trudności w dotrzymaniu ustawowych terminów zamknięcia roku, a niestety ustawodawca nie spieszył się z ich przesunięciem – zaznacza z kolei Magdalena Stankiewicz, redaktor naczelna LEX Księgowość w  Wolters Kluwer Polska. Podkreśla także, że to od księgowych właściciele firm oczekiwali rozwiązań zapewniających płynność finansową, a czasami ratujących przed zamknięciem działalności.

Zobacz procedury w LEX:

Możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych służących do produkcji przeciwko pandemii koronawirusa >

Możliwość odliczenia ulgi B+R przy zaliczkach na podatek w związku z pandemią koronawirusa >

Narzędzia podatkowe wspierające zwalczanie pandemii koronawirusa >