Czytaj: KE zbada, czy w Polska nie łamie zasad państwa prawa>>

Pytany o komentarz do środowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wdrożenia wobec Polski pierwszego etapu procedury ochrony państwa prawa Stępkowski - który reprezentował w ostatnich tygodniach MSZ w części jego kontaktów z Komisją Europejską - zaznaczył, że resort spraw zagranicznych z zajęciem stanowiska czeka na pisemną informację KE w tej sprawie.

Ta, przedstawiona w środę przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, jest bowiem - zdaniem wiceministra - "nie do końca spójna". Stępkowski w wypowiedzi dla PAP ocenił, że o ile KE i Timmermans posiadają kompetencje "w zakresie nadzorowania przestrzegania zasad praworządności względem instytucji unijnych", to "jeśli chodzi o relacje z państwami tutaj jakiekolwiek kompetencje posiada tylko i wyłącznie Rada (Europejska - PAP)".

Stępkowski powołuje się w tej sprawie na opinię służb prawnych Rady Europejskiej, która - według niego - wskazuje, że "+legal framework+ zaproponowany przez Komisję nie ma żadnego umocowania w traktatach". "Z moich osobistych konsultacji z urzędnikami w Radzie wynika, że podtrzymują oni to stanowisko" - podkreślił.

Czytaj: Szydło: państwo prawa w Polsce ma się dobrze>>

Wiceszef MSZ ocenił, że "niedobrze byłoby, gdyby Komisja całe zamieszanie medialne chciała wykorzystać po to, ażeby przypisać sobie kompetencje, których nie przyznaje jej traktat" - podkreślił. "Liczymy, że pozycja Rady nie będzie w jakiś sposób osłabiana przez de facto działania Komisji. Dlatego bardzo nas cieszą zapewnienia wczorajsze uczynione przez przewodniczącego KE Jean Claude'a Junckera, iż Komisja zamierza działać w pełni na podstawie traktatów" - dodał.

"Rzeczpospolita liczy na to, że prawo traktatowe Unii Europejskiej będzie przez Komisję przestrzegane" - zaznaczył Stępkowski.

O rozpoczęciu wobec Polski pierwszego etapu procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa poinformował w środę wiceszef KE Frans Timmermans. "Chcemy rozpocząć dialog z polskimi władzami bez przesądzania o możliwych dalszych krokach" - zaznaczył.(PAP)

 

Dowiedz się więcej z książki
Prawo Europejskie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł