Cztery zagraniczne firmy - Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin – podejrzewane są przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że są piramidami finansowymi. Postawiony im zarzut dotyczy tego, że mogą zarabiać na tym, że ktoś namówi inne osoby do uczestnictwa.
Krzysztof Sobczak
04.09.2019
Rynek i konsument Finanse

Za odwołany samolot przysługuje tylko ryczałt

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Za opóźnienie bądź anulowanie lotu można uzyskać jedynie precyzyjnie określone odszkodowanie, ale z powodu utraconego urlopu bądź konieczności przeorganizowania sobie grafiku zawodowego nie przysługuje już żadne dodatkowe zadośćuczynienie. Tak uznał gdański sąd w sporze polskiej lekarki z Lufthansą.
Michał Kosiarski
04.09.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

NFZ dopłaci lekarzowi za wystawianie e-recept

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Lekarze rodzinni dostaną dodatkowe wynagrodzenie za wystawnie dużej ilości recept w formie elektronicznej. Jeśli wystawią więcej niż 80 proc. e-recept, roczna stawka otrzymywana na jednego zarejestrowanego pacjenta wzrośnie o 10 złotych.
Katarzyna Nowosielska
04.09.2019
Nowe technologie Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Część licealistów z podwójnego rocznika powinna iść do szkół branżowych, dlatego należy zminimalizować zdawalność na nowej maturze - taki przekaz pojawia się rzekomo na szkoleniach dla nauczycieli. Te pogłoski dementuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Monika Sewastianowicz
04.09.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Jeżeli sporządzenie prywatnej opinii jest niezbędne do uzyskania rzetelnie wyliczonego odszkodowania, to ubezpieczyciel pokrywa koszty jej przygotowania. Poszkodowany więc odzyska wydane na nią pieniądze. Tak wynika z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, który podzielił w tej sprawie stanowisko Rzecznika Finansowego.
Jolanta Ojczyk
03.09.2019
Prawo cywilne Finanse
Żadna ze służb nie przyzna się do stosowania takiego systemu jak Pegasus, bo to informacja niejawna - podkreśla Jacek Kudła, ekspert w zakresie czynności operacyjno–rozpoznawczych. Zaznacza jednak, że stosowanie takich programów i systemów powinno być możliwe tylko i wyłączenie po uzyskaniu zgody odpowiednich organów.
Paweł Żebrowski
03.09.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Sejm rozpatrzy w dniach 11 - 12 września br. dwa połączone projekty senacki i rządowy dotyczące zaprzeczenia ojcostwa i macierzyństwa. Projekt senacki zawierał 3-letni okres wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa dziecka, a rządowy roczny od momentu dowiedzenia się, że do aktu urodzenia wpisano niewłaściwego rodzica.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO
Rzut z ekranu aplikacji bankowej nie pozwala na bezsporne przyjęcie, że powiadomienie o przetwarzaniu danych stanowiących tajemnicę bankową było rzeczywiście wysłane do klientki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, przyznając rację inspektorowi ochrony danych osobowych. Po spłacie kredytu bank musi powiadomić o zamiarze przetwarzania danych - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument RODO
Tylko niespełna 35 procent kierowców ukaranych za brak polisy ubezpieczenia do odpowiedzialności cywilnej płaci karę dobrowolnie - wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Od pozostałych ukaranych kierowców UFG dochodzi płatności w trybie egzekucyjnym.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Prawo karne Policja

Milionowa kara za wmawianie seniorom chorób, by kupili drogi pakiet medyczny

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Firma Centrum Medyczne św. Franciszka ukarana została przez UOKiK karą w wysokości 1,1 mln zł za zapraszanie seniorów na badania i potem bezpodstawne straszenie ich złym stanem zdrowia po to, żeby kupili drogie pakiety medyczne. Kara nałożona została za naruszanie interesów konsumentów i niedozwolone postanowienia w umowach.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści, a także poprawa sytuacji uchodźców i Romów - to niektóre z rekomendacji Komitetu ds. Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej ONZ w zakresie efektywnego zwalczanie rasizmu i dyskryminacji dla Polski.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Fontanny, drogi czy defibrylator to pomysły mieszkańców uznawane przez gminy. Wybieg dla psów nie miał już tyle szczęścia. Gminy ustalały różne zasady budżetów partycypacyjnych, a restrykcyjne prawo zniechęca do działań. Przepisy o budżetach obywatelskich wymagają więc zmian - uznała Najwyższa Izba Kontroli.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.09.2019
Samorząd terytorialny
Od 21 sierpnia tego roku wniosek o uzasadnienie wyroku kosztuje 100 złotych. I nie ma znaczenia, że rozstrzygnięcie zapadło wcześniej. Jeśli ktoś nie wniesie opłaty, sąd powinien wezwać do jej uzupełnienia. Po 7 listopada może się jednak zdarzyć, że taki nieopłacony wniosek zostanie odrzucony.
Jolanta Ojczyk
02.09.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawiły się m.in. nowe, innowacyjne leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi. W 2014 roku dostępne były tylko dwa leki stosowane w leczeniu raka piersi, w tej chwili razem z odpowiednikami będzie ich 11. Na nowe leki liczyć też mogą chorzy na raka prostaty oraz RZS.
Agnieszka Matłacz
01.09.2019
Pacjent Farmacja
Wprowadzenie przepisów o pełnomocnictwie opiekuńczym pozwoliłoby na wskazanie specjalnego pełnomocnika, jako osoby wybranej przez seniora, która zatroszczy się o jego zdrowie i majątek w przypadku zaburzeń umysłowych, obniżenia sprawności umysłu, czy otępienia - sygnalizują notariusze.
Krzysztof Sobczak
01.09.2019
Prawnicy Prawo rodzinne
Parlament uchwalił ustawę o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja będzie mogła wyjaśniać takie zdarzenia, ale dostanie też kontrowersyjne uprawnienie do wpisywania sprawców do rejestru pedofilów.
Krzysztof Sobczak
31.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 1 września w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Kraków od kilku lat jest liderem na tle innych miast w Polsce w ramach działań na rzez czystego powietrza. 1 września rozpocznie się ich kolejny etap - zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia paliwami stałymi. Za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł.
Agnieszka Matłacz
31.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
W roku szkolnym 2019/2020 przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych naukę rozpocznie podwójny rocznik uczniów - ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.
Agnieszka Matłacz
31.08.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Poprawić klimat w mieszkaniu

Samorząd terytorialny
Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych - pisze Mariusz Łubiński, ekspert od zarządzania nieruchomościami.
Mariusz Łubiński
31.08.2019
Samorząd terytorialny
Choć autostradom daleko do top listy najniebezpieczniejszych polskich dróg, wypadki zbierają tu coraz częściej śmiertelne żniwo. Jeździmy po nich brawurowo, z nadmierną prędkością i "na zderzaku" - mówią eksperci. Wskazują, że zmiany w przepisach tego nie zmienią, ale przydałoby się szkolenie przyszłych kierowców z jazdy na drogach szybkiego ruchu.
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2019
Policja
Udostępnianie i przesyłanie intymnych zdjęć, wiadomości, filmów zawierających treści seksualne jest wśród nastolatków coraz większym problemem. I reakcja powinna być stanowcza, bo pewne zachowania o charakterze seksualnym mogą być także wstępem do przemocy rówieśniczej - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Małgorzata Skórzewska-Amberg
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Dwa hamulce, mocne oświetlenie, mniejsza prędkość i sygnał dźwiękowy – to zdaniem ekspertów niezbędne elementy wyposażenia elektrycznych hulajnóg. Są też wnioski, również posłów, o przyznanie miastom narzędzi do wyłączania z ruchu i ustalania miejsc parkowania takich pojazdów. Według wiceministra infrastruktury odrębne regulacje w tym zakresie są zbędne.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.08.2019
Jeżeli najemca mieszkania sfinansuje wymianę okien lub drzwi, a właściciel odda mu pieniądze lub zaliczy je na poczet czynszu, nie będzie to przysporzeniem majątkowym. Nie będzie to też przychód najemcy. Zdarzenie takie jest neutralne podatkowo - potwierdził właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
31.08.2019
Prawo cywilne PIT Finanse
Oszustwa „na wnuczka” lub na policjanta są już passe. Teraz modne jest oszukiwanie na urzędnika. Można i na wójta jeśli ten ma autorytet. Próbować na OZE lub 500 plus, bo oszuści są na bieżąco, ze zmianami prawa. A bazują na łatwowierności ludzi, którzy do tego nie sprawdzają dokumentów, którymi legitymują się oszuści.
Robert Horbaczewski
31.08.2019
Prawo karne Prokuratura Policja
Na jutrzejszym posiedzeniu, 30 sierpnia br. Sejm zajmie się zmianą kodeksu karnego, który będzie karał matki i inne osoby za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Za to przestępstwo będzie grozić kara do 5 lat więzienia. Jednak nie będą karane czyny, które służą dobru dziecka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2019
Prawo karne

Dr Machińska: Komitet ONZ wytyka Polsce tolerowanie tortur

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Przeprowadzona niedawno przez Komitet ONZ przeciwko Torturom analiza sytuacji w Polsce wykazała, że nie jesteśmy wciąż krajem wolnym od tego zjawiska. No i po raz kolejny wytknięto nam, że dochodzi do przypadków znęcania się na ludźmi przez policję, w więzieniach, ale nawet w placówkach leczniczych i opiekuńczych - pisze dr Hanna Machińska
Hanna Machińska
29.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Represje związane z przymusowym zatrudnieniem w kopalni węgla w ramach zasadniczej służby wojskowej nie stanowią podstawy do przyznania statusu osoby represjonowanej. WSA w Łodzi wskazał, że można przyznać za to świadczenie pieniężne, ale decyzja w tym zakresie należy do właściwego organu emerytalno-rentowego
Dorian Lesner
29.08.2019
Emerytury i renty
Wylegitymowanie się w urzędzie, na poczcie czy w pociągu intercity jest już możliwe nawet bez dowodu osobistego, bo te i wiele innych instytucji korzysta już z aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, używa jej obecnie już ponad 340 tysięcy osób. I popularność jej rośnie z dnia na dzień.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Administracja publiczna
Wprowadzenie stopnia alarmowego jest związane z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej i wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ma charakter prewencyjny i jest sygnałem dla służb i administracji do zachowania szczególnej czujności. Stopnie CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.08.2019
Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka zarzucił Polsce naruszenie prawa do życia rodzinnego w przypadku czeczeńskiej rodziny przetrzymywanej wraz z dziećmi przez prawie pół roku w strzeżonym ośrodku. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że ten wyrok nie został przez polskie władze wykonany i sygnalizuje to Komitetowi Ministrów Rady Europy.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski