Prawo.pl
Wątpliwości miał prezydent Andrzej Duda. W czerwcu ubiegłego roku skierował nowelę do Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał, że procedowanie nad nią było niezgodne z konstytucją i wskazał, że pośpiech w toku prac legislacyjnych może prowadzić do niedopracowanych norm prawnych, które nie nadają się do stosowania bez szerokiego wsparcia ze strony orzecznictwa i doktryny.
Patrycja Rojek-Socha
14.07.2020
Wymiar sprawiedliwości

Prezes Lemańska "wyłącza się" od protestów wyborczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory
Protesty wyborcze, które napływają i będą napływać w związku z zakończonymi wyborami prezydenckimi rozpatrywać ma Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. To ona oceni też ich ważność. Jak ustaliło Prawo.pl, z rozpatrywania tych spraw wyłączy się jednak prezes Izby - Joanna Lemańska.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
14.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory
Nowelizacja Kodeksu karnego z czerwca ubiegłego to prawdziwa rewolucja w polityce karnej. Przyjmowana pod hasłem walki z pedofilią, zakłada nie tylko zaostrzenie kar za zgwałcenie i zabójstwo dziecka, ale też m.in. wprowadza bezwzględne dożywocie i nowe typy przestępstw,choćby przygotowanie do zabójstwa, przyjęcie zlecenia zabójstwa. Zastępuje też próg 25. - 30. latami więzienia.
Patrycja Rojek-Socha
14.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wznowienie postępowań dyscyplinarnych adwokatów i radców prawnych w Izbie Karnej wymagać będzie odtworzenia akt. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uznaje uprawnień w tym zakresie Izby Karnej. Oznacza to w praktyce, że prawnicy pozbawieni wykonywania zawodu mogą odzyskać uprawnienia albo domagać się zwrotu kar finansowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pełnomocnik powoda złożył wniosek o sporządzenie przez sąd uzasadnienia wydanego w sprawie wyroku. Pismo zwrócono z przyczyn formalnych. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie przewidują, aby strony mogły zaskarżyć tego rodzaju zarządzenie. Nie można skutecznie wnieść ani zażalenia poziomowego ani pionowego na to rozstrzygnięcie
Aleksandra Partyk
14.07.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Druga kadencja Dudy - będą kolejne zmiany w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory
Wprawdzie obaj uczestnicy drugiej tury wyborów prezydenckich unikali w kampanii tematów związanych z praworządnością, ale zwycięstwo Andrzeja Dudy bez wątpienia oznacza przygotowania do kolejnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Z wypowiedzi polityków obozu rządzącego wynika, że na pierwszy ogień może pójść tzw. spłaszczanie struktury sądownictwa oraz ograniczanie przywilejów sędziów,
Krzysztof Sobczak
13.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory
Dla popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami nie ma znaczenia sam fakt braku zamiaru sprawienia zwierzęciu cierpienia - orzekł Sąd Najwyższy w jednej ze spraw dotyczących znęcania się nad zwierzętami. Fundację „Zielony Pies” Fundacja Zwierząt Skrzywdzonych wsparła w niej kancelaria Patpol Legal.
Patrycja Rojek-Socha
13.07.2020
Rynek
Z przepisów nie wynika, jaki okres czasu oczekiwania na wydanie orzeczenia przez sąd należy uznać za rodzący przewlekłość postępowania. Zasadniczo przyjmuje się, że skarga na przewlekłość postępowania jest uzasadniona, gdy bezczynność sądu polega na niewyznaczeniu rozprawy przez co najmniej dwanaście miesięcy - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
13.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
W środowisku prokuratorskim coraz głośniej jest o konieczności zreformowania prokuratury. Nadmiar pracy, rozmyta odpowiedzialność za podejmowane decyzje, strach przed konsekwencjami dyscyplinarnymi, w końcu brak czasu na szkolenia powodują, że to ona wskazywana jest jako słabsze ogniwo wymiaru sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
13.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Kwestie te reguluje Kodeks cywilny. Zdolność prawną ma każdy człowiek począwszy od chwili urodzenia. Zdolność do czynności prawnych to możliwość zawierania umów, składania prawnie wiążących oświadczeń woli, zaciągania zobowiązań, rozporządzania swoim majątkiem. Pełną uzyskujemy wraz z pełnoletnością - czyli ukończeniem 18 lat lub zawarciem małżeństwa.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2020
Prawo cywilne

Samorząd walczy o wycofanie surowszych kar dla lekarzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Naczelna Izba Lekarska domaga się uchylenia nowego przepisu zaostrzającego odpowiedzialność karną za błąd medyczny. 10 lipca br. samorząd lekarski przekazał do resortu sprawiedliwości swoje propozycje dotyczące kierunku oczekiwanych zmian w kodeksie karnym w celu powstania rządowej inicjatywy legislacyjnej ponownej nowelizacji kodeksu karnego.
Krzysztof Sobczak
12.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Nowe prawo o adwokaturze, uchwalone przez turecki parlament zezwala na tworzenie niezależnych rad i stowarzyszeń w poszczególnych prowincjach bez konieczności wpasowywania ich w dotychczasową hierarchię rad adwokackich - zakłada ustawa uchwalona w sobotę, 11 lipca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.07.2020
Prawnicy
Adwokata obowiązuje zakaz reklamy oraz zakaz pozyskiwania klientów sprzeczny z godnością zawodu, a zwłaszcza oferowania klientom bonusów czy prezentów. Nawet jeśli taką premię proponuje wspólnik z kancelarii - taki jest sens postanowienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Utrzymano więc karę pieniężną za przewinienie, choć była ona wadliwie wyliczona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.07.2020
Prawo karne Prawnicy
Koronawirus utrudnia prowadzenie normalnych szkoleń, więc Naczelna Rada Adwokacka chce dać adwokatom dodatkowe możliwości zdobywania punktów. Będzie to możliwe również za czytanie specjalnych artykułów zamieszczanych na portalu miesięcznika "Palestra". Już teraz w zakładce „e-Palestra” prezentowane są też służące do tego wykłady wideo.
Patrycja Rojek-Socha
11.07.2020
Prawnicy Strefa aplikanta
W czasie kampanii wyborczej sympatycy kandydatów na prezydenta przerzucali się inwektywami w sieci, najczęściej anonimowo. Osoby dotknięte mową nienawiści mogą domagać się zadośćuczynienia w ramach ochrony dóbr osobistych, ale na przeszkodzie stoi tajemnica telekomunikacyjna. Skuteczniejsza - zdaniem prawników - jest droga karna, choć mniej elegancka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.07.2020
Prawo karne Prawo cywilne RODO
Tylko 34 proc. badanych postrzega polski wymiar sprawiedliwości jako niezależny, a 55 proc. uważa, że sądy nie są niezależne - wynika z opublikowanego w piątek Eurobarometru. W skali całej Unii Europejskiej na niezależność sądownictwa od kilku lat wskazuje powyżej 50 proc. ankietowanych. Polska znajduje się pod tym względem na czwartym miejscu od końca w UE.
Krzysztof Sobczak
10.07.2020
Wymiar sprawiedliwości

Projekt budżetu UE wiąże fundusze z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie
W projekcie budżetu Unii Europejskiej, który będzie punktem wyjścia do negocjacji na przyszłotygodniowym szczycie UE w Brukseli, znalazł się mechanizmu powiązania środków unijnych z praworządnością. Projekt zaprezentował w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Krzysztof Sobczak
10.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie
Sądy to najważniejszy bastion starego systemu, zmiana charakteru sądów, to warunek tego, aby Polska mogła rozwiązywać inne problemy, dobrze się rozwijać i przede wszystkim, żeby była sprawiedliwa – powiedział w czwartek Jarosław Kaczyński. Jedną z przewidywanych przez prezesa PiS zmian miałaby być likwidacja immunitetu sędziowskiego.
Krzysztof Sobczak
10.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał Ultima Ratio na listę podmiotów uprawnionych do rozpoznawania tzw. sporów konsumenckich. Jako pierwszy polubowny sąd online, który będzie mógł wydawać prawomocne wyroki w sprawach dotyczących niedotrzymania warunków umów pomiędzy konsumentami, a takimi firmami,
Patrycja Rojek-Socha
10.07.2020
Wymiar sprawiedliwości

"Instytut" furtką do podwyższania wynagrodzeń biegłych

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy
Stawki dla biegłych są niskie, więc część z nich szuka sposobów na ich podwyższenie. Jednym z nich jest zakładanie jednoosobowych firm z "instytutem" w nazwie. Wtedy podmiot, a nie biegły wystawia sądowi fakturę z precyzyjnym określeniem kosztów - począwszy od biletów autobusowych po amortyzację sprzętu. A część sędziów to akceptuje,
Patrycja Rojek-Socha
10.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy
Do szpitali trafiają w ciężkim stanie ofiary leczenia zdalnego za pomocą telekonsultacji czy zwłoki sanepidu z wykonaniem testów w kierunku COVID-19. Lekarze obawiają się odpowiedzialności za błędy medyczne, szczególnie że w ostatniej z "tarcz antykryzysowych" zaostrzone zostały kary, a nie wyłączono spod nich specyficznego czasu, jakim jest działalność placówek medycznych podczas pandemii.
Katarzyna Nowosielska Patrycja Rojek-Socha
10.07.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała 9 lipca br. w drugiej instancji na posiedzeniu niejawnym sprawę prokuratora Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Józefa G. Chodziło o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej na wniosek prokuratury z powodu przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Orzeczenie zapadnie 22 lipca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.07.2020
Prawo karne Prawnicy
Oprócz przepisów prowadzących do zaostrzenia sankcji karnych, podpisem pod Tarczą 4.0. prezydent sprezentował obywatelom nowelizację art. 250 Kodeksu postępowania karnego. Przepis ten dotyczy stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. Wprowadzone zmiany doprowadziły do znacznego ograniczenia prawa do obrony przed sądem.
Eliza Rutynowska
09.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wybór kandydata na sędziego ETPC bez zmian

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie przewiduje merytorycznych zmian w obowiązującym zarządzeniu w sprawie powołania zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Postulowały o to wspólnie Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Traktat UE nie wymaga od państw członkowskich ustalenia jednolitego dla wszystkich modelu sądowej kontroli procesu nominacji sędziów.Państwa jednak muszą zapewnić warunki, aby wykluczyć wszelkie uzasadnione wątpliwości co do niezależności powoływanych sędziów - takie stanowisko zaprezentował przez Trybunałem Sprawiedliwości UE zastępca RPO dr hab. Maciej Taborowski.
Krzysztof Sobczak
09.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Powódka zawarła z bankiem umowę kredytu hipotecznego. Spłaciła wcześniej kredyt, a bank pobrał od niej prowizję z tego tytułu. Kobieta wystąpiła do placówki o zwrot tej opłaty, bo zmieniono regulamin i wpisano do niego, że nie będzie pobierana. Mimo to jej wniosek nie został uwzględniony. Sprawa trafi teraz do Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura przygotowuje się na drugą falę COVID-19

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Naczelna Rada Adwokacka w czasie najbliższego posiedzenia - 9 lipca - zajmie się sytuacją kancelarii adwokackich w związku z epidemią koronawirusa. Analizowane będą m.in. wyniki przeprowadzonego w ostatnich tygodniach badania, możliwości wsparcia dla tych, którzy najbardziej odczuli kryzys i rozwiązania, które mogłyby skutecznie pomóc przy ewentualnej jesiennej powtórce.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.
Dorian Lesner
09.07.2020
Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
Już teraz, po ośmiu miesiącach obowiązywania zażaleń poziomych, liczba spraw kierowanych do drugiej instancji spadła o nawet 50 proc. Problem w tym, że to narzędzie, które z założenia miało usprawnić i przyspieszyć pracę sądów, spędza sen z powiek głównie sędziom rejonowym. Chodzi nie tylko o luki w przepisach i kwestie interpretacyjne, ale też etyczne i związane z brakami w doświadczeniu.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2020
Wymiar sprawiedliwości
Izba Pracy Sądu Najwyższego odroczyła w środę posiedzenia niejawne w sprawie siedmiu pozwów sędziów tego sądu o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego. Sprawy dotyczą przede wszystkim sędziów z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw, powstałych w 2018 r. Skarżący to głównie sędziowie Stowarzyszenia "Iustitia".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości