Prawo.pl
Zwołane na piątek zgromadzenie ogólne sędziów SN nie odbyło się. Po sprawdzeniu listy obecności okazało się, że Zgromadzeniu nie udało się osiągnąć większości, która pozwoliłaby na podejmowanie uchwał. Sędzia Bohdan Bieniek, reprezentujący sędziów z Izb Cywilnej, Karnej i Pracy, powiedział dziennikarzom, że powodem braku kworum jest udzielenie urlopów sędziom z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Agnieszka Matłacz
12.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o IPN dnia 1 sierpnia 2020 r. nastąpi przedawnienie karalności zbrodni komunistycznych, które nie stanowią zbrodni zabójstwa lub zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. PiS przygotował projekt zmian w przepisach, który umożliwi dalsze ściganie tych zbrodni.
Agnieszka Matłacz
12.06.2020
Wymiar sprawiedliwości

Do wyroku TSUE Izba Dyscyplinarna nie może orzekać w żadnej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszające Izbę Dyscyplinarną SN dotyczy wszystkich spraw, nie tylko sędziowskich dyscyplinarek - piszą Michał Mistygacz i Wojciech Sitek. Jak dodają, Izba mogłaby rozpatrywać te inne sprawy, gdyby wyznaczała do tego sędziów spełniających wskazane przez TSUE kryteria niezależności. Ale to przy obecnym jej składzie nie jest możliwe.
Prawo.pl
12.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W piątek, 12 czerwca zaplanowane jest kolejne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego pod nowym kierownictwem I prezes SN Małgorzaty Manowskiej. Wniosek o takie posiedzenie złożyła grupa tzw. starych sędziów jeszcze w maju, przed oficjalną nominacją pani profesor. Chodzi o ustalenie zasad pracy sądu po zakończeniu kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf i w czasie pandemii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pod koniec czerwca aplikanci adwokaccy i radcowscy będą zdawać egzamin zawodowy. Wyjątkowy, bo z powodu koronawirusa pod specjalnym nadzorem. Restrykcje i utrudnienia mogą być jednak drobnostką w porównaniu z tym, co czeka ich po jego zdaniu. Sytuacja wielu z nich już teraz jest bardzo zła, a przyszłość - przynajmniej obecnie - nie jawi się w jasnych barwach.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
12.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
To początek dużych zmian - obserwatorzy rynku prawnego nie mają wątpliwości, że COVID-19 już odcisnął na nim piętno. Na razie na innowacje stawiają głównie większe kancelarie, choć sposobów na cięcie kosztów i skuteczniejsze działanie szukają też średnie i małe. Pojawiają się też pierwsze zespoły śledcze - na razie głównie w strukturach międzynarodowych graczy.
Patrycja Rojek-Socha
12.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W polskim prawie nie ma definicji dużej ilości narkotyków i to sąd decyduje, czy w konkretnej sprawie uznać posiadaną przez oskarżonego ilość za dużą i w związku z tym zaostrzyć karę. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w czwartek, że nie jest to sprzeczne z wspólnotowymi regulacjami,
Agnieszka Matłacz
11.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sprawa dotyczy dwóch umów ubezpieczenia na życie, które 54-letnia kobieta zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym. Po tym jak zachorowała i nie mogła płacić składek rozwiązano je. Domagała się zwrotu blisko 37 tys. zł. Sąd II instancji uznał jednak, że sprawa się przedawniła - w ocenie Prokuratura Generalnego błędnie.
Patrycja Rojek-Socha
11.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego 9 czerwca br. nie zezwoliła na uchylenie immunitetu sędziemu z Sądu Rejonowego w Łowiczu - Honoracie W. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa tzw. urzędniczego - przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego informował adwokat strony poszkodowanej i wnosił o to, by sędzia za czyn odpowiadała przed sądem karnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.06.2020
Prawo karne Prawnicy
Izba Dyscyplinarna nadal rozpatruje sprawy adwokatów i radców prawnych. Prof. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego podkreśla, że to zasadne, bo zabezpieczenie TSUE dotyczy tylko dyscyplinarek sędziowskich. Innego zdania są eksperci i samorządy prawnicze - wskazują, że to prosta droga m.in. do nieważności uprawomocnionych już kar dyscyplinarnych, ale też zagrożenie... w sprawach politycznych.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czas epidemii pokazał, że adwokaci prowadząc kancelarie muszą znać się na zarządzaniu, organizacji pracy czy umieć analizować koszty. Pomocne w utrzymaniu się na rynku będą też umiejętność kontaktowania się z klientami, jakość usług i umiejętności w konkretnych dziedzinach prawa - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prezes NRA adw. Jacek Trela.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2020
Prawnicy LegalTech Koronawirus a prawo
Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, a obecnie dyrektor departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusz Pawłyszcze jest kandydatem na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ma zastąpić na stanowisku szefa tej szkoły prof. Małgorzatę Manowską, która zrezygnowała w związku z powołaniem na I prezesa Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
09.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Konsument po odstąpieniu od umowy nie może domagać się od banku odszkodowania za bezumowne korzystanie z jego kapitału w postaci wpłaconych rat – tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w niemieckiej sprawie. Zdaniem RPO to orzeczenie pokazuje, że również bank nie może wystąpić z takim roszczeniem po stwierdzeniu nieważności umowy o kredyt frankowy z powodu nieuczciwych klauzul.
Jolanta Ojczyk
09.06.2020
Kredyty frankowe
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uchyliła we wtorek immunitetu sędziemu Igorowi Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Oznacza, to że prokuratura nie może mu postawić zarzutów w sprawie dotyczącej głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu w grudniu 2017 roku. Sędzia Tuleya nie stawił się ponieważ nie uznaje Izby Dyscyplinarnej za legalny sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
09.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka, z 9 krajów UE proszą o dostęp do informacji i oceny oddziaływania aplikacji służących do śledzenia koronawirusa. Chodzi o członków sieci Civil Liberties Union for Europe (Liberties).
Patrycja Rojek-Socha
09.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Pod hasłem COVID-19 zmieniona kara łączna

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Tarcza antykryzysowa 4 - ku zaskoczeniu prawników - wprowadza zmiany w karze łącznej. Resort sprawiedliwości zapowiadał je od dłuższego czasu, problem w tym, że przeciwdziałanie skutkom COVID-19 niewiele ma z tym wspólnego. Co do zasady, wraca model sprzed lat - chwalony przez część obrońców, krytykowany przez sędziów. Skomplikowany i łatwy do podważenia - oceniają eksperci RPO.
Patrycja Rojek-Socha
09.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Kuratorzy sądowi od dawna zabiegają o zmianę przepisów, m.in. w zakresie poprawy ich bezpieczeństwa. Już rok temu proponowali wprowadzenie specjalnego dodatku za trudne warunki pracy. Teraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych chce spotkać się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, by porozmawiać wymagających zmiany brakach w kuratorskiej ustawie.
Patrycja Rojek-Socha
09.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
Istotą urlopu dla poratowania zdrowia jest umożliwienie przejścia leczenia, które spowoduje, że stan zdrowia sędziego poprawi się, co umożliwi mu dalsze pełnienie służby. Dlatego Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła decyzję odmowną prezesa sądu apelacyjnego i przekazała sprawę referendarza do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.06.2020
Prawnicy
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zapowiada podjęcie uchwał rozszerzonych składów w sprawie ujednolicenia orzeczeń dotyczących kredytów frankowych oraz w kwestii zadośćuczynienia dla członków rodzin poszkodowanych deliktem. Nie zamierza jednak wstrzymywać pracy Izby Dyscyplinarnej SN, której zawieszenia domaga się Trybunał Sprawiedliwości UE.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na podstawie przedstawionych nam przez polski rząd informacji nie jesteśmy w stanie orzec, że Polska podjęła wszelkie niezbędne kroki w celu wykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - napisała w liście do polskiego ministra sprawiedliwości Komisja Europejska.
Krzysztof Sobczak
08.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
We wtorek 9 czerwca Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie wnioskiem o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Prokurator stawia mu zarzut karny dotyczący niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień. Izba obraduje mimo postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał jej wstrzymanie się od orzekania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.06.2020
Prawo karne Prawnicy

Fundacja Helsińska: Ograniczenia jawności rozpraw nie do przyjęcia

Wymiar sprawiedliwości RODO Koronawirus a prawo
Jawność postępowania sądowego jest nieodłącznym elementem prawa do sądu i stanowi jedną z gwarancji rzetelności postępowania - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I dodaje, że wartość ta jest również fundamentem społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości. - Sądy zamknięte, odgrodzone murem od społeczeństwa nie mogą, spełniać swej konstytucyjnej roli
Krzysztof Sobczak
08.06.2020
Wymiar sprawiedliwości RODO Koronawirus a prawo
Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim orzekł eksmisję najemcy z lokalu mieszkalnego i uznał, że nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego. Teraz Prokurator Generalny kieruje do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną, bo w jego ocenie wyrok został wydany z rażącym naruszeniem prawa.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2020
Wymiar sprawiedliwości
W ramach "odmrażania sądów" i wprowadzania pracy zmianowej prezes SO w Toruniu zażądała od pracowników wniosków o indywidualny rozkład pracy, grożąc im obniżeniem nagród. “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury poskarżyła się do prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i wnioskuje o przekazanie sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Koronawirus mocno wpływa na sytuację na rynku prawniczym - klienci, którzy sami tną koszty, przykładają wagę w usługach prawnych do stosunku jakości do ceny. Bardzo ważne jest jednak, jak prawnicy do nich podchodzą i czy potrafią wsłuchiwać się w ich potrzeby. A chodzi o stosowanie technologii, specjalistyczną wiedzę i gotowość do wsparcia.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Bezpłatna pomoc prawna też "odmraża się"

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy
Punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego, które w czasie epidemii działały zdalnie, stopniowo wracają do funkcjonowania w formie stacjonarnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym rekomendacje dotyczące wymogów sanitarnych podczas udzielania porad prawnych.
Krzysztof Sobczak
07.06.2020
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy
To ustawa z dnia 26 maja 1982 r., uchwalona przez Sejm PRL, która reguluje kwestie związane z zawodem adwokata, także dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej. Była nowelizowana wielokrotnie, ostatnio w 2019 r.
Patrycja Rojek-Socha
07.06.2020
Prawnicy

Adwokatura chce sprawdzić jak COVID-19 wpłynął na rynek

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W najbliższych dniach do adwokatów rozesłana zostanie ankieta, w której mają ocenić jak trzy miesiące z koronawirusem wpłynęły na ich pracę. Naczelna Rada Adwokacka chce sprawdzić ile kancelarii musiało zawiesić lub zakończyć działalność. Następnie - jak mówi jej prezes Jacek Trela - samorząd chce podjąć działania zaradcze.
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur zapewnił, że Rada uwzględni zalecenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, który uchylił jej uchwały o powołaniu sędziów i powtórzy konkurs. Wypowiedź sędziego Mazura jest odpowiedzią na serię wyroków Izby Kontroli rozpoznawanych w maju i czerwcu br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.06.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie - zgodnie z konstytucją - nie mogą sądzić dopóty nie ma gwarancji jawności. To trochę hipokryzja naszego środowiska, które z jednej strony piętnuje jej naruszenia, także z powodu obostrzeń związanych z wirusem COVID-19, a z drugiej zgadza się - z tego samego powodu - na ograniczenie, wręcz wyłączenie dostępu publiczności do rozpraw - mówi sędzia Arkadiusz Krupa.
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo