Grzegorz Prigan

Artykuły autora

Prigan i Pachnik: Prawo wodorowe potrzebne jak tlen

Nowe technologie Transport

Od połowy 2020 roku pojawiają się szumne zapowiedzi uchwalenia prawa wodorowego. Nie tylko ceny benzyny, ale i zobowiązania przyjęte jako tzw. kamienie milowe w Krajowym Planie Odbudowy powodują, że prace nad ustawą muszą natychmiast stać się realne, a nie medialne. Tymczasem mamy już półroczne opóźnienie we wdrażaniu kamieni milowych w tym zakresie.

09.07.2022

Pachnik, Prigan: Polska idzie dla UE na ustępstwa, ale czy zakończą one temat praworządności?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

UE wymaga od Polski ustępstw i Polska te ustępstwa zapewne wykona. Mimo że są marginalne - bo tak należy ocenić choćby sposób likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, kolejne pytania prejudycjalne dotyczące polskiej praworządności nie będą już wysłuchiwane przez TSUE z równą atencją. Najdłużej, jako kraj, przegrywać będziemy przed ETPC. Pojawia się jednak wątpliwość, o co UE w istocie chodziło?

02.06.2022

Racjonalny ustawodawca powrócił?

Wymiar sprawiedliwości

W poczynaniach Ministerstwa Sprawiedliwości widać chaos. Najpierw wprowadzono rozprawy online, by usunąć je w projekcie przesłanym do Sejmu i… przywrócić w autopoprawce. Ważne, że o ile MS znów nie zmieni zdania, prawo do sądu będzie przywracane pomimo panującej epidemii, gorzej z e-doręczeniami - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

30.04.2020

Prawo do sądu zostanie przywrócone?

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to absolutne minimum i konieczność wynikająca z potrzeby przywrócenia obywatelom prawa do sądu. Prawa tego nie można ograniczać nawet w stanie wojennym, a tym bardziej w obecnym czasie - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

24.04.2020

Pismo z sądu na poczcie - prosta droga do "depopulacji" rynku prawniczego

Wymiar sprawiedliwości

Gdy prezydent, premier i minister zdrowia nawołują #zostańwdomu, ludzie ministra sprawiedliwości pod osłoną nocy podejmują działania, które mogą doprowadzić do depopulacji osób związanych na co dzień z wymiarem sprawiedliwości. Nakazując, mimo istnienia innych możliwości technicznych, nadawanie i odbieranie listów pocztą tradycyjną - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

30.03.2020
1  2  3