Przy okazji wprowadzenia Polskiego Ładu resort finansów chce także upowszechnić rozliczanie podatku w formie ryczałtu od przychodu. Od nowego roku będą więc wprowadzone nowe, niższe stawki ryczałtu. Przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli się rozliczać o 14-proc. stawkę podatku (obecnie 17 proc.). Stawka dla zawodów technicznych (m.in. architektów) zostanie z kolei obniżona do 14 proc. (z obecnych 17). Programiści będą mogli płacić ryczałt według 12-proc. stawki. Tu jednak pojawia się problem, bo – jak się okazuje – z tego rozwiązania nie będzie łatwo skorzystać.

 

 

Ryczałt może być korzystny podatkowo…

Ryczałt sam w sobie w wielu przypadkach będzie korzystnym rozwiązaniem. Podatek płaci się od przychodu. Do obliczenia podatku nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorcy, którzy nie ponoszą dużych wydatków związanych z działalnością gospodarczą, mogą rozważyć rezygnację z zasad ogólnych opodatkowania dochodów właśnie na rzecz ryczałtu. Zachęcał zresztą do tego także premier i minister finansów.

- Dla tych, co zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie, mam propozycję – zastanówcie się, czy nie lepiej przejść na ryczałt. Bo obniżamy stawki. Dla wielu zawodów kreatywnych, dla lekarzy czy pielęgniarek, którzy są na działalności, obniżamy stawki z 17 proc. do 14 proc. Tym, którzy są na stawce 15 proc., np. dla informatyków, obniżamy stawki do 12 proc. – mówił Morawiecki.

Zobacz więcej: Premier zachęca przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt, ale to nie zawsze korzystne >>

 

Jak podkreśla Monika Brzostowska, doradca podatkowy w kancelarii KiB, jak Polski Ład wejdzie w życie, podatnicy, którzy wybiorą ryczałt, będą opłacać składkę zdrowotną od podstawy, którą będzie przeciętne wynagrodzenie za pracę. Składka zdrowotna nie będzie uzależniona od faktycznych dochodów/ przychodów podatnika. Kolejną zachętą, którą przygotował ustawodawca, jest obniżenie stawek ryczałtu dla niektórych branż. Objęci niższym ryczałtem będą osoby świadczące usługi architektoniczne, w zakresie specjalistycznego oprogramowania (stawka ryczałtu 14 proc.), jak również podatnicy, którzy świadczą m.in. usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego, związanych z oprogramowaniem, związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (stawka ryczałtu 12 proc.).

- Zatem biorąc pod uwagę programistów, informatyków, którzy mają niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a zazwyczaj faktury sprzedaży wystawiają na jednego, dwóch kontrahentów, to przejście na ryczałt od nowego roku może okazać się znaczną oszczędnością nie tylko podatkową, ale również składkową. Ryczałt 12 proc. i składka zdrowotna niezależna od faktycznych dochodów to będzie znaczna oszczędność – twierdzi Monika Brzostowska. Ekspertka podaje także przykład przedsiębiorcy, który wystawia co miesiąc fakturę na 20 tys. zł netto. Jego jedynym kosztem w działalności jest abonament za telefon i usługa księgowa, o wartości w sumie 400 zł netto. W przypadku formy opodatkowania jaką jest podatek liniowy łączne zobowiązanie wyniosłoby około 4684 zł. Przy ryczałcie po Polskim Ładzie spadnie ono do niecałych 3 tys. zł.

 

… ale nie dla każdego

Z tych korzyści nie będzie jednak łatwo skorzystać. Jak zauważa Marta Larwa, starszy konsultant w People Advisory Services EY Polska, stosowanie atrakcyjnego ryczałtu będzie obarczone pewnymi ograniczeniami czasowymi.

- Współpracując z byłym pracodawcą, z opodatkowania ryczałtem można skorzystać dopiero po dwóch latach. Takiego ograniczenia nie ma, jeśli podejmuje się współpracę z innym podmiotem. Czy to ograniczenie spowoduje zwiększenie rotacji pracowników? Czy pracodawcy uda się ich utrzymać? – zastanawia się ekspertka.

Zwraca także uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie od wielu lat. Liczba ofert pracy w tej branży stale rośnie, podobnie jak popyt na ekspertów posiadających określone kwalifikacje i kompetencje. Konkurencyjność na rynku już teraz jest bardzo wysoka. Teraz, dodatkowym utrudnieniem w utrzymaniu pracowników i pozyskaniu nowych mogą okazać się nowe przepisy prowadzane w ramach programu Polski Ład. Atrakcyjność ryczałtu dla informatyków może się więc okazać dużym zagrożeniem dla firm, które zatrudniają tych specjalistów. Ci, którzy będą chcieli skorzystać z ryczałtu, mogą bowiem poszukiwać nowych miejsc pracy.