Audycja Prawy Adam na antenie internetowej rozgłośni Newonce dostępna jest od kilku tygodni. Prowadzi ją prof. Adam Bodnar. Do 2021 roku był Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Jest prawnikiem i nauczycielem akademickim, doktorem habilitowanym nauk prawnych, działaczem na rzecz praw człowieka. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, profesor uczelni na Uniwersytecie SWPS i od 2019 dziekan Wydziału Prawa tego uniwersytetu. Wolters Kluwer Polska jest partnerem audycji. 

Jak wskazuje prof. Bodnar, rozmawia przede wszystkim na tematy związane z prawami człowieka, praworządnością i o tym, co składa się na to, żeby nasze państwo lepiej funkcjonowało, a obywatele mogli czuć się bezpiecznie. Na antenie wiele miejsca poświęca także funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Misja - edukacja prawna 

Adam Bodnar podkreśla, że dla niego podstawową misją jest edukowanie i przybliżanie zagadnień dotyczących konstytucji, praworządności, praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. - Znaczenie ma nie tylko to, czy dany standard jest przestrzegany czy też nie, ale przede wszystkim jak my - jako społeczeństwo - na to reagujemy. Jakie mamy mechanizmy przeciwdziałania? Kto co robi, dlaczego to robi i czym się motywuje? Więc zależy mi też na tym, by poprzez to o czym mówimy pokazać: jeśli chcemy, to każdy obywatel może się zaangażować w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i może to zrobić przy wykorzystaniu różnych metod i sposobów - mówi serwisowi Prawo.pl.

Dodaje, że przykładem jest choćby kolejny temat, który będzie poruszony w audycji - bezdomność. - Chciałbym się przebić poza tradycyjne sfery dyskusji. Prawnicy zdają sobie sprawę o co chodzi w walce o praworządność, ale nie jestem pewien czy społeczeństwo (a zwłaszcza młode pokolenie) rozumie jak kryzys praworządności wpływa na poziom przestrzegania praw w różnych sferach naszego życia. Radio Newonce ma inny profil, niż radio tradycyjne. Jest bardziej lifestylowe, jest więc szansa by z pewnymi ważnymi informacjami, tłumaczącymi sytuacje i ich konsekwencje dla obywateli, dotrzeć do różnych odbiorców, także tych bardzo młodych - dodaje.

  

 

Edukacja prawna podstawowym fundamentem społeczeństwa

Jednym z gości audycji była Maria Ejchart-Dubois, prawniczka, działaczka społeczna, która pracowała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Była także jedną z inicjatorek akcji Wolne Sądy. Opowiadała m.in. o niesłusznych i pomyłkowych skazaniach w sprawach sądowych i o tym, jak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie postępowania dowodowego, które ciąży na organach państwa.

Mecenas Karolina Kuszlewicz, adwokat zajmująca się ochroną praw zwierząt, laureatka jednej z edycji konkursu Rising Stars organizowanego przez Wolters Kluwer Polska, rzecznik ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym, opowiadała z kolei o kwestiach dotyczących ochrony zwierząt i konieczności wprowadzenia przepisów, które tę ochronę będą gwarantowały w jeszcze większy stopniu. Obecnie bowiem prawa zwierząt są masowo łamane. Mec. Kuszlewicz podkreślała także rolę edukacji społeczeństwa w zakresie praw zwierząt. Ekspertka jest autorką m.in. książki pt. Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik, wydanej przez Wolters Kluwer Polska.

O konieczności edukacji prawnej i społecznej mówił także Jarosław Gwizdak, były sędzia Sądu Rejonowego w Katowicach.

 


Walka przeciwko zmianie klimatu priorytetem

Z kolei o konieczności walki przeciwko zmianom klimatu mówił dr Marcin Stoczkiewicz z fundacji Client Earth Prawnicy dla Ziemi. Jest on także autorem książki pt. Prawo ochrony klimatu w kontekście praw człowieka.

W audycji dr Stoczkiewicz opowiadał m.in. o prawnych możliwościach egzekwowania przez sądy zobowiązań poszczególnych państw do ochrony klimatu. Konieczna jest także edukacja społeczeństwa – świadomość odpowiedzialności pokoleniowej i wpływu różnego rodzaju działań na mieszkańców innych części świata.

Gościem Adama Bodnara był także Krzysztof Izdebski z Fundacji Batorego i Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, działaczka Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Gośćmi są nie tylko prawnicy, ale także aktorzy. Z Adamem Bodnarem rozmawiali chociażby Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki.