Prawo.pl
Jestem zaniepokojony sytuacją w polskim Sądzie Najwyższym, jeśli chodzi o stanowisko prezesa tej instytucji - stwierdził w czwartek Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I przypomniał, że Komisja Europejska czeka na odpowiedź Polski w sprawie procedury naruszeniowej.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wszystkie sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne powinny być traktowane jako pilne - uważają eksperci Rady Legislacyjnej. Wymagałoby to zmiany przepisów już dwa razy znowelizowanych w marcu 2020 roku i powinno dotyczyć spraw prowadzonych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Rada dostrzega też, że nowe przepisy działają na niekorzyść wierzycieli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Program szkoleń jest już przygotowany, wkrótce mają ruszyć. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewni ekspertów, m.in. prawników, psychologów, psychoterapeutów, którzy będą uczyć policjantów jak oceniać, czy powinni wydać nakaz opuszczania lokalu w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
Senat w środę 6 maja późnym wieczorem bez poprawek przyjął tzw. ustawę antyprzemocową przewidującą m.in. możliwość izolowania sprawców przemocy od ofiar. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Zapowiadana jest jednak jeszcze nowelizacja tych przepisów m.in. skracająca vacatio legis.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Prawo karne Policja
Tarcza antykryzysowa 3 to także szereg regulacji, które z samym przeciwdziałaniem COVID-19 niewiele mają wspólnego. Jedną z nich jest przepis, zgodnie z którym członek Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym, którego kadencja upłynie, ma nadal rozpoznawać niezakończone sprawy. To sposób na niepokornych - mówi część prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sąd rejonowy nie zauważył, że zmieniły się przepisy kodeksu karnego wykonawczego i błędnie warunkowo zawiesił skazanemu wykonanie kary łącznej dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że w tym przypadku stosowanie tej instytucji nie było dopuszczalne, więc skazany musi karę odbyć.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Kamil Zaradkiewicz wykonujący obowiązki I prezesa SN uchylił decyzję poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf w sprawie przekazywania spraw rozpatrywanych dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną do innych izb tego sądu. Sędzia Tomasz Przesławski, prezes tej izby, wskazuje w wydanym oświadczeniu, że taka decyzja była konieczna.
Jolanta Ojczyk
06.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
W środę 6 maja br. Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania sześciu osobom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Trzy osoby zostały powołane do Izby Dyscyplinarnej, dwie do Karnej i jedna do Izby Pracy. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie.
Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych - stwierdził komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni, komentując wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie działań Europejskiego Banku Centralnego. Polskie MS uznaje ten wyrok jako ważny w sporze z KE o zmiany w sądownictwie.
Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Kierujący tymczasowo Sądem Najwyższym Kamil Zaradkiewicz uchylił decyzję poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf ws. przekazywania spraw rozpatrywanych dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną do innych izb tego sądu. Sprawy dotyczące sędziów mają teraz trafiać do niego, a te będące już w Izbie mają być wstrzymane do wydania wyroku przez TSUE lub przez Trybunał Konstytucyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Prawnicy
Możliwość podpisywania uchwał samorządu o charakterze decyzji administracyjnej przez przewodniczącego, lub osobę go zastępującą, zawieszenie biegu terminów w wyborach w samorządzie oraz możliwość przeprowadzenia e-postępowań dyscyplinarnych - to zmiany, które w tarczy antykryzysowej proponują radcy prawni.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria zatrudniła Annę Wietrzyńską-Ciołkowską, prawnika specjalizującego się w zakresie prawa handlowego oraz gier hazardowych, na stanowisku lokalnego partnera w biurze w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2020
Rynek
Wprowadzone obecnie obostrzenia mają chronić przed COVID-19, ale gdy zagrożenie chorobą minie, ograniczenia praw człowieka w dużym zakresie nie. Nie jest to jednak wyłącznie problem Polski, bowiem w Europie widać podobny trend. Zaczynamy odchodzić od ochrony praw jednostki, stawiając na zbiorowe, kolektywne prawa, chroniące całą społeczność - mówi dr hab. Agnieszka Grzelak
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Tarcza antykryzysowa 3 wprowadza zmiany dotyczące samorządu, które w ocenie prokuratorów, marginalizują jego funkcje. Kolegia i zgromadzenia nie będą już rozpatrywały spraw innych, niż te określone w ustawie, a w skład zgromadzeń w prokuraturze regionalnej ma wejść kadra kierownicza prokuratur podległych. To ubezwłasnowolnienie samorządu - mówią śledczy.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
W czerwcu kończy mi się urlop i mam zamiar powrócić do orzekania - poinformował we wtorek były wiceminister sprawiedliwości sędzia Łukasz Piebiak, który po dymisji z resortu wrócił do stołecznego sądu rejonowego, a potem skorzystał z półrocznego urlopu na poratowanie zdrowia.
Krzysztof Sobczak
05.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcesz być eco - działaj na rzecz e-rozpraw i e-doręczeń

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ku zdziwieniu wielu prawników i innych uczestników postępowania cywilnego, odrzucono przepis noweli tarczy antykryzysowej, który dopuszczał komunikację z sądem za pośrednictwem ePUAP. Nadal jednak w to wierzę, bo w ostatnich tygodniach zmienia się to, co było największym hamulcem w informatyzacji sądownictwa – mentalność - pisze dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.
Dariusz Szostek
05.05.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
KDKH – Krynicki, Dajczer, Kamiński, Heromiński powstała po połączeniu kancelarii Krynicki, Dajczer,...
Patrycja Rojek-Socha
05.05.2020
Rynek

SN do 29 maja nie wyznacza rozpraw i jawnych posiedzeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Do 29 maja w Sądzie Najwyższym nie będą przeprowadzane rozprawy oraz posiedzenia jawne, z wyjątkiem spraw pilnych, a wpływająca korespondencja będzie poddawana kwarantannie. Zarządzenie w tej sprawie wydane przez wykonującego obowiązki I prezesa SN Kamila Zaradkiewicza opublikowano w poniedziałek wieczorem na stronie sądu.
Agnieszka Matłacz
05.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W stanie epidemii i stanie zagrożenia epidemicznego jak najwięcej spraw w sądach powinno być załatwianych w sposób zdalny - uważają eksperci Rady Legislacyjnej. I dodają, że wprowadzane obecnie regulacje związane z informatyzacją sądów powinny mieć zastosowanie na stałe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister: Egzaminy adwokackie i radcowskie pod koniec czerwca

Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
Egzaminy adwokackie i radcowskie mogą się odbyć pod koniec czerwca - zapowiada nieoficjalnie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. I dodaje, że w ciągu kilku dni ministerstwo ma przekazać oficjalny termin. Pierwotnie egzaminy prawnicze - adwokackie i radcowskie - miały się odbyć od 24 do 27 marca br.
Krzysztof Sobczak
04.05.2020
Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus a prawo
O możliwość udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej przez telefon lub maila, samorządy prawnicze apelowały od początku epidemii koronawirusa. Teraz resort sprawiedliwości wprowadza to do ustawy, co ciekawe z datą wsteczną - od 13 marca. Wdrożony ma być też system informatyczny raportowania i dokumentowania takich porad.
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Propozycja Ośrodku Badań, Studiów i Legislacji KRRP zakłada wprowadzenie możliwości fakultatywnej komunikacji stron i pełnomocników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej z sądami. Co istotne, sąd mógłby z tego zrezygnować, gdy problemy techniczne lub organizacyjne uniemożliwiają takie rozwiązanie.
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
Problem jest w sprawach karnych. Tu konieczna jest zmiana w przepisach, gdyż te dotyczące mediacji zakładają spotkanie - mówi adwokat Cezary Rogula, wiceprezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jak dodaje, kwestie tę można różnie interpretować, także dopuszczając spotkanie online, jest jednak ryzyko, że sąd tak przeprowadzonej mediacji nie uzna.
Patrycja Rojek-Socha
04.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
Z początkiem maja do grona Partnerów kancelarii Domański Zakrzewski Palinka dołączył dr Jarosław Łukawski, specjalista w zakresie prawa ochrony konkurencji, który będzie kierował Zespołem Prawa Konkurencji DZP.
Agnieszka Matłacz
04.05.2020
Rynek
Specjaliści alarmują, że izolacja i brak dotychczasowych kontaktów społecznych spowodowały lawinowy wzrost aktów przemocy. W sposób szczególny na to zjawisko narażone są dzieci. Mimo, że nasze prawa i obowiązki obywatelskie są ograniczone – nadal mamy prawny obowiązek reagowania na przemoc wobec dziecka - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Horna-Cieślak.
Patrycja Rojek-Socha
03.05.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sam fakt leczenia psychiatrycznego nie przesądza, czy wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy oszustwa są uzasadnione - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. - Ale jeżeli jest uprawdopodobnienie tego, że poczytalność oskarżonego mogła być co najmniej ograniczona, sąd powinien wyznaczyć mu obrońcę z urzędu - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Możliwość używania przez Służbę Więzienną paralizatorów w kontaktach z osadzonymi wprowadziła tarcza antykryzysowa z 31 marca. Zapis od początku wzbudzał duże wątpliwości, m.in. wśród adwokatów. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich pisze w tej sprawie do premiera, wskazując że taka broń, w rękach nieprzeszkolonych funkcjonariuszy może prowadzić do tragedii.
Patrycja Rojek-Socha
02.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
W tym tygodniu w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego Beata Gudowska orzekająca w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz filary Izby Cywilnej - Jacek Gudowski i Wojciech Katner. Są to osoby, które przyczyniły się do ujednolicania orzeczeń w prawie spółek, własności nieruchomości, umów nienazwanych, leasingu czy prawa bankowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.05.2020
Prawo cywilne Prawnicy
Maseczka, jak t-shirt, pozwoli wyrazić poglądy lub podkreślić zainteresowania. Czyli dla niektórych Batman lub Star Wars, dla innych Legia, Polska Walcząca lub flaga Polski. Można się spierać, czy maseczka to właściwe miejsce, by manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny, ale - jak podkreślają eksperci - zniewaga to raczej nie będzie.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
02.05.2020
Prawo karne
Kolejna już nowelizacja tarczy antykryzysowej na ostatniej prostej - czyli w czasie prac w Sejmie - zmieniła swój kształt. W wersji, która trafiła do Senatu nie ma przepisów umożliwiających wnoszenie pism do sądu i doręczania ich przez sąd z wykorzystaniem ePUAP-u. Adwokaci i radcowie prawni są zaskoczeni zmianami.
Patrycja Rojek-Socha
01.05.2020
Wymiar sprawiedliwości