Prawo.pl
Od 9 grudnia obowiązuje nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który umożliwi korzystanie ze ochrony zdrowia w Wlk. Brytanii i Północnej Irlandii na zasadach jak przed brexitem. Ma m.in. ułatwić bezpłatne szczepienia Polaków. Wprowadza ona też zmiany dotyczące funkcjonowania służby zdrowia w Polsce.
Jolanta Ojczyk
09.12.2021
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Od 15 grudnia mają obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia związane z pandemią Covid-19 - min. obniżenie do 30 proc. limitów obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach, a także w kościołach. Tymczasem rzecznik Episkopatu Polski sygnalizuje, że nie ma żadnych narzędzi prawnych, żeby kogokolwiek weryfikować, czy ma paszport covidowy lub zaświadczenie potwierdzające wykonany test.
Krzysztof Sobczak
09.12.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Po uchwale Sądu Najwyższego, którego pogląd należy przyjąć z aprobatą, redaktor naczelny nie będzie mógł odmówić opublikowania sprostowania z powodu jego podpisania przez należycie umocowanego pełnomocnika zainteresowanego, co w praktyce często się zdarzało - uważa radca prawny dr Krzysztof Drozdowicz, specjalizujący się w prawie prasowym.
Krzysztof Drozdowicz
09.12.2021
Prawo cywilne
Do 17 grudnia potrwają konsultacje podatkowe dotyczące ogłaszania niektórych wzorów formularzy podatkowych składanych przez płatników. Projekty formularzy nie będą już zamieszczane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, lecz udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Zmianę w tym zakresie wprowadza Polski Ład.
Krzysztof Koślicki
09.12.2021
CIT PIT Rachunkowość Polski Ład
Operator telefoniczny TeleGo wprowadzał konsumentów w błąd - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że przedstawiciele firmy podawali się za dotychczasowego operatora i nie wydawali konsumentom dokumentów umowy, prezes Urzędu nałożył na nią kary o łącznej wartości prawie 8 mln złotych.
Krzysztof Sobczak
09.12.2021
Rynek i konsument
Sprostowanie materiału prasowego może być podpisane przez pełnomocnika osoby zainteresowanej jego opublikowaniem - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy. Uznał, że wymaganie osobistego, własnoręcznego podpisania takiego oświadczenia wiedzy przez osobę zainteresowaną nie służy ochronie żadnych wartości, a jedynie stwarza niepotrzebne bariery przy korzystaniu z instytucji sprostowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Covidowe limitowanie w miejskiej komunikacji mało realne

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Ogłoszone przez ministra zdrowia obostrzenia w komunikacji publicznej w przypadku transportu miejskiego będą fikcją – przekonują komunalni przewoźnicy. Tak jak kontrola przez kierowców czy motorniczych noszenia maseczek przez pasażerów. A PKP Intercity, które ma numerowane miejsca, informuje, że na dużą część pociągów przedświątecznych wyprzedało już większość miejsc.
Robert Horbaczewski
09.12.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Według obowiązujących od niedawna przepisów, organizacje pozarządowe i fundacje mają obowiązek dokonywania zgłoszeń osób, które posiadają wpływ na ich funkcjonowanie, do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. O ile w spółkach to dość proste zadanie, to zidentyfikowanie swojego beneficjenta rzeczywistego przez NGO wcale nie musi należeć do najprostszych - pisze Dawid Feliszek.
Dawid Feliszek
09.12.2021
Administracja publiczna RODO
Pandemia Covid-19 na całym świecie pogłębiła istniejące nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, przekreślając wiele ciężko wywalczonych osiągnięć ostatnich lat. W Polsce zamiast programów wsparcia dla kobiet - zaostrzono prawo, głównie w sferze zdrowia i prokreacji. W trakcie debaty w Instytucie Spraw Publicznych rozważano możliwości odbudowy społeczeństwa opartego na równości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2021
Prawo rodzinne Prawo pracy

Nie ma legalnej definicji pojęcia „granice wsi”

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Pojęcie granic administracyjnych wsi, jako osady o przeważających funkcjach rolniczych, nieposiadającej praw miejskich lub statusu miasta, należy przedstawić w szerszym zakresie granic sołectwa, jako jednostki pomocniczej gminy. W przepisach nie występuje bowiem legalna definicja pojęcia "granic wsi".
Marek Sondej
08.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W jaki sposób, w kontekście listopadowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Polska zapewni skuteczne wykonanie zobowiązań wynikających z Europejskiej konwencji praw człowieka - pyta polskiego ministra spraw zagranicznych sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. Polski rząd ma czas do 7 marca na złożenie wyjaśnień w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
08.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, będących następstwem dynamicznego wzrostu cen paliw gazowych na rynku europejskim, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego - cele podpisanej przez prezydenta nowelizacji Prawa energetycznego.
Krzysztof Sobczak
08.12.2021
Rynek i konsument
Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, który złożył pozew przeciwko bankowi udzielającemu mu kredytu frankowego, dotyczący wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, poinformował, że Prokuratura Rejonowa w Warszawie przystąpiła do sprawy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Agnieszka Matłacz
08.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Ustawa antylichwiarska uderzy w e-handel

Prawo cywilne Rynek i konsument
Projekt skierowanej przez rząd do Sejmu ustawy, która ma przeciwdziałać lichwie, zawiera rozwiązania, które ograniczą kupowanie na raty w internecie. Konsumentom znacznie trudniej będzie o kredyt, a każdy udzielający kredytu konsumenckiego będzie musiał odebrać od konsumenta oświadczenie o jego dochodach i wydatkach. Ma być ono potem integralną częścią umowy kredytowej.
Regina Skibińska
08.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter ewolucyjny i zmierza w kierunku opieki środowiskowej. W kraju działa już ponad 300 poradni psychologiczno-terapeutycznych, do których dzieci i młodzież nie muszą mieć skierowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Józef Kielar
08.12.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Chcemy partnerstwa z Polską, ale w sprawie praworządności nie ustąpimy - taki m.in. przekaz znalazł się w porozumieniu koalicyjnym trzech partii - socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalna FDP - które tworzą nowy rząd Niemiec. Na jego czele stanął socjaldemokrata Olaf Scholz z SPD. Wprost mowa jest o budowaniu relacji z Polską, a bez wymieniania państw o naciskach w sprawie praworządności.
Krzysztof Sobczak
08.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przygotowanie wspólnego projektu ustawy, która miałaby przywrócić praworządność w Polsce - to cel zawartego we wtorek przez dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich Porozumienia dla Praworządności. Jak poinformowano, podstawą tych prac ma być projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
07.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Na wtorkowym posiedzeniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Daje to szanse na zmiany w tej dyrektywie i wprowadzenie możliwości korzystania z obniżonych stawek podatku przez poszczególne kraje w większym zakresie. Priorytetem polskiego resortu finansów jest wprowadzenie zerowej stawki podatku na żywność.
Krzysztof Koślicki
07.12.2021
VAT Prawo europejskie
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział we wtorek, że od 15 grudnia zostaną obniżone z 50 do 30 proc. limity obowiązujące w gastronomii, hotelach, w instytucjach kultury oraz w obiektach sportowych. Zwiększenie tego limitu będzie możliwe tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Ten ostatni będzie musiał stworzyć mechanizm takiej weryfikacji.
Renata Krupa-Dąbrowska Agnieszka Matłacz
07.12.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Nowe przepisy podwyższą kwoty zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Krzysztof Koślicki
07.12.2021
Domowe finanse Akcyza
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która określa należące do rolnika zwierzęta oraz przedmioty, które nie podlegają egzekucji przez komornika. Projekt zaproponował Senat, kórego zdaniem w świetle wymogów konstytucyjnych wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące prowadzenia gospodarstwa rolnego muszą być regulowane na poziomie ustawowym.
Robert Horbaczewski
07.12.2021
Prawo cywilne
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników. Nowe przepisy mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych do tego celu miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Miejsca do takiego handlu wyznaczy rada gminy w drodze uchwały, a rolnicy mają być zwolnieni z opłaty targowej.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.12.2021
Rynek i konsument
Zachowanie ciągłości prowadzenia działalności oraz pilne wydanie uregulowań umożliwiających hotelom w najbliższym czasie powrót do świadczenia usług w pełnym zakresie oraz doprowadzenie do spójności przepisów rozporządzenia z przepisami o ochronie danych osobowych, w kontekście sprawdzania paszportów covidowych – to postulaty Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.12.2021
Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Deweloperzy sygnalizują UOKiK zatory w księgach wieczystych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Z uwagi na stale wzrastający okres trwania postępowań wieczystoksięgowych Polski Związek Firm Deweloperskich zawiadomił o tym problemie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedłużające się postępowania wieczystoksięgowe stanowią aktualnie bowiem nie tylko barierę dla rozwoju branży deweloperskiej, ale również odbijają się negatywnie na sytuacji prawnej i finansowej konsumentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Prawomocny wyrok zasądzający z urzędu w postępowaniu karnym zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonego (art. 46 § 1 k.k.) nie stwarza powagi rzeczy osądzonej w części, w której zadośćuczynienie nie zostało zasądzone - takiej treści uchwałę trzech sędziów podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez Sąd Okręgowy w Elblągu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Samorządy apelują o rozszerzenie katalogu wyjątków od zakazu przeprowadzania eksmisji w czasie pandemii COVID-19. Metropolie uważają, że ustawodawca powinien zezwolić na wykonywanie orzeczeń nakazujących opróżnienie lokali i budynków znajdujących się w złym stanie technicznym stwierdzonym decyzją właściwego organu nadzoru budowlanego.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
07.12.2021
Budownictwo

NSA: Burmistrz nie zwalczy epidemii, odstępując od opłat za parkowanie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Burmistrz wydał przepisy porządkowe, na podstawie których odstąpiono od poboru opłat za parkowanie. W ten sposób chciał zachęcić mieszkańców do korzystania z prywatnych środków transportu i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wojewoda uznał jednak, że nie było do tego podstaw i stwierdził nieważność wydanego zarządzenia. Sądy administracyjne przyznały mu rację.
Dorian Lesner
07.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od początku grudnia w sklepach i restauracjach może przebywać mniej osób. W galeriach handlowych przed niektórymi placówkami pojawiły się kolejki, zwłaszcza w ostatni weekend, gdy rodzice szukali prezentów na Mikołajki. Muszą w nich stać nie tylko niezaszczepieni, ale też ozdrowieńcy i osoby z negatywnym testem. W Polsce szybszy dostęp do usług daje tylko zaszczepienie.
Jolanta Ojczyk
07.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia po konsultacji z ministrem do spraw cyfryzacji zdecydowało o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla wcześniej zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson. Nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni. Osoby zaszczepione Johnsonem, które nie miały wydrukowanego starego certyfikatu, a przyjęły już dawkę przypominającą, mają już jak udowodnić, że są skutecznie zaszczepione.
Jolanta Ojczyk
06.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2021
Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy