Prawo.pl
Osoba oskarżona o uporczywe nękanie, czyli stalking będzie mogła zostać zwieszona w czynnościach służbowych, czy w wykonywaniu zawodu - zakłada tarcza antykryzysowa 4. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy to koniecznością ochrony takich grup zawodowych jak nauczyciele czy np. górnicy. Prawnicy widzą w tym bat na... dziennikarzy.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Ratyfikacja Konwencji Stambulskiej oznaczała, że uznajemy obecne wartości, akceptowane przez kulturę zachodnią. Jej wypowiedzenie będzie jeszcze gorsze niż brak jej ratyfikacji – będzie bowiem oznaczało, że po prostu przestaliśmy akceptować ujęte tam normy - ocenia adwokat Karolina Pilawska z kancelarii TPZ.
Karolina Pilawska
17.06.2020
Prawo rodzinne
Publikacja zdjęć wnuków czy córki w mediach społecznościowych to nie jest czynność o czysto osobistym lub domowym charakterze, która wyklucza stosowanie RODO. Tak uznał holenderski sąd i nakazał babci usunięcie zdjęcia wnuka z jej profilu na Facebooku. Jeśli tego nie zrobi, może zapłacić karę nawet 1000 euro.
Jolanta Ojczyk
17.06.2020
RODO
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie nabycia spadku. SN uchylił prawomocne postanowienie z 1997 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, aby urzeczywistnić zasadę państwa prawnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.06.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii przesłanej do Senatu zwraca uwagę, że z art. 5 par. 3 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności wynika wymóg, aby każda osoba zatrzymana została postawiona przed sędzią. Tymczasem przyjęta przez Sejm tarcza antykryzysowa 4 zakłada możliwość e-rozpraw aresztowych.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Obywatelskich chce poznać motywy stojące za prowadzeniem postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora Krzysztofa Parchimowicza. To prezes Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia", znany z publicznych wypowiedzi, w których krytykuje podporządkowanie prokuratury rządowi i jej upolitycznienie oraz broni niezależności prokuratury.
Krzysztof Sobczak
16.06.2020
Prawnicy Prokuratura
Skazanie karne osoby za rozpowszechnianie homofobicznych treści w internecie nie stanowi naruszenia prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału stwierdzenie "dewiant" o homoseksualiście to wyraz pogardy i obraza.
Katarzyna Warecka
16.06.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ataki na osoby LGBTI, które w ostatnich dniach znacząco się nasiliły, nie są nowym zjawiskiem, są jednak bolesną codziennością, z którą mierzą się osoby nieheteronormatywne w Polsce - stwierdza Amnesty International, która od wielu lat dokumentuje naruszenia praw człowieka wobec osób LGBTI.
Krzysztof Sobczak
16.06.2020
Prawo karne
Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował polski rząd, że rozpatrzy skargi trojga polskich prawników, który twierdzą, że zostali niesprawiedliwie potraktowani przez działającą na podstawie zmienionej ustawy Krajową Radę Sądownictwa oraz przez nowe izby Sądu Najwyższego. Zdaniem skarżących zarówno KRS jak i nowe izby SN nie są organami legalnie powołanymi.
Krzysztof Sobczak
16.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do Senatu zostanie skierowana petycja o wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym wykonawczym. Zgodnie z propozycjami aresztowany, na wniosek swojego obrońcy, uzyskiwałby zgodę na bezterminowe korzystanie z telefonu do kontaktu z nim. Takie zarządzenie obowiązywałoby do zakończenia postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Wszyscy uczestnicy pozwu grupowego przeciwko mBankowi, którzy spłacili już wypłacony przez bank kredyt wyrażony w złotówkach, nie muszą spłacać rat. Tak wynika z postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń Sądu Apelacyjnego w Łodzi, pierwszego w postępowaniu grupowym. Według banku nie było podstaw do udzielenia takiego zabezpieczenia.
Jolanta Ojczyk
16.06.2020
Kredyty frankowe
Ojciec przez 10 lat znęcał się psychicznie i fizycznie nad synem. Gdy ten dorósł, pozwał go żądając zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę. Sąd cywilny pozew jednak oddalił i to mimo, że chodziło o osobę skazaną za przemoc. Wyrok jest rażąco niesprawiedliwy, bo odwraca role ofiary i jej kata - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
16.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Postępowanie dyscyplinarne wobec dwóch sędziów - Dariusza Mazura i Macieja Czajki - którzy na terenie krakowskiego sądu okręgowego powiesili plakaty z postulatami, dotyczącymi m.in. przywrócenia do orzekania Pawła Juszczyszyna zostanie wszczęte, chociaż rzecznik dyscyplinarny przy krakowskim sądzie apelacyjnym odmówił podjęcia takiej decyzji. Zrobił to minister Zbigniew Ziobro.
Krzysztof Sobczak
15.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Najgłośniejsze sędziowskie sprawy dyscyplinarne, w tym wobec Waldemara Żurka, Igora Tulei, Krystiana Markiewicza (na zdjęciu), Moniki Frąckowiak, Olimpii Barańskiej-Małuszek, Doroty Zabłudowskiej - są w toku - poinformował Rzecznika Praw Obywatelskich sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab.
Krzysztof Sobczak
15.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska będzie naciskać, aby w przyszłym budżecie unijnym znalazł się mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządność - zapowiedziała w poniedziałek wiceszefowa KE Viera Jourova. Zgodnie z projektem w takich sytuacjach Komisja mogłaby zamrozić wypłatę środków unijnych dla danego państwa.
Krzysztof Sobczak
15.06.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może badać sprawy o uchylenie immunitetu sędziów, ponieważ nie są to postępowania dyscyplinarne, do których odnosi się postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 kwietnia 2020 r. o zawieszeniu Izby - stwierdziła pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Manowska odpowiadając na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
15.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowela ustawy tzw. "kagańcowej" dla sędziów, która w weszła w życie 14 lutego zaczyna działać także w sprawach o wyłączenie sędziego. Jeśli podnoszony jest zarzut braku niezawisłości sędziego to tylko Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN może go rozpoznać. A co więcej - nowe kryteria przyjmuje się do wniosków złożonych przed tą nowelizacją.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy planuje podczas prac w Senacie przedstawić swoją opinię do propozycji uchylenia przepisów Kpc, na podstawie których Ministerstwo Sprawiedliwości miało opracować jednolite wzory pouczeń w sprawach cywilnych. Małgorzata Manowska, I prezes SN z jednej strony mówi, że brak takiego ujednolicenia nie zmienia diametralnie sytuacji stron, z drugiej wskazuje, że ułatwiłoby to procedowanie.
Patrycja Rojek-Socha
15.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Bobrowicz: COVID-19 wymusza zmiany w kancelariach prawniczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości LegalTech Koronawirus a prawo
Epidemia może trwać jeszcze miesiącami. A to oznacza że kancelarie, które chcą utrzymać się na rynku muszą zmienić swoje podejście do wielu kwestii. Wygrają ci, którzy postawią na nowe technologie, ale też przemodelują podejście do usług. Pomocna może być choćby specjalizacja, ale wiążąca się ze zmianą strategii rynkowej - mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
15.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości LegalTech Koronawirus a prawo
W dwa lata od prawomocnego wyroku, Sąd Najwyższy rozpozna kasacje w sprawie trzech Czeczenów skazanych za wspieranie terroryzmu. W 2018 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał wobec nich kary dwóch lat i jednego miesiąca więzienia.
Jolanta Ojczyk
14.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Rodzice co do zasady sprawują władzę rodzicielską nad swoimi niepełnoletnimi dziećmi. Oznacza to w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
Patrycja Rojek-Socha
14.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Grunty upadłej spółdzielni mieszkaniowej były obciążone hipoteką. Sąd w grudniu 2013 r. odłączył z księgi wieczystej lokal mieszkalny i założył na niego nową księgę. Prawie trzy lata później jeden z banków, wierzyciel spółdzielni, zawnioskował o dokonanie wpisu w niej hipoteki łącznej kaucyjnej - ponad 27 mln zł. Sąd wydał takie postanowienie - w ocenie prokuratury wadliwe.
Patrycja Rojek-Socha
14.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zarówno przepisy prawa krajowego jak i międzynarodowego nakazują władzom publicznym uwzględnianie dobra dziecka w ich działaniach. Tymczasem obowiązujące przepisy prawa krajowego w sposób bardzo ogólny nakazują badanie dobra dziecka w takich sytuacjach - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
Krzysztof Sobczak
13.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Okres izolacji związany z pandemią to także liczne spory małżeńskie, które prowadzą czasem do wniosków o rozwód cywilny. Wzrosło też zainteresowanie unieważnieniem małżeństwa kościelnego. Jednak w tym przypadku podstaw szuka się nie w rozkładzie pożycia, lecz w zachowaniach przed ślubem. Za kłamstwo w zeznaniach grozi grzech śmiertelny, według prawa kanonicznego, a w wypadkach szczególnych sąd kościelny może orzec zakaz ponownego małżeństwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.06.2020
Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne
Mimo upływu 9 lat, Polska nie wprowadziła do swojego systemu prawnego wszystkich przepisów Konwencji Stambulskiej. Nadal ochroną przed przemocą nie są objęci byli małżonkowie i partnerzy, nie ma wyodrębnionej przemocy ekonomicznej, a przestępstwo zgwałcenia nie jest zależne od braku zgody - mówi adwokat Monika Sokołowska.
Patrycja Rojek-Socha
13.06.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zwołane na piątek zgromadzenie ogólne sędziów SN nie odbyło się. Po sprawdzeniu listy obecności okazało się, że Zgromadzeniu nie udało się osiągnąć większości, która pozwoliłaby na podejmowanie uchwał. Sędzia Bohdan Bieniek, reprezentujący sędziów z Izb Cywilnej, Karnej i Pracy, powiedział dziennikarzom, że powodem braku kworum jest udzielenie urlopów sędziom z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Agnieszka Matłacz
12.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o IPN dnia 1 sierpnia 2020 r. nastąpi przedawnienie karalności zbrodni komunistycznych, które nie stanowią zbrodni zabójstwa lub zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. PiS przygotował projekt zmian w przepisach, który umożliwi dalsze ściganie tych zbrodni.
Agnieszka Matłacz
12.06.2020
Wymiar sprawiedliwości

Do wyroku TSUE Izba Dyscyplinarna nie może orzekać w żadnej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszające Izbę Dyscyplinarną SN dotyczy wszystkich spraw, nie tylko sędziowskich dyscyplinarek - piszą Michał Mistygacz i Wojciech Sitek. Jak dodają, Izba mogłaby rozpatrywać te inne sprawy, gdyby wyznaczała do tego sędziów spełniających wskazane przez TSUE kryteria niezależności. Ale to przy obecnym jej składzie nie jest możliwe.
Prawo.pl
12.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W piątek, 12 czerwca zaplanowane jest kolejne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego pod nowym kierownictwem I prezes SN Małgorzaty Manowskiej. Wniosek o takie posiedzenie złożyła grupa tzw. starych sędziów jeszcze w maju, przed oficjalną nominacją pani profesor. Chodzi o ustalenie zasad pracy sądu po zakończeniu kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf i w czasie pandemii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pod koniec czerwca aplikanci adwokaccy i radcowscy będą zdawać egzamin zawodowy. Wyjątkowy, bo z powodu koronawirusa pod specjalnym nadzorem. Restrykcje i utrudnienia mogą być jednak drobnostką w porównaniu z tym, co czeka ich po jego zdaniu. Sytuacja wielu z nich już teraz jest bardzo zła, a przyszłość - przynajmniej obecnie - nie jawi się w jasnych barwach.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
12.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo