Prawo.pl
Sąd Najwyższy w Izbie Karnej nie podjął uchwały, której domagał się Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ocenie RPO przepisy dotyczące podstawowych praw jednostki muszą je chronić skutecznie, a nie tylko formalnie. Sąd Najwyższy zgodził się z tym poglądem lecz uznał, że mamy do czynienia tylko ze sferą faktów a nie zagadnieniem prawnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.06.2020
Prawo karne
Mijają już prawie cztery lata od momentu kiedy Polska miała wdrożyć dyrektywę unijną o dostępie do adwokata. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że polskie przepisy są w tym zakresie wystarczające, innego zdania są obrońcy praw człowieka i prawnicy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uzupełniła właśnie swoją skargę do Komisji Europejskiej o wątpliwości prawne związane z przepisami przyjętymi w tarczy antykryzysowej 4.
Patrycja Rojek-Socha
26.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wynagrodzenia biegłych lekarzy powinny być wyjęte z trybu ustawowego - uważają medycy i chcą zaproponować Ministerstwu Sprawiedliwości konkretne rozwiązania. W ich ocenie zmiany są pilnie potrzebne, bo sporządzane teraz opinie w sprawach medycznych pozostawiają wiele do życzenia, a stawki nie są dla praktyków atrakcyjne. Problem w tym, że w ocenie pozostałych biegłych i prawników konieczne są zmiany systemowe.
Katarzyna Nowosielska Patrycja Rojek-Socha
26.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Monika Całkiewicz, dotychczasowa Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, została wybrana Dziekanem Rady OIRP w Warszawie na najbliższe 4 lata. Otrzymała 260 głosów poparcia, przy zaledwie pięciu głosach przeciw i dwóch wstrzymujących się.
Agnieszka Matłacz
25.06.2020
Prawnicy

Sądy się "odmroziły", ale nie dla publiczności

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W przypadku większości - bo aż 88 proc. sądów - ograniczono dostęp lub wręcz zakazano publiczności...
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
1550 adwokatów wypełniło ankiety przygotowane przez Naczelną Radę Adwokacką, dotyczące sytuacji kancelarii w związku z koronawirusem - najwięcej z ORA w Warszawie. Już wstępne wnioski pokazują, że jest lepiej niż sądziła adwokatura.
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Mężczyzna został skazany na karę łączną - 16 lat więzienia, m.in. za zabójstwo w warunkach recydywy specjalnej wielokrotnej. Wyrok utrzymał sąd apelacyjny. W ocenie Prokuratora Generalnego kara wymierzona sprawcy jest rażąco niewspółmierna do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu.
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy DWF Poland doradzali funduszowi ESPF 4 zarządzanemu przez KGAL przy zakupie i przygotowaniu do budowy farm wiatrowych od Grupy CEZ. Transakcja dotyczyła dwóch - Krasino i Sakówko, o łącznej mocy ok. 40 MW.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2020
Rynek
Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć kto w postępowaniu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ma reprezentować dziecko: rodzic czy odrębny kurator. W ocenie RPO, skoro między rodzicami zachodzi konflikt interesów, to dziecko – zgodnie z nadrzędną zasadą jego dobra - powinien reprezentować kurator.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Tarczę antykryzysowa 4.0, która wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji już obowiązuje. Przewiduje ona też szybkie postępowanie restrukturyzacyjne, oddanie w ręce prezesa UOKiK kontroli na rynkiem przejęć, ułatwienia dla pracodawców, zwłaszcza w ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń, i niekoniecznie korzystne przepisy dla pracowników.
Jolanta Ojczyk
24.06.2020
Koronawirus uderzył mocno w rynek prawniczy. Ograniczenia w pracy sądów i obostrzenia związane z epidemią spowodowały, że prawnicy coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Dodatkowo kolejne tarcze antykryzysowe wprowadziły możliwość e-rozpraw w sprawach karnych i cywilnych. Krajowa Rada Radców Prawnych chce przygotować do tego prawników i publikuje Księgę Bezpieczeństwa Komunikacji Elektronicznej.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2020
Prawnicy LegalTech Koronawirus a prawo
Wykluczenie cyfrowe, pisanie opinii na akord, bazowanie na wiedzy sprzed kilkudziesięciu lat - to główne grzechy wielu polskich biegłych. Lekarstwem miała być ustawa, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie potrafi powiedzieć kiedy powstanie. Opóźnienie składa na karb... koronawirusa. Prawnicy i sędziowie mówią, że tak źle z opiniami jak teraz, już dawno nie było.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

RPO: Wytyczne dla zdających aplikantów naruszają konstytucję

Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
Jeśli komisja egzaminacyjna uzna, że aplikant wykazuje objawy chorobowe, może wykluczyć go z egzaminu - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego ocenie taka wytyczna budzi wątpliwości bo członkowie komisji nie mają kwalifikacji do oceny, czy ktoś może być chory, czy nie.
Patrycja Rojek-Socha
23.06.2020
Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
23 czerwca aplikanci adwokaccy i radcowscy rozpoczynają swój egzamin zawodowy. Wyjątkowy, bo z powodu koronawirusa opóźniony o trzy miesiące i pod specjalnym nadzorem. Czekają na nich restrykcje związane z zasłanianiem nosa i ust, ograniczenia dotyczące osób towarzyszących, zakaz wnoszenia telefonów, wymóg dezynfekowania komputerów.
Patrycja Rojek-Socha
23.06.2020
Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo

E-doręczenia utknęły w sferze obietnic

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
"Odmrożone" sądy wysyłają do pełnomocników bieżące i zaległe przesyłki sądowe. Jedni skarżą się na ich nadmiar, drudzy czekają na te pisma, które już dawno powinni dostać. Większość prawników podkreśla, że e-doręczenia są konieczne. MS zapowiadało, że wróci do sprawy, teraz jednak czeka na projekt, który tkwi w Sejmie od lutego i daje możliwość wprowadzenia szybkich doręczeń... za 9 lat.
Patrycja Rojek-Socha
23.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Do tej pory, w przypadku błędów medycznych sąd mógł zawiesić warunkowo karę, ale też - zgodnie z przepisem szczególnym - orzec ograniczenie wolności lub grzywnę. Tarcza 4 zmienia ten przepis, wprowadzając dodatkowe warunki jego stosowania. Lekarze protestują, bo w ich ocenie łatwiej będzie ich skazać na kary więzienia, MS temu zaprzecza i uspakaja, że zmiana lekarzom nie zagrozi.
Katarzyna Nowosielska Patrycja Rojek-Socha
23.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Proces przypisywania odpowiedzialności karnej rozpocząć musimy od stwierdzenia odchylenia zachowania jednostki od jakiegoś takiego standardu ostrożności czy uważności, który można by określić jako ogólny lub obiektywny - twierdzi dr Konrad Lipiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale zastrzega, że określenie takich wymagań nie jest łatwe,
Krzysztof Sobczak
23.06.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Auto zastępcze zapewni ubezpieczyciel

Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Jak ustaliło Prawo.pl, w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą przepisów o najmie pojazdów zastępczych na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przewiduje ona, że to ubezpieczyciel będzie miał obowiązek udostępnienia takiego auta. To rozwiązanie ma sprawić, że zmniejszy się liczba sporów sądowych o koszt najmu pojazdu.
Jolanta Ojczyk
23.06.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Pierwszy raz sędzia Sądu Najwyższego występuje przeciwko prezesowi izby, w której ma orzekać. Sędzia Kamil Zaradkiewicz domaga się od Sądu Najwyższego nakazania dopuszczenia go do wykonywania funkcji orzeczniczych w Izbie Cywilnej oraz przydzielenia mu asystenta. Izba Dyscyplinarna uznała się za niewłaściwą i przekazała sprawę do innego wydziału.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skarga nadzwyczajna nie wyklucza skargi do Strasburga

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie w Polsce skargi nadzwyczajnej utrudniło obywatelom możliwość kwestionowania wyroku sądu cywilnego w drodze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Dlatego ratunkiem niekiedy jest skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Można równolegle składać te dwie skargi, gdyż cel kontroli jest różny - twierdzą eksperci.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.06.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Mimo że już rok temu RPO zwracał uwagę, że spotkania osadzonych z obrońcami powinny odbywać się w warunkach pełnej poufności, skargi do niego nadal wpływają. Służba Więzienna tłumaczy, że monitoring to sposób na "nieetyczne" zachowania prawników i ich klientów, a zaniepokojony samorząd, apeluje do adwokatów by informowali o naruszeniach w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
22.06.2020
Wymiar sprawiedliwości RODO
Proponowane zmiany w Prawie o Adwokaturze mają usprawnić działanie samorządu, ale też rozwiązać problem z tymi, którzy nie płacą składek członkowskich lub na ubezpieczenie. Do ustawy miałyby być dodane m.in. nowe źródła finansowania samorządu, a także przepisy umożliwiające mu podejmowanie działań na rzecz ochrony zawodu i godności adwokatów.
Patrycja Rojek-Socha
22.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Skoro dziś powszechnie komunikujemy się za pośrednictwem Teamsa, Skype’a czy Zooma, to dlaczego nie wykorzystywać tego narzędzia w sądownictwie? Jest to wygodne, bezpieczne i szybkie. Prowadziłem już postępowania online i świetnie się one sprawdziły – pisze adwokat dr Rafał Morek, członek Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej,
Morek Rafał
22.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Jedną ze zmian wprowadzonych pod hasłem COVID-19 jest rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, dopuszczalny wymiar kary został wydłużony do roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Jednak to od samych skazanych, a konkretniej od ich zachowań podczas SDE będzie zależeć jak nowa regulacja się przyjmie, i czy pozostanie po epidemii - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.
Agnieszka Juchno-Marcjan
21.06.2020
Wymiar sprawiedliwości

HFPC popiera RPO w sprawie skarg więźniów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich wniosku do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały dotyczącej interpretacji przepisów regulujących wnoszenie przez więźniów skarg do sądu. Mogą zaskarżać decyzję np. dyrektorów zakładów jeśli są niezgodne z prawem, a część sądów rozumie to zbyt wąsko.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej, ale nie zakaz zbliżania się do ofiary. To z kolei - w ocenie RPO - nie spełnia standardów Konwencji Stambulskiej. Dlatego zwrócił się do Senatu o zmianę w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Obowiązek zakrywania ust i nosa, zachowywanie bezpiecznych - 2-metrowych odstępów, własne notatniki i długopisy, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń i ograniczenia w przypadku osób postronnych - to główne zalecenia dla punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, które w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości stopniowo powinny wracać do pracy.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Przemoc w rodzinie stanowi jeden z większych problemów współczesnych państw praktycznie na całym świecie. Dlatego też walka ze zjawiskiem przemocy domowej powinna być jednym z priorytetowych zadań dla organów państwa - pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. I dodaje, że po zmianie prawa powinno to być łatwiejsze.
Agata Koschel-Sturzbecher
20.06.2020
Prawo karne Prawo rodzinne
E-rozprawy w sprawach karnych, możliwość e-posiedzeń aresztowych, zmiany w karze łącznej, kradzież zuchwała, w końcu przepis uwalniający ministra sprawiedliwości od obowiązku opracowania wzorów pouczeń w sprawach cywilnych - wróciły do tarczy antykryzysowej 4. Wcześnie wykreślił je Senat, jako przepisy bez związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Radcy postulowali o to od dłuższego czasu, wskazując że COVID-19 skutecznie utrudnił tegoroczne wyboru do organów ich samorządu. To co nie udało się w trakcie prac nad tarczą 3, uzyskali teraz dzięki tarczy 4. Wybory do organu samorządu radcowskiego będą mogły odbyć się bez jednoczesnej obecności wszystkich uprawnionych do głosowania
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo