Ministerstwo Zdrowia planuje pilotaż nowego systemu opieki zdrowotnej w nocy i święta. W powiatach, gdzie nie ma szpitala, w godzinach od 18 do 24 mają dyżurować centra medycznej pomocy doraźnej, oferujące też opiekę specjalistyczną. Po północy będzie można zadzwonić tylko na Platformę Pierwszego Kontaktu lub pojechać na szpitalny oddział ratunkowy.
Jolanta Ojczyk
10.02.2022
Opieka zdrowotna
Ministerstwo twierdzi, że reformuje psychiatrię dziecięcą i podnosi wyceny świadczeń udzielanych przez psychiatrów i psychologów. Ale związek zawodowy psychologów twierdzi, że środowiskowe ośrodki, a więc położone blisko domu, otrzymają mniej za świadczone usługi. W efekcie psycholodzy wybiorą sektor prywatny, a potrzebujący ich pomocy będą musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni.
Beata Dązbłaż
10.02.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Unijny akt o usługach cyfrowych dotyka modelu odpowiedzialności platform internetowych ukształtowanego przez dyrektywę 2000/31. Chodzi m.in. o zasadę, zgodnie z którą ten, kto przechowuje treści innych, np. tworzone przez użytkowników portali społecznościowych, nie odpowiada, jeżeli nie wie o ich bezprawności. Jego odpowiedzialność otwiera się w momencie, gdy pomimo wiedzy nie reaguje.
Mirosław Gumularz
10.02.2022
Prawo AI RODO
Sejm nie zgodził się w środę na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowała Koalicja Obywatelska. Projekt trafi do dalszych prac w komisjach. Reforma Kodeksu karnego zakłada m.in. podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia.
Krzysztof Sobczak
09.02.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska zdecydowała o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Termin na wdrożenie dyrektywy ściekowej upłynął w 2015 r., a większość systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce nie spełnia unijnych wymogów.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
09.02.2022
Samorząd terytorialny Środowisko

Polski Ład nie działa, bo działać nie może

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Można było mieć wrażenie, że prace nad Polskim Ładem były farsą. Ostatnie działania rządu sprawiły jednak, że zamiast komedii mamy grecką tragedię. Każde proponowane rozwiązanie wydaje się jeszcze gorsze od poprzedniego. Dobrego sposobu na panujący chaos jednak nie ma. Zamiast tego powstają kolejne łatki, upchane gdzie się da – dzisiaj np. w kodeksie spółek handlowych.
Krzysztof Koślicki
09.02.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Do 2023 zamknięty zostanie proces porządkowania systemu Natura 2000 - zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. To reakcja na upomnienie Komisji Europejskiej, która wezwała Polskę do podjęcia działań w celu ochrony sieci Natura 2000 i zarządzania nimi w celu przestrzegania obowiązków wynikających z dyrektywy siedliskowej oraz z dyrektywy ptasiej.
Krzysztof Sobczak
09.02.2022
Środowisko Prawo europejskie

TSUE zamknął spór o Turów, a KE zaczyna potrącać kary

Administracja publiczna Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości zamknął czesko-polski spór o kopalnię Turów, a Komisja Europejska poinformowała o przystąpieniu do potrącania z płatności należnych Polsce z budżetu UE kolejnych kwot z tytułu kar nałożonych przez Trybunał. 18 stycznia minął ostateczny termin na zapłatę pierwszej transzy kary za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.
Krzysztof Sobczak
09.02.2022
Administracja publiczna Prawo europejskie
Obowiązujące od 8 lutego rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży stanowi, że maksymalny okres pobytu w takiej placówce może być przedłużony w uzasadnionych przypadkach nawet do 18 miesięcy. Obowiązują też nowe wymagania wobec terapeutów w takich domach.
Krzysztof Sobczak
09.02.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Koniec z darmowym joggingiem po Kampinoskim Parku Narodowym czy turystyką rowerową w Wielkopolskim Parku Narodowym. Wstęp będzie płatny, a w parkach położonych w górach do ceny biletu zostanie doliczone dodatkowe 15 proc. na ratownictwo górskie. Możliwe będzie również pobieranie opłat za filmowanie. Parki nie będą odpowiadały za wypadki, gdy turysta zejdzie z wyznaczonego szlaku.
Robert Horbaczewski
09.02.2022
Środowisko Administracja publiczna

Od rana do wieczora - w radiu tylko polskie utwory

Prawo AI Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Sejm przesłał do konsultacji projekt ustawy, która ma promować polską muzykę. Jego autorzy posłowie PiS twierdzą, że trybunał unijny stoi na stanowisku, że polityka kulturalna może znaleźć się wśród nadrzędnych względów interesu ogólnego uzasadniających ograniczenie swobody świadczenia usług. Jednak taka regulacja godzi w nadawców prywatnych, a gustów słuchaczy nie zmieni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2022
Prawo AI Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Odmówienie emerytowanemu politykowi dostępu do tajnych dokumentów kancelarii prezydenta ze względu na przesłanki bezpieczeństwa publicznego nie naruszyło prawa skarżącego do otrzymywania i rozpowszechniania informacji - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według Trybunału, utajnienie dokumentów służyło uprawnionemu celowi związanemu z bezpieczeństwem państwa.
Katarzyna Warecka
09.02.2022
Administracja publiczna
W razie wniesienia przez właściwy organ skargi kasacyjnej możliwe będzie wstrzymanie z urzędu wykonania prawomocnego postanowienia sądu, które nakazuje, aby dziecko wróciło do państwa miejsca stałego pobytu. Taką zmianę proponuje rząd do Kodeksu postępowania cywilnego. Po jej wejściu w życie prokurator zablokuje wykonanie takiego postanowienia.
Krzysztof Sobczak
08.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W Gliwicach, Lesznowoli i Lublinie będzie wdrażany pilotaż systemu koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej ogłoszony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Drony pomogą samorządom w monitorowaniu i analizowaniu zanieczyszczenia powietrza, kontroli sytuacji na drogach czy lokalizowaniu źródeł ognia podczas pożarów.
Robert Horbaczewski
08.02.2022
Samorząd terytorialny
ZUS wysyła już emerytom i rencistom PIT-y. Na tej podstawie można przygotować roczne zeznania podatkowe. PIT za 2021 rok będzie można składać od 15 lutego do 2 maja. Jedną z metod jest skorzystanie z serwisu e-Urząd Skarbowy. W rocznym PIT można przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Krzysztof Koślicki
08.02.2022
Domowe finanse PIT
Składy sądów zarówno cywilnych, jak i karnych w czasie pandemii Covid-19 nadal budzą wątpliwości i powodują rozbieżne interpretacje. Zmiany te wydają się być niezgodne ze standardem konstytucyjnym oraz standardem wynikającym z wiążącego Polskę prawa międzynarodowego. Sąd Najwyższy próbuje je teraz wyjaśniać w swoich najnowszych orzeczeniach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.02.2022
Prawo karne Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Wydawane interpretacje podatkowe pokazują, że problem sprzedaży działek, a co za tym idzie, uznanie sprzedającego za podatnika VAT, ciągle budzi spory na linii organ-podatnik. Taki właśnie spór został rozstrzygnięty niedawnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który uchylił interpretację organu podatkowego.
Krzysztof Kaźmierski
08.02.2022
Domowe finanse VAT
Sądy niekiedy nie rozróżniają stanu po zażyciu i pod wpływem środka odurzającego. Taki błąd wytknął w kasacji Rzecznik Praw Obywatelskich, a Sąd Najwyższy przyznał mu rację i uchylił wyrok sprzed ośmiu lat. Rozróżnienie tych stanów stanowi jednocześnie rozgraniczenie pomiędzy odpowiedzialnością karną a wykroczeniową.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.02.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowa ustawa ma zachęcać samorządy do tworzenia parków narodowych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Projektując utworzenie parku narodowego, minister będzie musiał opracować program działań na rzecz rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze planuje zmiany i wskazać źródła finansowania tych działań – przewiduje projekt ustawy o parkach narodowych. Nie wiadomo, czy to zadziała, bo gminom ze względów podatkowych lepiej opłaca się mieć obszary niechronione.
Robert Horbaczewski
08.02.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Bez zgody wspólnoty mieszkaniowej restaurator czy właściciel sklepu nie ma praktycznie żadnych szans na sprzedaż alkoholu w lokalu użytkowym położonym w budynku wielorodzinnym. Nie dostanie bowiem zezwolenia, a przepisy są bardzo rygorystyczne. Odwoływanie się do sądu też nic nie pomoże. Wyrokiem nie "przymusi się" właścicieli do zmiany zdania.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.02.2022
Nieruchomości
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych z jednej strony chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami spowodowania przez nich kolizji lub wypadku, a z drugiej zapewnia poszkodowanym uzyskanie rekompensaty za poniesione szkody. Roszczenia ze strony poszkodowanych pokrywa ubezpieczyciel, który wystawił polisę, a nie sprawca.
Robert Horbaczewski
07.02.2022
Prawo cywilne
Z dniem 1 lutego 2022 r., wraz z wejściem w życie Protokołu nr 15 do Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka, zmienił się termin na wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 6 miesięcy na 4 miesiące od dnia wydania ostatecznej decyzji w sprawie na szczeblu krajowym.
Katarzyna Warecka
07.02.2022
Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi skargę polskiego obywatela umieszczonego w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) z siedzibą w Gostyninie. To pierwsza zakomunikowana skarga dotycząca tego problemu.
Krzysztof Sobczak
07.02.2022
Prawo karne Prawo cywilne
Mimo zapewnień operatorów oferujących internet w technologii 5G, wielu zainteresowanych klientów nie jest w stanie skorzystać z tej oferty - ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I stwierdza, że materiały marketingowe muszą rzetelnie informować o właściwościach produktu czy zasadach skorzystania z usługi, o czym firmy nie zawsze pamiętają.
Krzysztof Sobczak
07.02.2022
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Ponad połowa wniosków o dodatek osłonowy do poprawki

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Zainteresowanie dodatkiem osłonowym jest ogromne. A w niektórych ośrodkach pomocy społecznej ponad połowa wniosków o dodatek osłonowy wymaga poprawienia. Obywatele nie radzą sobie bowiem z 12-stronicowym formularzem, głównie z pytaniami o dochodowość. To wszystko przedłuży procedurę przyznawania dodatku.
Robert Horbaczewski
07.02.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Nie tylko przyrodnicy oraz naukowcy z całego świata protestują przeciwko budowie muru, który przetnie m.in. Puszczę Białowieską. Duże wątpliwości mają prawnicy, którzy zapowiadają uzupełnienie skargi do Komisji Europejskiej w związku z niedopełnieniem przez polski rząd, wymaganych prawem unijnym, procedur oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura2000.
Regina Skibińska
07.02.2022
Rząd uruchomił - dziennikarz, który chce mieć dostęp do informacji o konferencjach i działaniach rządu, musi wypełnić elektroniczny formularz. Ma podać nie tylko imię i nazwisko, ale też PESEL, obywatelstwo i numer legitymacji prasowej - bez tego nie otrzyma informacji od KPRM. To narusza przepisy RODO i wygląda jak wstęp do stworzenia rejestru dziennikarzy
Monika Sewastianowicz
07.02.2022
RODO

Pandemia wpływa na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdów

Rynek i konsument Finanse Koronawirus a prawo
Klient, który z wyprzedzeniem wykupi przelot czy imprezę turystyczną, a w dniu wyjazdu będzie objęty kwarantanną, przeważnie utraci wpłacone pieniądze. Chyba że się ubezpieczy. Nie każde towarzystwo jednak ma taką ofertę, i czasem w umowach czają się pułapki. Przy kupnie polisy warto dokładnie sprawdzić, jaki jest poziom zwrotu poniesionych kosztów.
Regina Skibińska
05.02.2022
Rynek i konsument Finanse Koronawirus a prawo
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy konsumenci mogą czuć się zagrożeni takimi nieuczciwymi praktykami - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska.
Aleksandra Zaliwska
05.02.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument

WSA: Wyjazd do sanatorium nie obniży opłaty za śmieci

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Właściciel nieruchomości twierdził, że nie zawsze przebywał w domu, więc powinien zapłacić mniej za odpady. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że sam fakt zamieszkiwania na danej nieruchomości powoduje obowiązek uiszczania opłaty, bez względu na to, czy odpady powstają i w jakiej ilości.
Dorian Lesner
05.02.2022
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze