Jak podkreślają policjanci, z roku na rok widać, że Polacy są coraz bardziej wrażliwi na przestępstwa wobec zwierząt; coraz częściej też informują o tym np. policję. Z drugiej jednak strony sprawy dotyczące zwierząt, którymi zajmuje się m.in. policja, są coraz bardziej drastyczne.

"Zazwyczaj przestępstwa wobec zwierząt, którymi się zajmujemy, dotyczą nie np. kłusownictwa, ale znęcania się nad zwierzęciem. Coraz częściej jest to znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem" - powiedziała PAP Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Pokazują to choćby przykłady z kilku miesięcy tego roku. W środę policjanci z pilskiej komendy (woj. wielkopolskie) zatrzymali 36-latka, który przez kilka miesięcy znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad psem swojej byłej partnerki. Zwierzę było kopane, bite; mężczyzna rzucał nim o ściany piwnicy, a w końcu pozbawił go wzroku. Policjantom tłumaczył, że pies go czasem "denerwował". Teraz grozi mu do trzech lat więzienia.

Pod koniec sierpnia policjanci z Radzynia Podlaskiego (woj. lubelskie) zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy bili kundelka drewnianym orczykiem, a następnie ciężko ranne zwierzę porzucili na polu kukurydzy. Psa nie udało się uratować.

Wiele spraw, którymi zajmują się policjanci, dotyczy też zaniedbywania zwierząt. Także w sierpniu policjanci z Gostynia (woj. wielkopolskie) zatrzymali rolnika, który głodził hodowane przez siebie bydło. Jedna z krów była tak wyczerpana, że trzeba było ją uśpić. Kilka miesięcy wcześniej media nagłaśniały historię innego rolnika, z gminy Cieszanów (woj. podkarpackie). W jego gospodarstwie znaleziono w sumie kilkadziesiąt zagłodzonych owiec i świń.

W sumie - jak wynika z raportu MSW - w 2013 r. wszczętych zostało 2 tys. 351 postępowań przygotowawczych dotyczących przestępstw przeciwko zwierzętom. Zarzuty, w tym te najpoważniejsze, dotyczące znęcania się na zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, usłyszało 821 osób.

Nadal dużym problemem - na który zwracają uwagę organizacje zajmujące się prawami zwierząt - jest sposób w jaki do tego typu spraw podchodzą sądy. Za znęcanie się nad zwierzęciem ustawa o ochronie zwierząt przewiduje karę do dwóch lat więzienia. W przypadku, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem grozić mu może nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Mimo to wyroki, które zapadają, to zazwyczaj wyroki w zawieszeniu, a kary finansowe sięgają od 1 tys. do 2 tys. zł.

"Wydaje mi się, że tej wrażliwości tutaj właśnie nie ma. Jeśli skazań jest więcej, wynika to nie tyle z wrażliwości sądów, co raczej z większej liczby organizacji zajmujących się ochroną zwierząt i tego, że te organizacje częściej stać na profesjonalnych pełnomocników. Te na razie wątłe sukcesy trzeba niemal wyszarpywać na salach sądowych" - podkreślił w rozmowie z PAP Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt.

Według niego zbyt łagodne są też zapadające wyroki - kary więzienia w zawieszeniu. "Jeśli nawet ktoś dopuści się bestialskich czynów np. podpalenia kota żywcem, wydłubania mu oczu, to dostaje karę w zawieszeniu. Gdy kara jest zawieszona na dwa lata, to nie jest to żadna kara. Żeby ją odwiesić, sprawca musiałby popełnić w tym okresie drugi raz ten sam czyn i zostać za niego prawomocnie skazany. Tymczasem z naszych doświadczeń wynika, że bardziej skomplikowane sprawy mogą trwać przed sądami nawet przez kilka lat" - dodał Wyszyński.

Jeśli chodzi o przestępstwa wobec zwierząt, nadal problemem w Polsce są też kłusownicy. W ubiegłym roku odnotowano 313 takich przypadków, najczęściej ofiarami kłusowników padały sarny, jelenie, dziki i łosie. Nowością - w porównaniu z poprzednimi latami - było częstsze wykorzystywania do zabijania zwierząt broni palnej. (PAP)