Sądownictwo administracyjne wymaga naprawy

Prawnicy Doradca podatkowy

Od lat ponad pięciu władza wiele mówi o naprawie wymiaru sprawiedliwości. Próbuje naprawić sądownictwo, ale niestety zabrała się za sądownictwo powszechne. Oczywiście stan sądownictwa powszechnego jest zły. Jest to zadanie bardzo trudne, a bez poważnego przygotowania, o którym zapomniano, skazane raczej na porażkę. Tymczasem całkowicie pomijane jest sądownictwo administracyjne

13.01.2021

SN: Konkurs na stanowiska sędziowskie w SO w Warszawie przeprowadzony wadliwie

Prawnicy

Sąd Najwyższy uchylił w części uchwałę Krajowej Rady Sadownictwa z 1 października ubiegłego roku w sprawie konkursu na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Zdaniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej uchwała ta wymyka się spod kontroli sądowej, jest w pełni dowolna. Wątpliwości budzi zdawkowy sposób uzasadnienia, a kandydaci odrzuceni mieli wyższe kwalifikacje niż ci rekomendowani prezydentowi.

12.01.2021

Wiek komornika podstawą do odwołania? RPO też dostrzega problem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zmianę, a konkretnie uchylenie przepisu, zgodnie z którym komornik zostaje obligatoryjnie odwołany ze zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65 rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.

11.01.2021

Dyskryminowany jak komornik? Wiek nie powinien być podstawą do odwołania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, komornik zostaje obligatoryjnie odwołany ze zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65 rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. I budzi nadal duże wątpliwości w tym środowisku zawodowym, także ze względu na niezgodność z prawem unijnym.

04.01.2021

Rozprawa online to nie impreza - powaga musi być zachowana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Piżama, niedopięta toga, wino na biurku czy tropiki w tle - są rzeczy, które w czasie rozprawy online zwyczajnie nie uchodzą. Mogą się też zakończyć przykrymi konsekwencjami dla adwokata lub radcy prawnego, bo tak jak na zwykłej rozprawie - ma on zachować powagę w stosunku do sądu. Co więcej, na barkach prawnika spoczywa odpowiedzialność za zachowanie klienta.

02.01.2021

Legislacja w 2020 - chaos i dalsze obniżanie jakości prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Poprawmy prawo

Posłowie w 2020 r. pracowali dużo, bardzo szybko, lecz nieefektywnie. Ich aktywność przejawiała się głównie w składaniu szybkich, niestarannych projektów ustaw - często wielokrotnie potem poprawianych. Uchwalono 138 ustaw w czasie 53 dni obrad, a najwięcej - aż 23, dotyczących zdrowia. W dalszej kolejności były to ustawy o emeryturach i rentach. Aż 51 posłów nie zabrało przez cały rok głosu.

31.12.2020

NSA tłumaczy zasady kierowania spraw na posiedzenia niejawne

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Naczelny Sąd Administracyjny zapewnia, że nie działa automatycznie. Sędziowie przesyłają stronom bądź ich pełnomocnikom z odpowiednim wyprzedzeniem informacje o przeniesieniu sprawy na posiedzenie niejawne. Wskazują jednocześnie na możliwość przedstawienia stanowiska w sprawie w formie pisemnej. NSA przygotowuje się także do prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym.

29.12.2020

Sąd powinien zawieszać w czynnościach podejrzanego prawnika - RPO chce zmiany w prawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To sąd powinien decydować o zawieszeniu w czynnościach podejrzanego adwokata lub radcy prawnego. Obecnie w śledztwie decyduje o tym prokurator, a sąd tylko wtedy, gdy już trwa proces. Tymczasem takie sprawy wymagają rzetelnej oceny, niezależnego organu - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do senackiej Komisji Ustawodawczej o odpowiednią zmianę prawa.

29.12.2020

Św. Mikołaj prawnika obdarować może, chyba że ten reprezentuje jego przeciwnika

Prawnicy

Święta to czas prezentów, a prawnicy jak wszyscy na prezent od św. Mikołaja zasługują. Tyle że część upominków może się okazać niedźwiedzią przysługą - bo jeśli są drogie trzeba się z nich rozliczyć, a podarowane przez przeciwną stronę są zdecydowanie wątpliwe etycznie. Jak nie potknąć się na czekoladkach? Podstawą jest umiar i zdrowy rozsądek.

24.12.2020

Kancelaria DZP wspierała PLL LOT w sprawie zgody na pomoc publiczną

Prawnicy Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Kancelaria DZP doradzała Polskim Liniom Lotniczym LOT S.A. przy uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc publiczną w wysokości 2,9 miliarda złotych oraz przy dokumentacji dotyczącej dokapitalizowania Spółki i pozyskania finansowania dłużnego określonego w tej decyzji.

23.12.2020

Adwokatki idą na wojnę z ZUS o zasiłek macierzyński

Prawnicy Ubezpieczenia społeczne

Jako powód kwestionowania prawa do zasiłku ZUS podaje rzekomo nieterminowe opłacenie składki na ubezpieczenia społeczne. Naczelna Rada Adwokacka otrzymuje coraz więcej sygnałów i domaga się wyjaśnienia tych spraw. Prawnicy wskazują też na drugie dno tego problemu - niejasne i wątpliwe konstytucyjnie przepisy. A ZUS twierdzi, że tak samo traktuje płatników, którzy zajmują się np. handlem, gastronomią czy też prowadzą kancelarię prawną.

23.12.2020

W NSA hurtowe rozpoznawanie spraw, a skarżący poszkodowani

Prawnicy

Sądy administracyjne postawiły na rozpoznawanie spraw w trybie niejawnym, bez udziału stron. I niekiedy hurtowo, nawet po 150 dziennie. Sąd nie może zadać im pytań, a one nie mają szansy odpowiedzieć. Sprawy podatkowe, nieruchomościowe i inne "urzędowe" rozpoznawane są w gabinetach, bo tak nakazują rozporządzenia anty-covidowe. Ogranicza to prawo do sprawiedliwego procesu

23.12.2020

Nieskuteczne doręczenie przesyłki sądowej - skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeden z funduszy inwestycyjnych pozwał małżeństwo o zapłatę kwoty ponad 7,5 tys. złotych. Podał jednak ich nieaktualny adres do korespondencji, błędy były też w danych osobowych pozwanej. Sąd wydał nakaz zapłaty, sprawa trafiła do komornika i dopiero na tym etapie zainteresowani się o niej dowiedzieli. Teraz trafi do Sądu Najwyższego, bo w ocenie Prokuratora Generalnego sędzia popełnił błąd, nie weryfikując danych adresowych.

22.12.2020

SN: Prawnik brał pieniądze za przechytrzenie komornika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oszustwo powoduje wyłącznie obiektywną "niekorzystność" rozporządzenia mieniem osoby oszukanej w oderwaniu od celu przekazania pieniędzy. Płatna protekcja miała prowadzić do zniweczenia skutków licytacji. I nieważne jest czy licytacja komornicza była uczciwa, zgodna z prawem lub niegodziwa - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

22.12.2020

Adwokatura chce informatyzować adwokatów

Prawnicy LegalTech

Jeden z wniosków płynących z sobotniego Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury jest taki, że nie wszyscy adwokaci są dostatecznie dostosowani do nowych technologii. Chodzi o podstawowe kwestie, takie jak choćby konta internetowe, bo te z których korzystają nie do końca spełniają warunki bezpieczeństwa. Adwokat Rafał Dębowski, sekretarz NRA, chce przekonać do podjęcia prac w tym zakresie.

21.12.2020

Adwokatura walczy z covid-owymi przeszkodami i przyjmuje zmiany w regulaminie wyborów

Prawnicy Koronawirus

Ponad cztery godziny trwał Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury - w efekcie przyjęto uchwałę zmieniającą Regulamin odbywania zgromadzeń izb adwokackich i Krajowego Zjazdu Adwokatury. Formuła była zdalna i nie obyło się bez niespodzianek - w tym problemów z internetem. Zgłoszono też liczne uwagi, a NRA rozważa wystąpienie do Senatu o wprowadzenie zmian w procedowanych przepisach dotyczących adwokackich wyborów.

19.12.2020

W sobotę Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury

Prawnicy

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury odbędzie się mimo że Sejm uchwalił nowelizację umożliwiającą Naczelnej Radzie Adwokackiej zatwierdzanie w czasie epidemii regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Ma być testem zdalnego sposobu prowadzenia takich obrad i... wprowadzić do regulaminu zmiany umożliwiające zakończenie procedury wyborczej w samorządzie.

19.12.2020

Ustawa podpisana - wymóg obywatelstwa także dla studentów KSSiP

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dostosowuje ona przepisy tej ustawy w sprawie aplikantów sędziowskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego, zapisanego w ustawie Prawo o sądach powszechnych.

18.12.2020

Opłata za aplikację niezależna od płacy minimalnej - jest rozporządzenie MS

Prawnicy Strefa aplikanta

Opłata roczna za aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną wyniesie 2021 roku - 5 850 zł, wynika z rozporządzeń ministra sprawiedliwości. Będzie stała. Do tej pory powiązana była z wysokością płacy minimalnej - w przypadku adwokatów i radców współczynnik wynosił 2,25, w przypadku notariuszy 2,15.

18.12.2020

Wulgarna wypowiedź strony lub świadka może trafić do protokołu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy przed sądem wypowiada się elegancko. Do uszu sędziów dochodzą niekiedy słowa nieprzyzwoite. Czasami sędziowie protokołują wulgarne wypowiedzi stron i świadków dosłownie, co może wiązać się z późniejszymi konsekwencjami dla ich autorów - wskazują prawnicy. Pojawia się więc pytanie, czy tak formułowane zeznania lub wypowiedzi powinny być zamieszczone w protokole w sposób dosłowny,

18.12.2020