Skarbówka chce podatku od sprzedaży mieszkania

Domowe finanse PIT Finanse

Aby nie płacić podatku po sprzedaży nieruchomości, pieniądze z transakcji trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Od tego roku są na to trzy lata, a nie jak wcześniej dwa. Fiskus jednak zbyt ochoczo domaga się podatku. Najnowsza interpretacja pokazuje, że przepisy interpretowane są na wyrost.

07.05.2019

MF: Komornicy nie podlegają VAT

Wymiar sprawiedliwości VAT

Komornik sądowy nie ponosi samodzielnie odpowiedzialności z tytułu prowadzonej działalności. Nie świadczy też usług w tradycyjnym rozumieniu. Nie jest więc podatnikiem VAT. Potwierdza to wydana w poniedziałek interpretacja ogólna ministra finansów.

15.04.2019

Rower może być pojazdem służbowym

PIT

Zakup roweru może być kosztem uzyskania przychodu w PIT. W przypadku kontroli, przedsiębiorca będzie jednak musiał udowodnić fiskusowi, że wydatek ma związek z prowadzoną działalnością. Jednoślad daje również prawo do pełnego odliczenia VAT. Nie jest bowiem samochodem.

13.04.2019

Zakwaterowanie i dojazd to nie przychód pracownika

PIT Prawo pracy

Pracodawca nie musi doliczać pracownikowi do przychodu wydatków, jakie poniósł na wynajęcie dla niego hotelu na czas wyjazdu służbowego. Podatkowi nie podlegają także koszty dojazdu. Wynika to z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Stanowisko fiskusa wydaje się oczywiste, stoi jednak w sprzeczności z pismem wydanym wcześniej.

03.04.2019

Fiskus przełknie kieliszek wina, ale cała butelka - ryzykowna

CIT PIT

Skarbówka potwierdziła właśnie, że jedzenie i napoje kupione podczas spotkania z klientem mogą być kosztem uzyskania przychodów firmy. Z najnowszej interpretacji wynika, że odliczyć można nawet wydatki na alkohol. Nie ma znaczenia, gdzie odbyło się spotkanie - w firmie czy restauracji, ani fakt, czy było skromne czy wystawne.

20.03.2019

Podatku od najmu mieszkania można uniknąć

Domowe finanse PIT

Ryczałt to najpopularniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej korzystna metoda. Czasem zasady ogólne są bardziej opłacalne. Można wtedy skorzystać z amortyzacji i czasem nawet nie płacić podatku.

16.02.2019

Dla podatków teść i teściowa to nie rodzina

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Spadek lub darowizna od najbliższej rodziny nie podlega podatkowi od spadków i darowizn bez względu na jej wartość. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Teściowie nie są zaliczani do najbliższej rodziny, więc w niektórych przypadkach podatek muszą zapłacić. Potwierdził to właśnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

02.02.2019

Dla podatków usługi księgowe to nie doradztwo

CIT

Wydatki na usługi doradcze podlegają limitowaniu. Podatnicy nie wiedzą jednak, czy do tej grupy zaliczają się także usługi księgowe. Przepisy nie definiują tego pojęcia. Skarbówka w najnowszej interpretacji każe więc pomocniczo szukać odpowiedzi w Słowniku Języka Polskiego i innych przepisach.

25.01.2019

Własne cele mieszkaniowe ciągle problematyczne

PIT

Mieszkanie na wynajem realizuje własny cel mieszkaniowy i daje prawo do zwolnienia z PIT. Potwierdza to najnowsza, zaskakująca, interpretacja skarbówki. Cały czas jednak udzielane są także odpowiedzi niekorzystne dla podatników.

07.01.2019

Hodowla boa dusicieli bez podatku dochodowego

PIT

Opodatkowaniu PIT podlegają zarobki pochodzące z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Przepisy nie wymieniają tam jednak hodowli węży boa dusicieli. Oznacza to, że dochody z tego tytułu nie podlegają PIT, co potwierdził w interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

15.12.2018

Wynagrodzenie twórcy trzeba określić kwotowo lub w procentach

PIT Prawo pracy

Pracownik, który tworzy programy komputerowe lub inne dzieła, ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Jeśli wyższe koszty mają mieć zastosowanie tylko do części pensji, trzeba ją dokładnie określić. Potwierdza to najnowsze stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

13.12.2018

W mobilnym biznesie jedna kasa rejestrująca wystarczy

VAT

Przedsiębiorca może prowadzić działalność gospodarczą w wielu miejscach. Nie ma jednak konieczności, aby musiał mieć kilka kas fiskalnych. Wystarczy urządzenie przenośne. Potwierdził to właśnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

23.11.2018

Strata z tytułu kradzieży nie zawsze w kosztach firmy

CIT PIT

Straty z powodu kradzieży towarów nie są ustawowo wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nie oznacza to jednak, że podatnik może automatycznie je odliczyć. Konieczne jest spełnienie kilku...

26.10.2018

Wynajem mieszkania może być kosztem

PIT

Przedsiębiorca ma prawo do wynajęcia mieszkania w innej miejscowości niż ta, w której mieszka. Taki wydatek można odliczyć od przychodu i zmniejszyć należny PIT. Potwierdził to właśnie Dyrektor...

08.10.2018

Niepełnosprawny nie odliczy internetu

PIT

Wydatki ponoszone na internet nie mogą być odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Potwierdził to właśnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

06.09.2018

Paliwo dla pracownika z paragonem fiskalnym

VAT

Firma, która od swoich pracowników pobiera opłaty za paliwo wykorzystywane przez nich do celów prywatnych, musi mieć kasę fiskalną i wystawiać paragony. Limit sprzedaży i zwolnienia z...

04.09.2018

Jedzenie od szefa nie jest przychodem pracownika

PIT

W sytuacji gdy firma nie ma możliwości ustalenia wartości posiłku przypadającego na konkretnego pracownika, nie sposób uznać, że uzyska on przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Potwierdza to...

22.08.2018