Izba Dyscyplinarna 21 kwietnia zajmie się wnioskiem o doprowadzenie sędziego Tulei na przesłuchanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ponieważ sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił do Sądu Najwyższego o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie. Izba Dyscyplinarna ma rozpatrzyć ten wniosek 21 kwietnia. Sędzia Tuleya nie uznaje tych wezwań, ani decyzji Izby Dyscyplinarnej o pozbawieniu go immunitetu.

19.03.2021

Nowy kodeks etyki, zapobieganie skutkom pandemii - prezes NRA o swojej kadencji

Prawnicy Koronawirus

Opracowanie projektu nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej, zapobieganie skutkom pandemii poprzez wspieranie izb i adwokatów, szereg propozycji legislacyjnych, w tym - projekt ustawy o zasadach świadczenia usług prawniczych - to według adwokata Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, najważniejsze działania adwokatury w mijającej kadencji.

19.03.2021

Wsparcie prawników potrzebne obywatelom, obywateli prawnikom - trwa Krajowy Zjazd Adwokatury

Prawnicy

Państwo prawa nie umiera nigdy samo z siebie, osobami przyczyniającymi się do tej śmierci są zawsze prawnicy. Potrzebuje ich i potrzebował każdy populistyczny i autorytarny reżim - mówiła do delegatów uczestniczących w XIII Krajowym Zjeździe Adwokatury prof. Ewa Łętowska. RPO Adam Bodnar podkreślał, że w kolejnych latach istotnym wsparciem dla prawników będą obywatele, których teraz oni wspierają.

19.03.2021

SN: Protest "ponad podziałami" w sprawie wniosków o uchylenie immunitetów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nie sprawdzają osobiście wykonania zapadłych decyzji procesowych, a po ujawnieniu nieprawidłowości były postępowania dyscyplinarne przeciwko pracownikom sądu - stwierdzają prezesi Joanna Lemańska i Michał Laskowski w oświadczeniu Sądu Najwyższego wydanym po wniosku prokuratury o uchylenie immunitetów trzem sędziom. Oświadczenie w tej sprawie wydało też 65 sędziów SN.

18.03.2021

Absolwenci z Łodzi, Poznania i Torunia zwycięzcami konkursu na prace o prawie podatkowym

Prawnicy CIT VAT Szkolnictwo wyższe

Anna Łabuzińska, Adam Rzepa i Anna Wojtuń zwyciężyli w III edycji konkursu TAX EVEREST, czyli akademickich mistrzostwach Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Jego organizatorami są MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,

18.03.2021

Adw. Ziobrowski: Kończy się dobra kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, mimo pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Upływająca kadencja Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w latach 2016-2020 była wyjątkowa. Wpłynęło i zostało zakończone postanowieniami lub orzeczeniami najwięcej spraw w historii sądownictwa dyscyplinarnego Adwokatury, a w stosunku do poprzedniej kadencji rozpoznano o 300 spraw więcej. Wszystko to mimo trwającej pandemii i ograniczeń związanych z funkcjonowaniem kancelarii WSD

18.03.2021

Izba Dyscyplinarna: Dwa delikty adwokata - musi być kara łączna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach adwokata na osiem miesięcy - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - nie narusza poczucia sprawiedliwości, ale wyrok musi być uchylony, bo sąd dyscyplinarny drugiej instancji nie wymierzył kary łącznej. A były do tego podstawy, ponieważ obwiniony prowadził kancelarię mimo zawieszenia, a do tego nie rozliczał się z klientem.

18.03.2021

Prawnik bez kasy fiskalnej tylko wyjątkowo

Prawnicy VAT

Usługi prawnicze świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Resort nie planuje żadnych zmian w tym zakresie. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.

17.03.2021

Sąd pracy zdecyduje, czy sędzia Juszczyszyn wróci do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna złożył w środę wniosek do sądu pracy o natychmiastowe nakazanie dopuszczenia go do orzekania. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki odmawia i twierdzi, że decyzja w tej sprawie nie leży w jego gestii. - W tej sprawie wiąże mnie decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - powiedział.

17.03.2021

Strasburg: Niedopuszczalna sankcja dla prokuratora za publiczną wypowiedź o sprawach sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sankcja dyscyplinarna w postaci przeniesienia do innego miasta dla prokuratora, który skrytykował przebieg postępowań sądowych, stanowiła m.in. naruszenie wolności wyrażania opinii, prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do rzetelnego procesu - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy Turcji, ale wkrótce ETPC zajmie się podobnymi skargami z Polski.

17.03.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Opóźnienie informacji o nabyciu nieruchomości przez Niemców to poważny delikt

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Notariusz musi zdawać sobie sprawę z wagi informacji o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Natomiast sąd dyscyplinarny musi wziąć pod uwagę funkcje rejestrów publicznych z punktu widzenia polityki państwa. To nie jest rytuał bez znaczenia, gdyż ma on głęboki sens społeczny - orzekła Izba Dyscyplinarna uznając za zasadną kasację ministra sprawiedliwości.

17.03.2021

Adwokat Fertak: Wyroków Izby Dyscyplinarnej nie można wykonać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zapanował chaos prawny w wymiarze sprawiedliwości i jest pogłębiany. Jeśli rada adwokacka nie skreśli obwinionego adwokata z listy, to jak długo mamy czekać z wykonaniem tego orzeczenia, które jest przecież prawomocne. Tyle, że przepis Prawa o adwokaturze wstrzymuje wykonanie tego orzeczenia. Czy Rada ma akceptować wyrok sądu, którego legalność kwestionujemy?

17.03.2021

Długie postępowania w NSA - podatnicy na sprawiedliwość czekają latami

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny od niemal czterech lat nie wydaje wyroku m.in. w sprawie rozliczeń VAT. Podatnicy wygrali wcześniej w WSA, ale orzeczenia ciągle są nieprawomocne, bo sprawa utknęła w NSA. W rezultacie firmy mają zablokowane pieniądze i nie mogą odzyskać zapłaconego podatku. A związane z tym wątpliwości dotyczą także wszystkich podmiotów rozliczających transakcje zagraniczne.

17.03.2021

W SN konflikt na tle sprawozdania z działalności

Prawnicy

Senat może odrzucić sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego, czego konsekwencją będzie negatywna ocena Pierwszej Prezes tego sądu, która nie sprostała obowiązkom ustawowym. Nie zwołała bowiem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów i nie poddała dokumentu pod dyskusję. Pandemia Covid-19 nie może być przyczyną przyjęcia takiego pozaprawnego trybu - uważają sędziowie.

16.03.2021

KE zapowiada działania w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju - stwierdził we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska jest zdeterminowana, by wykorzystać wszystkie narzędzia w jej dyspozycji, by zareagować na te obawy. - Kontynuujemy naszą analizę. Będziemy działali stanowczo - ostrzegł. A europosłowie apelowali do KE o jednoznaczne działania.

16.03.2021

Premier nagradza rządowych prawników za dobrą legislację

Prawnicy Administracja publiczna

Sześć osób zaangażowanych w strukturach rządu w proces legislacyjny otrzymało od premiera Matusza Morawieckiego Odznaki Honorowe za Zasługi dla Legislacji. W ubiegłym roku wyróżnienia te otrzymały 63 osoby, a w 2021 roku szef rządu nadał Odznakę już 122 osobom.

15.03.2021

Posiedzenia niejawne w sądzie administracyjnym nie zawsze gwarantują ochronę praw podatnika

Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy

W związku z epidemią COVID-19 za racjonalne uznać należy działania kierownictwa sądu administracyjnego, podejmowane w trosce o zdrowie sędziów i pracowników sądu. Skierowanie spraw na posiedzenia niejawne jest dopuszczalne, ale nie wbrew wyraźnie wyrażonej woli stron postępowania – piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski.

15.03.2021

PiS teraz chce posła Wróblewskiego na urząd RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski będzie kolejnym kandydatem na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Twierdzi, że jest do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji doświadczenia społecznego i deklaruje, że będzie rzecznikiem niezależnym. Opozycja zarzuca mu ortodoksję obyczajową i firmowanie wszystkich elementów polityki PiS.

15.03.2021

Sędzia Jeżewska: Sądy nadal budzą strach, ale edukacja może to zmienić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ostatni rok to wzrost świadomości prawnej społeczeństwa, naszym zadaniem jest jednak dalsze jej podnoszenie. Bo nadal są luki choćby w zakresie podejścia do sądów. Wielu ludzi nie ma świadomości, że sędziowie są jedynie elementem większej machiny i nie mogą odpowiadać za inne instytucje, które nie wypełniają swoich zadań. Z kolei sędziom potrzebna jest większa wiedza o potrzebach obywateli

14.03.2021

Ziobro kieruje do TK wniosek w sprawie odwoływania komorników po 65. roku życia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisu przewidującego odwoływanie komorników powyżej 65. roku życia. Jak argumentuje wnioskodawca, rozumienie tego przepisu jako dyskryminacji ze względu na wiek jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

13.03.2021