"Kamienicą" w adwokatów - antyreklama szerzy się na rynku, samorząd chce z tym walczyć

Prawnicy Ochrona konkurencji

Już nie tylko o odszkodowania, ale też o franki, upadłości i rozwody toczą się batalie na rynku prawnym. Adwokaci skarżą się, że jak grzyby po deszczu wyrastają firmy specjalizujące się w usługach prawnych, które z ich profesjonalizmu korzystają co najwyżej na zasadzie współpracy. Ale ponieważ w odróżnieniu od adwokatów mogą korzystać z reklamy, łatwiej i szybciej docierają do klientów.

20.05.2021

Ruszają egzaminy prawnicze - czterodniowy maraton przy covidowych rygorach

Prawnicy

Od 18 maja kandydaci na adwokatów i radców prawnych rozpoczynają egzaminy zawodowe. Na "pierwszy ogień" idzie prawo karne, potem cywilne, rodzinne i gospodarcze, a na końcu administracyjne i etyka. Wszystko w reżimie sanitarnym. Tymczasem samorządy szykują zmiany, które w następnych latach mają jeszcze lepiej wspierać aplikantów w przygotowywaniu się do egzaminów.

18.05.2021

NSA: Kolejne wyroki w sprawie obsady urzędu sędziego

Prawnicy

NSA rozpoznał kolejne odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z sierpnia 2018 r. w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. Podobnie jak w wyrokach z 6 maja 2021 r. uchylił uchwały KRS. Sąd stwierdził, że „obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności

17.05.2021

Sędzia Adam Strzembosz stanie przed Izbą Dyscyplinarną SN jako świadek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.

17.05.2021

SN: Sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie na wpis referendarza

Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.

Do rozpoznania zażalenia wniesionego po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, czyli po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest sąd drugiej instancji - taki jest sens najnowszej uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

17.05.2021

NSA: Apelacja na egzaminie musi być wniesiona w interesie klienta

Prawnicy Dla studenta

Samo sporządzenie przez aplikanta na egzaminie zawodowym poprawnej apelacji pod wzglądem formalnym nie jest wystarczające do pozytywnego zaliczenia i sprawdzenia wiedzy na egzaminie radcowskim - stwierdziła komisja, a NSA poparł tę opinię. Sąd potwierdził, że zdająca wykonała zadanie, w sposób, który nie uwzględniał interesu osoby, którą reprezentowała.

17.05.2021

Egzamin prokuratorski - prawo karne trudnym orzechem do zgryzienia

Prawnicy

W tegorocznym egzaminie prokuratorskim wzięło udział aż 167 osób. To więcej niż w ubiegłym roku. Nie zdało go 27, w tym 5 asystentów prokuratora. Najwięcej - 11 osób - nie zdało egzaminu z prawa karnego materialnego. 133 egzaminowanym aplikantom zaproponowano już pracę na stanowisku asesora prokuratury.

15.05.2021

KRS rekomenduje Łukasza Piebiaka do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa wskazała prezydentowi sześciu przyszłych sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, a wśród nich Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości, który został zdymisjonowany z powodu tzw. afery hejterskiej. Dostał 12 głosów "za" i pięć "przeciw". Nominację zatwierdzić musi jeszcze prezydent.

14.05.2021

RPO: Notariusze nie powinni doliczać VAT do opłat notarialnych

Prawnicy Domowe finanse VAT

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Krajową Radę Notarialną o wyjaśnienia w sprawie pobieranych opłat od klientów. Notariusze do taksy notarialnej doliczają VAT. Nie pozwalają jednak na to przepisy. Wątpliwości w tym zakresie rozwiał także Sąd Najwyższy.

13.05.2021

Zaczynają się zawodowe egzaminy prawnicze

Prawnicy Strefa aplikanta

W środę zaczynają się prawnicze egzaminy zawodowe. W dniach 12-14 maja odbędzie się egzamin komorniczy, a w dniach 18-21 maja - egzaminy adwokacki i radcowski. Egzaminy zostaną przeprowadzone w szczególnym reżimie sanitarnym, określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego.

12.05.2021

Notariusz nie odliczy kosztów aplikacji

Prawnicy PIT Rachunkowość

Cały czas nie wiadomo, gdzie kończy się związek wydatku z prowadzonym biznesem, a zaczynają cele osobiste przedsiębiorcy. Właśnie przekonał się o tym przyszły notariusz, któremu fiskus w najnowszej interpretacji nie pozwolił na odliczenie wydatków na aplikację notarialną. Okazało się, że wydatki zostały poniesione za wcześnie.

12.05.2021

Olsztyński SO zawiesił decyzję Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał "skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" zawieszającej sędziego Pawła Juszczyszyna w pracy i obniżającej mu wynagrodzenie. Postanowienie jest nieprawomocne, ale wykonalne. Tymczasem prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki zapowiedział, że nie przywróci sędziego do pracy.

11.05.2021

Lepiej późno niż wcale - wraca sprawa alimentów natychmiastowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po dwóch latach Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do alimentów natychmiastowych. Właśnie przedstawiło projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma je wprowadzić. Sądy miałyby przyznawać określoną z góry kwotę alimentów w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie.

11.05.2021

Brzechwa ma pomóc w ocieplaniu wizerunku adwokatury

Prawnicy

#AdwokatCzytaBrzechwęDzieciom - taką akcję na zbliżający się Dzień Dziecka przygotowuje Naczelna Rada Adwokacka. Jan Brzechwa wybrany został nieprzypadkowo, był bowiem nie tylko autorem bajek i wierszy dla dzieci ale też znanym w okresie międzywojennym adwokatem. W projekt mają się włączyć aplikanci, a idea ma być rozpowszechniona w poszczególnych izbach.

11.05.2021

Prokuratorzy mają prawo do kasacji w sprawach dyscyplinarnych

Prawnicy Pacjent Prokuratura

Sejm popełnił błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo co innego chciał osiągnąć. Celem zmian było wzmocnienie sądowej kontroli orzeczeń zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym wobec prokuratorów, a nie ograniczanie im konstytucyjnego prawa do sądu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, a za nim Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

11.05.2021

ETPC zapowiada rozpatrzenie pięciu spraw dot. braku niezależności polskich sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu przekazał w poniedziałek, że poinformował rząd Polski o pięciu sprawach dotyczących domniemanego braku niezależności sądów i poprosił o przedstawienie uwag w tych sprawach. Wiceszef MS Sebastian Kaleta ocenia, że "próba ingerencji w polski porządek ustrojowy będzie bezskuteczna".

10.05.2021

Dr Olężałek: Projekt nowego kodeksu etyki adwokackiej wymaga jeszcze debaty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura potrzebuje zmian w kodeksie etyki – to fraza, którą nieprzerwanie słyszymy od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej i środkach masowego przekazu. Czy proponowany kształt kodeksu nie zaburzy ukształtowanego przez wiele lat orzecznictwa w sprawie deliktów dyscyplinarnych, nie utrudni pracy adwokatom, w szczególności sędziom sądów dyscyplinarnych, rzecznikom dyscyplinarnym?

10.05.2021

Adwokat od pierwszej czynności procesowej? NRA chce zmian w prawie

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacja podjęła uchwałę w sprawie złożenia petycji dotyczącej zmian w Kodeksie postępowania karnego. Chodzi o zapewnienie prawa do pomocy adwokata dla osoby zatrzymanej już od pierwszej czynności procesowej lub dowodowej wykonywanej z jej udziałem.

09.05.2021

Prawnicy mówią ostro, krytykują władze - jedni są karani, innym uchodzi na sucho

Prawo karne Prawnicy

Na linii władza - prawnicy coraz bardziej iskrzy, coraz więcej jest więc skarg do sądów dyscyplinarnych o nadużycie wolności słowa przez adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, a nawet sędziów. Ocena, czy prawnik przekroczył granice swobodnej wypowiedzi nie jest jednoznaczna, mimo obowiązujących kodeksów etycznych. Zależy od wrażliwości organów władzy i konkretnych osób, kontekstu,

08.05.2021

ETPC: Udział dublera w składzie Trybunału narusza prawo do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim Trybunale Konstytucyjnym doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego wynikającego z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz naruszenia prawa do sądu ustanowionego ustawą - orzekł w piątek Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tym samym przyznał rację firmie, która skarżyła się, że decyzję umarzającą jej sprawę podpisał sędzia-dubler.

07.05.2021