Prawo.pl
W przypadku budowy zbiornika na deszczówkę, o pojemności do 10 metrów sześciennych starostwa nie powinny wymagać pozwolenia na budowę. Tak uważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Do procedowanego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy resort wprowadził stosowaną zmianę przepisów prawa budowlanego.
Robert Horbaczewski
23.12.2021

Ziobro: TK oceni mechanizm "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją unijnego rozporządzenia w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do funduszy z praworządnością. I podkreślił, że jego resort i Solidarna Polska były zdecydowanie przeciwko zgodzie na przyjęcie tego mechanizmu, które zaakceptował premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Polski Ład zacznie obowiązywać za nieco ponad tydzień. Nowelizacja wprowadza m.in. przywileje dla informatyków i programistów. Problem jednak w tym, że z preferencji nie można skorzystać, jeśli współpracuje się z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. By skorzystać z nowych przepisów, trzeba więc będzie poszukać innego szefa.
Krzysztof Koślicki
23.12.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład
Osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca będą musieli zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19 - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stanu epidemii. Taką regulację poparły wcześniej we wspólnym stanowisku samorządy wszystkich zawodów medycznych.
Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Koronawirus szczepienia

Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.
Krzysztof Koślicki
23.12.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Żyzne grunty rolne już nie będą takie święte

Samorząd terytorialny Nieruchomości
Po 1 stycznia przyszłego roku łatwiej będzie prowadzić działalność gospodarczą na żyznych gruntach rolnych. Bo dziś bez ich odrolnienia, nie ma co o tym marzyć. Problem jednak w tym, że nowe przepisy nie są precyzyjne i na odrolnieniu gruntu pod jednym budynkiem może się nie skończyć. Niejasna jest np. sytuacja, gdy działalność wiązać się będzie z korzystaniem z przestrzeni wokół budynku, np. podjazdu, parkingu.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.12.2021
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Komisja Europejska potwierdziła w środę, że wkrótce możliwe będzie wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Obecne przepisy na to jeszcze nie pozwalają. Umożliwią to jednak zmiany w Dyrektywie VAT. Państwa członkowie zyskają większą swobodę w stosowaniu niższych stawek VAT.
Krzysztof Koślicki
22.12.2021
VAT Prawo europejskie

Od stycznia wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Niemal 29 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 301 złotych. Wzrost wysokości kar nakładanych na podstawie kodeksu karnego skarbowego ma związek z podwyższeniem kwoty minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ono 3010 złotych.
Krzysztof Koślicki
22.12.2021
Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Polacy posiadający kartę EKUZ nadal mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie na dotychczasowych zasadach. Świadczenia zostaną im udzielone w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp.
Jolanta Ojczyk
22.12.2021
Opieka zdrowotna Brexit
Polscy prawnicy coraz częściej występują przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W sumie począwszy od 1994 r. do 2021 było ich już 714, a tylko w ostatnim roku, i to mimo pandemii, liczba ta wzrosła o 38 pełnomocników. Rekordzistką jest adwokat Monika Gąsiorowska z Warszawy, która w 65 sprawach reprezentowała swoich klientów przed Trybunałem w Strasburgu.
Patrycja Rojek-Socha
22.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spór o dostęp do drogi publicznej utrudni podział nieruchomości

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości
Ustawa o gospodarce nieruchomościami zakłada, że każda działka powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Jednak w regulacji tej nie ma wyjaśnienia, co rozumiane jest pod pojęciem "dostęp do drogi publicznej". Przepisy ustawy nie normują wprost jaka jest minimalna szerokość tego dostępu. A to może rodzić poważne następstwa prawne, szczególnie na etapie podziału nieruchomości.
Robert Horbaczewski
22.12.2021
Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości
Sędzia Krzysztof Krygielski został we wtorek odwołany przez ministra sprawiedliwości z funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. To reakcja na wydane przez niego dzień wcześniej zarządzenie o dopuszczeniu do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna, które po kilku godzinach zostało uchylone przez powołanego ponownie na stanowisko prezesa sądu Macieja Nawackiego.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zmuszanie więźnia do zachowania milczenia na "spacerniaku" i zakaz odzywania się do innych współwięźniów stanowiły nieludzkie i poniżające traktowanie sprzeczne z art. 3 Konwencji o prawach człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał konsekwentnie realizuje dyrektywę, zgodnie z którą osadzeni w dalszym ciągu korzystają ze wszystkich praw i wolności podstawowych.
Katarzyna Warecka
21.12.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego - poinformowało Biuro Prasowe KPRP. Zgodnie z nowymi przepisami, do końca września 2022 r. będzie można płacić za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.
Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Rynek i konsument Administracja publiczna

Z zastrzeżeniem utraconych dokumentów nie ma co czekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zaginiony dowód osobisty można zastrzec w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli został ukradziony, wystarczy zgłosić to policji. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu policji. Nie warto czekać z decyzją, bo co dziennie banki notują kilkadziesiąt prób posługiwania się cudzą tożsamością w celach przestępczych.
Robert Horbaczewski
21.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ustawa o wyrobach winiarskich, dostosowująca polskie prawo do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina w Unii Europejskiej jest już z podpisem prezydenta. Nowe przepisy mają uprościć i ujednolicić m.in. wymagania dotyczące wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.12.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Trzej nowi sędziowie Sądu Najwyższego stwierdzili, że nie może w nim orzekać sędzia, który nominację sędziowską do sądu wojewódzkiego otrzymał od Rady Państwa kilkadziesiąt lat temu. Ten neokaeresowy skład, odwracając po mistrzowsku kota ogonem, powołał się na test niezależności i niezawisłości wypracowany w wyroku TSUE, pogłębiając w ten sposób chaos panujący w wymiarze sprawiedliwości.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
21.12.2021
Prawnicy Administracja publiczna
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję Prezesa UOKiK z 2019 r. w sprawie nałożenia na spółkę Polkomtel kary w łącznej wysokości ponad 50 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Urząd uznał, że przez sposób ukształtowania oferty dostępu do internetu przez Polkomtel klienci nie byli świadomi, że za słuchanie radia on-line lub oglądanie filmów w internecie będą musieli ponosić dodatkowe opłaty.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Rynek i konsument
Orange Polska ma wypłacić abonentom rekompensatę za aktywację serwisów podmiotów trzecich i usług nietelekomunikacyjnych spółki – taki obowiązek nakłada na firmę decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakwestionowano m.in. brak oznaczenia, że kliknięcie przycisku „OK” oznacza zamówienie z obowiązkiem zapłaty oraz brak potwierdzania warunków umów na trwałym nośniku.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Rynek i konsument
Od 22 grudnia przyjęte za granicą szczepienie przeciwko COVID-19 w schemacie podstawowym oraz dawką przypominającą będzie można wpisać do krajowego systemu w dowolnym punkcie szczepień. Możliwość taką będą miały zarówno osoby zaszczepione w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Ważne, aby była to szczepionka dopuszczona do obrotu na terytorium Unii lub równoważna.
Agnieszka Matłacz
21.12.2021
Koronawirus szczepienia

NIK: Przepisy nie zapobiegają marnowaniu żywności, trzeba je poprawić

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo gospodarcze
W Polsce wciąż brakuje kompleksowego systemu monitorowania i ograniczania skali marnowania żywności. Nie pomogło uchwalenie ustawy, która miała temu zapobiegać. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że przepisy trzeba poprawić - m.in. dlatego że obowiązujące regulacje dotyczą handlu, a najwięcej jedzenia trafia do śmieci w naszych domach - aż 60 proc.
Agnieszka Matłacz
21.12.2021
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo gospodarcze
Zarówno organizacje pacjentów jak i pracodawców ochrony zdrowia krytykują rządowy projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Według Ministerstwa Zdrowia ma on poprawić efektywność leczenia. Tyle, że konkretne zapisy wskazują, że utrudni on dostęp do diagnostyki. Co więcej, projekt nie wzoruje się na pilotażu sieci, który został zorganizowany właśnie dla testowania rozwiązań pod kątem projektowanej reformy.
Jolanta Ojczyk
21.12.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.
Krzysztof Koślicki
21.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Sędzia Paweł Juszczyszyn, który od 4 lutego 2020 roku, po decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego był zawieszony w czynnościach, został w poniedziałek przywrócony do orzekania. To skutek ogłoszonego w piątek 17 grudnia br. wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Decyzję o przywróceniu podjął wiceprezes sądu, ale Maciej Nawacki, który od poniedziałku jest ponownie prezesem, ją anulował.
Krzysztof Sobczak
20.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Każdy przylatujący do Polski spoza strefy Schengen jest zobligowany do okazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Jego brak oznacza skierowanie na 14-dniową kwarantannę. Test można też wykonać na lotnisku, ale tylko w ciągu trzech godzin od przekroczenia granicy. Zaszczepieni podróżujący z krajów Schengen są z automatu zwolnieni z kwaratnanny.
Jolanta Ojczyk
20.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra finansów o obniżce VAT na gaz ziemny ciepło i energię elektryczną. Zgodnie z jego treścią, od 1 stycznia 2022 roku spadają stawki VAT na gaz ziemny, ciepło i energię elektryczną. Obniżone stawki mają obowiązywać do 31 marca przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
20.12.2021
Domowe finanse VAT
Rezygnacja z opłat za weryfikację przesyłek, których wymiary nie zgadzają się z podanymi przez konsumenta, wydłużenie terminu na odbiór przesyłek z punktów o ograniczonej dostępności – to niektóre ze zmian wdrażanych przez firmę kurierską InPost po interwencji Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. M.in. konsument będzie mógł odebrać przesyłkę w dogodnej dla siebie lokalizacji i terminie.
Krzysztof Sobczak
20.12.2021
Rynek i konsument
Od 2022 roku łatwiej będzie stracić prawo jazdy, bo w taryfikatorze ujętych będzie aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych. Wystarczą więc dwa mandaty, aby kierowca stracił prawo jazdy. Aktualną liczbę punktów karnych kierowca może sprawdzić osobiście w komendzie lub online za pomocą usługi systemu CEPiK2.0.
Robert Horbaczewski
20.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Do poniedziałkowego poranka do godz. 9.00 pod apelem w obronie TVN podpisało się ponad 2,3 mln osób. Akcję w obronie wolności mediów popiera wiele organizacji, w tym Izba Wydawców Prasy. To reakcja na uchwalone w piątek przepisy, wymierzone bezpośrednio w stację TVN. Ostateczna decyzja w ich sprawie należy teraz do Prezydenta.
Agnieszka Matłacz
20.12.2021
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę, która przewiduje czasową obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe - olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG już od 20 grudnia, przy czym obniżone stawki zmienią się jeszcze 1 stycznia 2022 r. Także w piątek 17 grudnia ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
20.12.2021
Pomoc społeczna Akcyza