Tylko spłata kredytu zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe uprawnia do zwolnienia w PIT

Domowe finanse PIT

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży działki, która jest osobistą własnością wnioskodawcy, w ciągu trzech lat od jej sprzedaży, na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie z żoną na zakup mieszkania, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z PIT. Spłata kredytu wraz z odsetkami mieści się bowiem w wydatkach na cele mieszkaniowe. Potwierdziła to właśnie skarbówka.

03.10.2019

Skarbówka próbuje ograniczać odliczenie pełnego VAT od samochodów

VAT

Z najnowszej interpretacji wynika, że firma nie może odliczyć pełnego VAT od samochodu, jeśli nie ma on odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Cały podatek, zdaniem skarbówki, można odliczyć dopiero po przeprowadzeniu badania technicznego. Eksperci tłumaczą, że stanowisko fiskusa jest błędne. Radzą wnioskodawcy złożenie skargi do sądu.

02.10.2019

Wyższe koszty podatkowe na całe wynagrodzenie nauczyciela

PIT Szkolnictwo wyższe

Najnowsza interpretacja potwierdza, że autorskie, 50-proc. koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane do całego wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Skarbówka uważa, że całość obowiązków wykonywanych przez wykładowcę stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze. Zdaniem ekspertów, to ważne, ale kontrowersyjne stanowisko.

01.10.2019

Termin opłaty przekształceniowej zdecyduje, kiedy miasto zapłaci VAT  

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Moment otrzymania opłaty decyduje o tym, kiedy powstanie obowiązek podatkowy miasta w podatku VAT z tytułu opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności za rok 2019. Obowiązek może powstać z chwilą jej otrzymania, albo z końcem okresu, którego dotyczy płatność ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

30.09.2019

Zegarek od pracodawcy jest darowizną, nie trzeba płacić PIT

PIT Podatek od spadków i darowizn

Okolicznościowe prezenty dla pracowników z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy u pracodawcy, jako darowizny, nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy. W efekcie ich wartość nie będzie przychodem. Pracodawca nie musi pobierać zaliczek na PIT ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

28.09.2019

Po zamianie nieruchomości można odliczyć koszty

PIT

Kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, która została nabyta w drodze zamiany, będzie wartość nieruchomości, przekazanej w zamian za mieszkanie, ustalona na dzień zamiany. Wartość zbywanej w drodze zamiany nieruchomości stanowi bowiem specyficzny rodzaj „ceny”, jaką podatnik musiał zapłacić za nabywaną nieruchomość ‒ uznał fiskus.

27.09.2019

Hulajnoga i rower mogą być pojazdami służbowymi

PIT VAT

Najnowsze stanowiska skarbówki potwierdzają, że kupno roweru czy hulajnogi może być kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorcy. Eksperci przestrzegają jednak przed zbyt pochopnym rozliczaniem tego typu wydatków. W trakcie kontroli mogą być zakwestionowane. Ciekawostką jest również prawo do odliczenia całego VAT od takich pojazdów.

18.09.2019

Definicje błędu rachunkowego i innej oczywistej omyłki wciąż polem do interpretacji

CIT Małe i średnie firmy

O tym, czy korekta kosztów uzyskania przychodów powinna być zrobiona na bieżąco, czy też wstecz, decyduje rzeczywisty powód, dla którego jest robiona. Znaczenie ma, czy jest nim błąd rachunkowy, oczywista omyłka, czy też może zła metodologia. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów powiązanych. Zdaniem ekspertów, zmienione przepisy nie wszystkim ułatwiły życie.

13.09.2019

Podatku nie będzie, ale to nie znaczy, że darowizna jest z niego zwolniona

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Finanse Podatek od spadków i darowizn

Przeznaczenie całości otrzymanej darowizny, zgodnie z poleceniem darczyńcy, na ściśle wskazane przez niego cele, nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Wartość wykonanego polecenia może obniżyć podstawę opodatkowania z tytułu darowizny nawet do zera. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

07.09.2019

Wydatki ponoszone na rzecz pracowników to nie koszty reprezentacji

CIT

Wyposażenie stołówki i zakup dla pracowników posiłków to przejaw starań pracodawcy dążącego do poprawy atmosfery pracy i w efekcie do zwiększania wydajności pracy. Nie pozostanie bez wpływu na uzyskiwane przez niego przychody. Poniesione wydatki będą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów – potwierdza fiskus.

05.09.2019

W trakcie zawieszenia działalności można składać deklaracje

VAT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca ma prawo do złożenia deklaracji podatkowych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, za okresy rozliczeniowe, których zawieszenie dotyczy, jeśli ponosi wydatki, które stanowią czynności niezbędne do utrzymania źródła przychodów. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

02.09.2019

Nie ma przysporzenia, nie ma PIT-11 dla najemcy

Prawo cywilne PIT Finanse

Jeżeli najemca mieszkania sfinansuje wymianę okien lub drzwi, a właściciel odda mu pieniądze lub zaliczy je na poczet czynszu, nie będzie to przysporzeniem majątkowym. Nie będzie to też przychód najemcy. Zdarzenie takie jest neutralne podatkowo - potwierdził właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

31.08.2019

Skradzione pieniądze nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że strata majątku firmy może być kosztem podatkowym. Odliczyć nie można natomiast skradzionych pieniędzy, jeśli nie dochowało się należytej staranności. Brak zaniedbań trudno jednak udowodnić. Eksperci nie zgadzają się ze stanowiskiem fiskusa. Ich zdaniem, to nadinterpretacja prawa.

26.08.2019

Niepełnosprawny odliczy wydatki na remont łazienki

Domowe finanse PIT

Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej bez żadnego limitu. Wydatki na ten cel nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Powinny być jednak podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej. Potwierdza to niedawne stanowisko skarbówki. Ulgę odlicza się w rocznym PIT.

24.08.2019

Owoce dla załogi nie dają prawa do odliczenia VAT

CIT VAT

Pracownicy mają obowiązek pracować niezależnie od tego, czy pracodawca daje im owoce, czy nie. Tłumaczenia, że jabłko i gruszka przyczyniają się do budowania korzystnej atmosfery w biurze i zwiększają wydajność - są zbyt daleko idące. Takie wnioski wynikają z najnowszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Z interpretacji podatkowych wynika jednak coś innego.

23.08.2019

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to nie wynagrodzenie za pracę

PIT

Do wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, nie należy zaliczać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Nie jest on świadczeniem wypłacanym w zamian za wykonaną pracę. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

17.08.2019

Podział majątku po rozwodzie nie generuje dodatkowego przychodu

PIT

Aby sprzedać mieszkanie bez podatku, trzeba być jego właścicielem co najmniej pięć lat. Rozwód i otrzymanie nieruchomości w wyniku podziału majątku wspólnego nie powoduje powstania przychodu. W tym przypadku liczy się data nabycia lokalu przez małżonków. To korzystne stanowisko wydała właśnie skarbówka.

13.08.2019

Pracownicza wycieczka czasami bez podatku

PIT

Udział pracowników w wycieczce, która ma na celu ich integrację oraz budowanie pozytywnych relacji między nimi, nie będzie stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W efekcie na pracodawcy jako płatniku nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na PIT. Potwierdził to dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.

10.08.2019

Odpis na fundusz socjalny może być kosztem podatkowym

CIT

Dodatkowy odpis dokonany przez pracodawcę na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, sfinansowany z jego bieżącej działalności i wpłacony na wyodrębniony rachunek bankowy, może być kosztem uzyskania przychodów. Potwierdził to właśnie w interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

08.08.2019

Od gastronomii i noclegu nie można odliczyć VAT

VAT

Przepisy ustawy o VAT nie pozwalają odliczyć VAT od wydatków na usługi gastronomiczne i hotelowe. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że podatku nie można odliczyć również, gdy usługi te będą odsprzedawane. Zdaniem ekspertów, to podejście jest zbyt restrykcyjne. Przepisy powinny być zmienione.

06.08.2019