Prawo.pl
Podczas zorganizowanej 9 grudnia br. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Sąd w sprawach cywilnych – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” na UKSW rozmawiano o Kodeksie postępowania cywilnego. Mówiono m.in. o właściwości funkcjonalnej sądu egzekucyjnego oraz o zasadach przekazywania czynności referendarzom sądowym.
Aleksandra Partyk
10.12.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Sędzia nie zna się na badaniu prawdziwości dokumentów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia w sprawie cywilnej nie powinien zastępować biegłego i we własnym zakresie badać, czy doszło do fałszerstwa dokumentu. W kodeksie postępowania cywilnego istnieje wadliwa regulacja, na podstawie której sędzia może dokonać tych ustaleń – twierdzi prof. UMK, dr hab. Violetta Kwiatkowska-Wójcikiewicz.
Aleksandra Partyk
10.12.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niemiecki wzór raczej niedobry do karania sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W niemieckim prawie jest przepis przewidujący kary dla sędziów i urzędników, ale pozwala on na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej tylko w razie prowadzenia postępowania lub podjęcia decyzji prawnej, naruszającej prawo na rzecz jednej ze stron lub na jej niekorzyść. W Niemczech nie ma mowy o karaniu za wyrok, ani za stosowanie się do orzeczeń TSUE
Krzysztof Sobczak
10.12.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jedna z mieszkanek Wrocławia sprzedała odziedziczone po rodzicach mieszkanie. Nabywca w zamian dał jej lokal dwukrotnie mniejszy i w Wałbrzychu. Teraz prokuratura kieruje w tej sprawie pozew o ustalenie nieważności transakcji, bo jak podnosi - kobieta była w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2019
Prawo cywilne

Zreformowana procedura cywilna już do poprawki - w MS trwają prace

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zaledwie cztery tygodnie obowiązuje duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a Ministerstwo Sprawiedliwości już planuje w niej zmiany - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni, bo jak mówią, w opasłej reformie jest wiele błędów i niedociągnięć. A wśród sędziów krążą wykazy kilkudziesięciu przepisów, z którymi mają oni obecnie duże problemy interpretacyjne.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
10.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Coraz bardziej powszechny i łatwy dostęp do orzecznictwa paradoksalnie stał się czynnikiem utrudniającym prawnikom wyławianie z tej masy orzeczeń przydatnych w ich pracy - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Jacek Gudowski. I dodaje, że w tej sytuacji przed twórcami baz orzecznictwa staje ogromne wyzwanie dokonywania właściwych wyborów.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W UE podjęte zostaną prace nad unijnym prawem, które byłoby odpowiednikiem przyjętych przez USA i inne kraje tzw. ustaw Magnitskiego, obejmujących system sankcji na łamanie praw człowieka w różnych krajach. Zdecydowali o tym poniedziałek unijni ministrowie sprawa zagranicznych. Polska popiera te działania.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawo karne Prawo unijne
Krajowa Rada Komornicza nakazała bezprawnie zaniżanie kosztów egzekucji i niepobieranie zaliczek od wierzycieli, gdyż pięć lat temu komornicy mieli status inny niż obecnie, byli przedsiębiorcami - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2019
Prawo cywilne Prawnicy
Sędziowie mają prawo podejmować wszelkie środki, by rozstrzygnąć wątpliwości co do niezawisłości sędziów, którzy orzekali wcześniej w danej sprawie - stwierdził rzecznik praw obywatelskich. I podkreślił, w wystąpieniu do sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego, że dlatego za realizowanie konstytucyjnego prawa każdego do sądu nie powinni być pociągani do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezes Izby Dyscyplinarnej SN Tomasz Przesławski uważa, że wyrok wydany przez Izbę Pracy nie ma mocy powszechnie obowiązującej, a skutki tego orzeczenia dotyczą wyłącznie jednostkowej sprawy, w której zostało wydane. Wyrok nie wpłynie więc na dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej.
Agnieszka Matłacz
09.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Od 7 listopada 2019 r. znacząco zmienił się model postępowania międzyinstancyjnego w sprawach cywilnych. To etap po wydaniu przez sąd pierwszej instancji wyroku. Dotychczas znaczną część czynności podejmowano w sądzie, który wydał zaskarżony wyrok. Teraz znakomita większość tych czynności podejmowana jest w sądzie odwoławczym.
Aleksandra Partyk
09.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Grupa posłów PiS złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów o ujawnianiu zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa i ograniczaniu prawa do informacji publicznej. Identyczny wniosek, złożony przez PiS w sierpniu, uległ umorzeniu w związku z zakończeniem kadencji parlamentu.
Krzysztof Sobczak
07.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Organizacje pozarządowe udzielą pomocy postpenitencjarnej osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich najbliższym. Chodzi o ograniczenie zjawiska bezdomności i powrotu do przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości przeznaczy na ten cel 30 mln złotych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.12.2019
Prawo karne
Podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do takiego ukształtowania postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów sądów powszechnych, które zapewni standard rzetelnego postępowania i prawa do obrony – domagają się sędziowie Sądów Apelacji Gdańskiej.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje ustawa o komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii, a dotychczas do Sejmu i Senatu nie wpłynęły żadne kandydatury. Swoich przedstawicieli do komisji dotąd nie powołali też premier, prezydent i rzecznik praw dziecka.
Krzysztof Sobczak
07.12.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prokurator nie może się kierować osobistymi przekonaniami w przypadku, gdy występuje o zaprzeczenie ojcostwa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Sąd zawsze musi badać, czy dobro dziecka w tym wypadku będzie zachowane, a także rozważyć, czy zaprzeczenie ojcostwa leży w jego interesie - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2019
Prawo rodzinne Prokuratura

Olsztyn: Prezes nadal odmawia sędziom zebrania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki ponownie w piątek odrzucił wniosek o zwołanie zebrania sędziów. Miały być na nim przyjęte uchwały w sprawie przywrócenia do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna oraz o dymisję prezesa sądu. Sędziowie zamierzali też wyrazić uznanie dla dwojga zastępców prezesa, którzy we wtorek podali się do dymisji.
Krzysztof Sobczak
06.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Annie B.-C., sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie. Przedstawił jej zarzuty popełnienia pięciu przewinień dyscyplinarnych, w tym za odmowę orzekania z sędziami Radzikiem i Lasotą.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Po ogłoszonym w czwartek wyroku Sądu Najwyższego podważającym status Izby Dyscyplinarnej SA i Krajowej Rady Sądownictwa, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zasugerował, że rząd nie będzie go uznawał i zaczeka na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezależności KRS i statusu Izby Dyscyplinarnej.
Krzysztof Sobczak
06.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Podczas zaplanowanego na najbliższy wtorek spotkaniu unijnych ministrów ds. europejskich ma być omawiana sprawa ostatniego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sądownictwa w Polsce oraz sytuacja w zakresie praworządności.
Krzysztof Sobczak
06.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Celem opiniowania projektu rozporządzenia jest zgłaszanie uwag do układu merytorycznego i graficznego formularzy uzasadnień, a nie wypowiadanie się na temat celowości ich wprowadzenia, bo to przesądziła już nowelizacja Kodeksu postępowania karnego - podkreśla MS odnosząc się do publikacji Prawo.pl. I dodaje, że na takie uwagi dotyczące korzystania z nowego rozwiązania czeka.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2019
Wymiar sprawiedliwości
Tobiasz Adam Kowalczyk, dyrektor Działu Prawnego Volkswagen Poznań sp. z o.o. został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw, zorganizowanego po raz czwarty przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw.
Krzysztof Sobczak
05.12.2019
Prawnicy
Sąd Najwyższy nie wydał zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Andrzeja Janowskiego ze Szczytna i przywrócił go do pełnienia czynności służbowych. Wobec sędziego toczy się postępowanie dyscyplinarne o nienależne pobieranie zwrotu kosztów dojazdu do pracy.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.12.2019
Prawnicy
Mimo, że Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego stwierdziła 5 grudnia br., że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego, to posiedzenia trwały bez przeszkód. Izba ta rozpatrywała istotne dla wymiaru sprawiedliwości kwestie: uchylenie immunitetu prokuratorów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2019
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

SN: Izba Dyscyplinarna nie jest legalnym sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego - stwierdził w ogłoszonym w czwartek orzeczeniu trzyosobowy skład sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Ich zdaniem także Krajowa Rada Sądownictwa nie jest niezależnym organem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
05.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oceni, czy naruszenie w Islandii procedury powoływania sędziów prowadzi do łamania prawa do sądu. Do sprawy włącza się polski Rzecznik Praw Obywatelskich, bowiem uważa, że ta sprawa może mieć ogromny wpływ na kreowanie linii orzeczniczej kluczowej w kontekście praworządności w Polsce.
Krzysztof Sobczak
05.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jestem zaniepokojona 55 zarzutami dyscyplinarnymi wobec sędziego Markiewicza - napisała w środę wieczorem na Twitterze komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. I podkreśliła, że postępowania dyscyplinarne nie mogą być wykorzystywane do uciszania krytyki lub ograniczania niezależności sądów. 
Krzysztof Sobczak
05.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Tłumaczymy się brakiem chęci, obawą przed kosztami i nieznajomością przepisów - w sumie co czwarty z badanych Polaków, przyznaje, że nie walczy o swoje prawa. Nie zdaje sobie przy tym sprawy, że to wiąże się ze stratami finansowymi, sięgającymi niejednokrotnie równowartości średniego krajowego wynagrodzenia.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2019
Prawnicy

Formularze uzasadnień już obowiązują - wątpliwości wiele

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Tabelka ma być lekiem na sążniste uzasadnienia wyroków. Jednak zmianie towarzyszą duże obawy ze strony sędziów - formularze mogą być niezrozumiałe dla stron, ale też sami sędziowie nie wiedzą, jak je wypełniać. Wątpliwości zdaje się mieć także sam resort sprawiedliwości, bo pytał prawników, czy nie powinno być wyjątków od tej zasady. A ci mówią wprost: będzie trudniej skutecznie się odwołać.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Dwoje wiceprezesów Sądu Rejonowego w Olsztynie - sędziowie Anna Szczepańska i Krzysztof Krygielski - złożyło w środę rezygnację z zajmowanych funkcji. Sędziowie nie podali powodów swojej decyzji. Zdaniem prezesa Macieja Nawackiego "nie chcą uczestniczyć w nagonce na niego". Prezes nie zgodził się w środę na zebranie sędziów.
Krzysztof Sobczak
04.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości