Darowaną gotówkę wpłaconą na własne konto trzeba opodatkować

Podatki i opłaty lokalne Finanse

Wpłata na własne konto gotówki otrzymanej od rodziców nie daje prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zapomniał jednak, że NSA w identycznej sprawie zajął niedawno zupełnie inne stanowisko.

02.08.2019

Sprzedaż auta po leasingu bez VAT

VAT

Sprzedaż samochodu osobowego, który jest przedmiotem leasingu operacyjnego a po wykupie zostanie przeznaczony na cele prywatne i nie będzie dalej wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Sprzedający nie będzie występował w charakterze podatnika VAT.

29.07.2019

Lizaki z logo firmy z 8-proc. VAT

VAT

Sprzedaż lizaków z logo nabywcy nie musi być opodatkowana najwyższą stawką VAT. Wszystko zależy jednak od składu słodyczy i klasyfikacji PKWiU. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

27.07.2019

Karnety medyczne i sportowe kosztem pracodawcy

CIT PIT

Z najnowszej interpretacji wynika, że firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup pakietów medycznych i karnetów sportowych dla pracowników. Odliczyć można także nakłady na świadczenia dla członków ich rodzin oraz partnerów.

26.07.2019

Sprzedaż 16 działek to działalność gospodarcza i podlega VAT

VAT Budownictwo

Podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu, wydzielenie dróg, czy wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy, świadczy o tym, że działalność podatnika jest zorganizowana. Ciąg działań wskazuje na aktywność charakterystyczną dla obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działek będzie zatem podlegała VAT. Fiskus właśnie to potwierdził.

25.07.2019

Firmy nie wiedzą, jak rozliczać Ukraińców

PIT Podatki międzynarodowe

Firmy nie wiedzą, jak rozliczać dochody wypłacane pracownikom z Ukrainy. Najnowsze interpretacje potwierdzają, że jeśli zatrudniony złoży oświadczenie, że mieszka w Polsce i tutaj jest jego ośrodek interesów życiowych, będzie można potraktować go jak Polaka i zastosować krajowe przepisy. Duże znaczenie ma też długość pobytu Ukraińca w Polsce.

17.07.2019

Prywatna rozmowa ze służbowej komórki bez podatku

PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że pracownik, który od czasu do czasu odbędzie prywatną rozmowę ze służbowego telefonu komórkowego, nie otrzymuje dodatkowego przychodu. Pracodawca nie musi pobierać od niego podatku. Ważne, aby na fakturze pojawiał się stały abonament.

16.07.2019

Sama ewidencja czasu pracy nie da kosztów autorskich

PIT

Z nowej interpretacji podatkowej wynika, że ewidencjonowanie czasu na stworzenie dzieła wyklucza możliwość ustalenia twórcy 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Rozliczanie autorów cały czas budzi wątpliwości. Choć w styczniu 2019 r. powstał projekt interpretacji ogólnej w tym zakresie, to nadal nie została ona opublikowana.

02.07.2019

Napiwki z wakacyjnej pracy trzeba opodatkować

Domowe finanse PIT Prawo pracy

Napiwki są przychodem. Ich otrzymanie rodzi obowiązek zapłaty podatku. Sposób rozliczenia zależy jednak od tego, czy kelner dostał pieniądze prosto do kieszeni, czy klient zapłacił go razem z rachunkiem na rzecz restauracji. Wyjaśnia to najnowsza interpretacja podatkowa.

29.06.2019

Bilet na autobus od pracodawcy bez podatku

PIT

Firma, która kupuje swoim pracownikom miesięczne lub kwartalne bilety autobusowe, nie musi doliczać im dodatkowego dochodu i pobierać podatku. Wartość biletu nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Jest to kolejne korzystne dla pracowników stanowisko fiskusa w ostatnim czasie.

25.06.2019

Kara za opóźnienie w dostawie nie daje prawa do kosztów

PIT Małe i średnie firmy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zapłata kary umownej nie może być kosztem uzyskania przychodów. Odliczenie nie przysługuje także firmie, która dostarczyła zamówione towary po terminie – nawet jeśli były one sprawne i nie miały wad. Zdaniem skarbówki, przepisy o karach trzeba interpretować ściśle.

24.06.2019

Obiad za nadgodziny to nie przychód pracownika

PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że nie każde świadczenie od pracodawcy trzeba opodatkowywać. Przychodem nie jest np. obiad, który firma kupuje swoim pracownikom, jeśli muszą pracować w nadgodzinach. Nie ma znaczenia, że wartość posiłku można precyzyjnie określić i przypisać do konkretnej osoby.

22.06.2019

Przyszły radca prawny odliczy wydatki na aplikację

Prawnicy PIT Strefa aplikanta

Wydatki na naukę od dawna są punktem spornym z fiskusem. Często pojawia się argument, że nauka ma charakter osobisty. Nie można jej wtedy zaliczyć do kosztów podatkowych. Z najnowszej interpretacji wynika jednak, że wydatki na aplikację prawniczą można odliczyć. Trzeba tylko spełnić jeden istotny warunek.

06.06.2019

Samo płacenie alimentów to za mało dla skorzystania z ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT

Samotna matka po rozwodzie, która sama sprawuje władzę rodzicielską, ma wyłączne prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej. Ojciec, który płaci alimenty, ale nie zajmuje się dzieckiem, z odliczenia nie skorzysta. Potwierdza to najnowsza interpretacja administracji skarbowej.

01.06.2019

Kara nałożona na kontrahentów bez VAT

VAT

Żeby świadczenie było opodatkowane podatkiem od towarów i usług musi być wzajemne. Jeśli przedsiębiorca płaci karę umowną za niewykonanie umówionej czynności, nie otrzymuje niczego w zamian. Od kary nie trzeba więc naliczać VAT. Potwierdza to właśnie najnowsze stanowisko skarbówki.

29.05.2019

Nie każdy prezent musi być opodatkowany

Domowe finanse PIT

Źródłem przychodów w PIT może być właściwie wszystko, także nieodpłatne świadczenia. Przypomina o tym najnowsza interpretacja podatkowa. Podatnicy dmuchają na zimne i na wszelki wypadek pytają o wszystko – m.in. o to, czy myśliwy, który otrzymał w prezencie nóż, musi zapłacić podatek.

25.05.2019

Umowa o dzieło czasem z zerowymi kosztami

PIT Prawo pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził właśnie, że 50 proc. koszty autorskie można stosować tylko do określonych kategorii dzieł. Standardowe koszty przy umowach o dzieło wynoszą 20 proc. W niektórych przypadkach nie można jednak ich zastosować. Wtedy kosztów nie rozlicza się wcale. Podatek w rezultacie płacony jest od przychodu.

23.05.2019

Dodatek rodzinny z Irlandii bez polskiego PIT

Domowe finanse PIT

Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Irlandią, dodatki rodzinne otrzymywane z Irlandii podlegają polskim przepisom. Jednocześnie korzystają one ze zwolnienia, przez co świadczeniobiorca nie musi płacić podatku dochodowego od wypłacanych mu kwot.

18.05.2019

Kilometrówka nie zawsze potrzebna do rozliczenia kosztów

PIT

Jeżeli podatnik nie ma obowiązku prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, to również nie musi jej wypełniać dla celów podatku dochodowego. Wydatki związane z firmowym pojazdem mogą być kosztem podatkowym w pełni. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Eksperci mają jednak pewne zastrzeżenia.

15.05.2019

Kosztów usług prawnych i doradztwa podatkowego nie trzeba limitować

CIT Doradca podatkowy

Podmioty powiązane nie mogą zaliczać do kosztów podatkowych wszystkich wydatków na usługi niematerialne. Ograniczenie to nie dotyczy jednak zakupu usług prawnych. Limitowaniu nie podlega także doradztwo podatkowe. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

10.05.2019