Prawo.pl
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko m.in. byłemu dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzejowi P. Jak poinformował w czwartek wydział prasowy Prokuratury Krajowej, łącznie aktem oskarżenia objęto 46 osób, którym zarzuca się w większości działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.
Krzysztof Sobczak
30.04.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Racjonalny ustawodawca powrócił?

Wymiar sprawiedliwości
W poczynaniach Ministerstwa Sprawiedliwości widać chaos. Najpierw wprowadzono rozprawy online, by usunąć je w projekcie przesłanym do Sejmu i… przywrócić w autopoprawce. Ważne, że o ile MS znów nie zmieni zdania, prawo do sądu będzie przywracane pomimo panującej epidemii, gorzej z e-doręczeniami - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.
Grzegorz Prigan Karol Pachnik
30.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Od 1 maja br. sędzia Izby Cywilnej SN Kamil Zaradkiewicz będzie kierował Sądem Najwyższym, do czasu powołania I Prezesa Sądu Najwyższego. Zaradkiewicz jest sędzią SN od 10 października 2018 roku. Jak zapowiedział Andrzej Duda, jego głównym zadaniem będzie teraz zorganizowanie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, które wybierze kandydatów na I prezesa.
Krzysztof Sobczak
30.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

ePUAP ułatwi komunikację z sądem, ale kancelarie słono zapłacą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Kolejny projekt nowelizacji tarczy antykryzysowej wprowadza możliwość wnoszenia pism do sądów powszechnych za pośrednictwem ePUAP. Rozwiązanie, na które czekają prawnicy, może okazać się jednak dla nich kosztowne. W myśl propozycji za wydruki pism, załączników lub utrwalenie na nośniku danych trzeba będzie zapłacić i to kilkudziesięciokrotnie więcej niż na wolnym rynku.
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Informatyzacja sądów nie jest panaceum, ale nie ma wyboru

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
W dyskusji o stosowaniu na szerszą skalę rozwiązań informatycznych przebrzmiewa euforyczne przekonanie, że to zbawi sądy, a także opinie wskazujące na całkowite nieprzygotowanie i brak możliwości prowadzenia rozpraw z zastosowaniem komunikacji elektronicznej, czy e-doręczeń. Czy jednak stać nas na to, by nie próbować? - pyta sędzia Wojciech Łukowski
Wojciech Łukowski
30.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Prezes sądu nawet do roku od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, będzie mógł przenieść sędziego do innego wydziału przed zasięgnięciem opinii kolegium, a odwołanie nie wstrzyma wykonania decyzji - to zmiana proponowana w noweli tarczy antykryzysowej. - To zapewnienie prezesom władzy absolutnej i zielone światło dla czystek kadrowych - oceniają sędziowie.
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Komisja Europejska uruchomiła w środę procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Zdaniem KE uchwalone w grudniu przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE. Procedura ta może za kilka miesięcy doprowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE,
Krzysztof Sobczak
29.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Przepis ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który pozbawia stronę pozwaną prawa do ubiegania się o zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym, jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny, odpowiadając na pytanie lubelskiego sądu.
Krzysztof Sobczak
29.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W środę 30 kwietnia sędzia Michał Laskowski zakończy pełnienie funkcji rzecznika prasowego Sądu Najwyższego. Mówiąc o powodach tej decyzji powiedział, że "uważa, że kończy się pewien rozdział w historii Sądu Najwyższego". - Zamienia się prezes i to jest jakby zewnętrzny wyraz tego - wyjaśnił.
Krzysztof Sobczak
29.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Żądanie wyjaśnień w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie może zostać zrealizowane w obowiązującym stanie prawnym - napisała w piśmie skierowanym do prokuratora krajowego I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Jej zdaniem prokurator może występować tylko w sprawie prawidłowego i jednolitego stosowania prawa w ściśle określonym postępowaniu.
Krzysztof Sobczak
29.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
W dobie epidemii koronawirusa kancelarie radcowskie lepiej sobie radzą na rynku prawnym, ponieważ radcy lepiej niż inni prawnicy są przygotowani do nowych wyzwań, choćby w zakresie umiejętności zarządzania kancelarią i marketingu. By jednak przetrwać trzeba być aktywnym i działać - choćby poprzez szukanie nowych obszarów usług, pozyskiwanie klientów czy stawianie na rozwój kompetencji - mówi Maciej Bobrowicz,
Patrycja Rojek-Socha
29.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W dobie koronawirusa, gdy ulega pogorszeniu sytuacja finansowa wielu osób, alimenty natychmiastowe są na zabezpieczenie potrzeb dzieci - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich i popierając postulaty Rzecznika Praw Dziecka występuje do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
29.04.2020
Prawo rodzinne
Projekt kolejnej noweli tarczy antykryzysowej zmienia się jak w kalejdoskopie. Ku zaskoczeniu prawników - w wersji, która trafiła do Sejmu, nie było pakietu zmian dotyczących e-rozpraw. Jednak we wtorek, późnym wieczorem, rząd wniósł autopoprawkę - a w niej m.in. przepis umożliwiający wideokonferencje, również spoza budynku sądu. Mają też biec terminy administracyjne.
Patrycja Rojek-Socha
29.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Komisja Europejska zamierza w środę uruchomić procedurę naruszeniową w stosunku do Polski w związku z ustawą o środkach dyscyplinarnych wobec sędziów. Pierwszym krokiem ma być wezwanie do usunięcia uchybienia, a Polska ma otrzymać dwa miesiące na odpowiedź na zarzuty KE. Na razie nie obejmie to problemu wyboru nowego I prezesa Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
28.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Kryzys związany z epidemią pokazuje to, o czym mówiło się od dłuższego czasu. Lepiej radzą sobie kancelarie wieloosobowe, nastawione na różne obszary działalności i inwestujące w nowe technologie. W najtrudniejszej sytuacji są ci prawnicy, którzy skupiali się głównie na sprawach sądowych. Publikujemy pełny raport z badań na ten temat.
Patrycja Rojek-Socha
28.04.2020
Wymiar sprawiedliwości

Prof. Gersdorf żegna się z Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie udało się zatrzymać destrukcji państwa prawa, ale udało się dopomóc wielu ludziom w zrozumieniu, jak wielkie znaczenie dla obrony ich praw ma Konstytucja i sędziowie - stwierdza prof. Małgorzata Gersdorf w liście do pracowników, opublikowanym w związku ze zbliżającym się końcem jej kadencji (30 kwietnia) na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
28.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Troje sędziów SN przeszło w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od poniedziałku 27 kwietnia br. trójka sędziów Sądu Najwyższego - Beata Gudowska orzekająca w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Jacek Gudowski (fot.) i Wojciech Katner orzekający w Izbie Cywilnej - przeszła w stan spoczynku.
Krzysztof Sobczak
28.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Im więcej zakazów i obostrzeń, tym większa frustracja. A może by tak pozbyć się uciążliwych przepisów i w końcu zakosztować prawdziwej wolności? Pomysł atrakcyjny na pierwszy rzut oka, ale jego skutki mogą być opłakane, o czym na własnej skórze przekonała się pewna księżniczka w bajce przygotowanej przez Fundację Edukacji Prawnej „Iustitia”
Monika Sewastianowicz
28.04.2020
Prawnicy Zarządzanie oświatą
Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął szczególne środki ostrożności w związku z pandemią wirusa Covid-19. 6-miesięczny termin na wnoszenie skarg indywidualnych został wydłużony, począwszy od 16 kwietnia, o kolejne dwa miesiące, czyli łącznie - do 16 czerwca 2020 r. Trybunał zdecydował również o opóźnieniu publikacji wszystkich swych rozstrzygnięć, poza pilnymi, na czas nieokreślony
Katarzyna Warecka
28.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sytuacja prawników nie jest łatwa. Nie można jednak się poddawać. W czasie zmniejszonego napływu zleceń należy pomagać klientom, działać aktywnie w obszarze marketingu, wykorzystać czas na naukę nowych kompetencji oraz reorganizację, która już wkrótce przyniesie poprawę efektywności - mówi profesor Ryszard Sowiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Patrycja Rojek-Socha
28.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Przy zagrożeniu życia człowieka, jak w czasie epidemii, natychmiastowa wykonalność jest uzasadniona - komentuje ustawę antykryzysową prof. dr hab. Leszek Bosek, sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Przyznaje jednak, że ustawodawstwo doraźne godzi w niespotykanym dotychczas zakresie w stosunki osobiste i gospodarcze, a nawet ustrojowe
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.04.2020
Prawo karne Prawo cywilne Koronawirus a prawo
367 spośród blisko 3600 kancelarii notarialnych jest obecnie zamkniętych z powodu zagrożenia koronawirusem. Kolejnych 769 - ograniczyło swoje działanie - wynika z danych przekazanych serwisowi Prawo.pl. Notariusze przyznają, że problemem zaczyna być brak klientów - wycofują się z transakcji i umów, szacując w kryzysie m.in. swoje zobowiązania finansowe i niepewność zatrudnienia.
Patrycja Rojek-Socha
28.04.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Sytuacja adwokatów w czasie epidemii COVID-19 jest niezaprzeczalnie trudna. Na ich sytuację finansową wpływa m.in. mniejsza liczba klientów i praktycznie zamknięcie sądów. Szansą jest oczywiście ich "otwarcie", ale też zmiany w działaniu samych kancelarii, choćby poprzez oferowanie usług w zakresie prawa pracy czy odszkodowań - mówi adwokat Jacek Trela,
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Być może zmiany w tzw. tarczy antykryzysowej 3 zmierzać będą do „odmrożenia” sądownictwa. W tym kontekście ze zdumieniem odnotowuję podnoszone od co najmniej 10 lat uwagi o niedostosowaniu i nieprzygotowaniu do elektronicznej komunikacji czy to pełnomocników, czy też sędziów, a także pracowników kancelarii i sądów - pisze dr hab prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.
Dariusz Szostek
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Protestujemy przeciwko żądaniu przez Prokuraturę Krajową wyjaśnień od Pierwszego Prezesa SN, dlaczego wstrzymała kierowanie spraw do Izby Dyscyplinarnej - stwierdza w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I dodaje, że poprzez takie działania kierownictwo prokuratury uzurpuje sobie prawo do władzy absolutnej.
Krzysztof Sobczak
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie uruchomiła bazę porad prawnych dla osób i firm, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji. Na specjalnej stronie internetowej zamieszczane są eksperckie, darmowe porady dotyczące rozwiązań z tarczy antykryzysowej.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

COVID-19 uderza w rynek prawniczy, kancelarie walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Kancelarie prognozują, że ich przychody spadną w najbliższych dwóch miesiącach średnio o 37 proc., jednak co piąty badany wskazuje na spadek aż o 80 proc. W gorszej sytuacji są adwokaci, szczególnie ci od spraw sądowych, w nieco lepszej radcowie prawni. Nie ma jednak wątpliwości, że zaczyna się walka o klienta, w której narzędziami będą nowe technologie i umiejętność reagowania na potrzeby rynku.
Patrycja Rojek-Socha
27.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Na naszym wydziale większość egzaminów ma formę pisemną i przeprowadzenie ich zdalnie stwarza problemy natury organizacyjnej i technicznej - tłumaczy prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że trzeba stworzyć procedury, ustalić co z ochroną danych osobowych oraz stworzyć narzędzia, które pozwolą na przeprowadzenie egzaminów.
Monika Sewastianowicz
27.04.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe RODO
Rząd pracuje nad kolejnymi przepisami związanymi z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Jeden pakiet, zwany tarczą 4, przewiduje zmiany dla samorządów, rynku zamówień publicznych, branży budowlanej, ale także duże odstępstwa od prawa pracy. Mają się w niej również znaleźć przepisy umożliwiające rządowi walkę z wrogimi przejęciami polskich firm.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
26.04.2020
Koronawirus a prawo
Projekt noweli tarczy antykryzysowej, który ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów uchyla dotychczasowe przepisy o zawieszeniu terminów sądowych i procesowych. Tak jak już wcześniej opisywało Prawo.pl, ma być rozszerzony katalog spraw pilnych, także o te dotyczące upadłości, możliwa ma być także komunikacja z sądami przez ePUAP oraz e-rozprawy.
Patrycja Rojek-Socha
26.04.2020
Wymiar sprawiedliwości