Nieodpłatne użyczenie lokalu córce i wnuczce bez PIT

PIT

Nieodpłatne użyczenie lokalu najbliższej rodzinie nie skutkuje powstaniem przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym. Przy likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej w prywatnym domu nie ma już obowiązku sporządzania spisu z natury i wyceny składników majątku. Potwierdza to interpretacja skarbówki.

26.06.2020

Internet kosztem kwalifikowanym programisty

PIT

Wydatki związane z wytwarzaniem kwalifikowanych prac twórczych, takie jak m.in. nabycie komputera, monitora, klawiatury, twardego dysku, drukarki oraz dostępu do internetu, mogą stanowić koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i mogą być uwzględnione przy kalkulacji wskaźnika nexus. Potwierdza to skarbówka.

23.06.2020

Sprzedaż premiowa bez VAT

VAT

Nieodpłatne przekazanie nagród (bonów) kontrahentom nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tych nagród (bonów), ponieważ wydatki nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

22.06.2020

Odsetki od zadośćuczynienia za błąd lekarski opodatkowane PIT

Domowe finanse PIT

Odsetki przyznane wyrokiem sądu za nieterminową wypłatę świadczenia za błąd w sztuce lekarskiej nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Nie można utożsamiać ich z zadośćuczynieniem i nie mieszczą się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

20.06.2020

Kasa fiskalna kupiona za wcześnie też daje prawo do ulgi

VAT

Pomimo zakupu kasy online przed wymaganym terminem, odliczenie ulgi przez podatników zobligowanych do wymiany kas rejestrujących może nastąpić w okresie rozliczeniowym, w którym nastąpi rozpoczęcie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej online. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

18.06.2020

MF tłumaczy rozliczenia VAT w samorządach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT

Niektóre usługi świadczone przez gminy podlegają VAT. Nie wszystkie można bowiem zaliczyć do wykonywanych w ramach zadań ustawowych. Podatnikiem VAT jest jednostka samorządu terytorialnego wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi, które wykonują jej zadania. Wyjaśnia ta wydana właśnie przez MF interpretacja podatkowa.

15.06.2020

Wycieczki z funduszu świadczeń socjalnych bez PIT

PIT

Udział pracowników wraz z osobami najbliższymi w wycieczkach integracyjnych, których celem jest zapewnienie wspólnego wypoczynku i integracja zespołu, częściowo sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie skutkuje dla nich powstaniem przychodu ze stosunku pracy, podlegającego opodatkowaniu. Na spółce nie ciąży obowiązek płatnika z tego tytułu.

12.06.2020

Zwolnienie z długu bez podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Darowizna w postaci zwolnienia z połowy długu wynikającego z umowy pożyczki, dokonana wśród najbliższej rodziny, nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

04.06.2020

Wspólne opodatkowanie małżonków tylko po spełnieniu warunków

Domowe finanse PIT

Miejsce zamieszkania w 2019 roku obojga małżonków na terytorium Polski, ośrodek interesów życiowych, istnienie między nimi wspólności majątkowej małżeńskiej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, uprawniają do zastosowania łącznego opodatkowanie dochodów w rocznym PIT. Potwierdza to skarbówka w wydanej interpretacji.

30.05.2020

Świadczenie małżeńskie z USA bez PIT

Domowe finanse PIT Podatki międzynarodowe

Dochody w postaci świadczenia małżeńskiego przyznanego na podstawie przepisów obowiązujących w Stanach Zjednoczonych Ameryki, są w Polsce zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podatniczce nie będzie ciążył obowiązek wykazywania tych dochodów w zeznaniu podatkowym. Potwierdza to interpretacja skarbówki.

28.05.2020

Spółka ma obowiązek zapłacić niepobrane właściwie składki

PIT

Spółka jako płatnik ponosi odpowiedzialność za obliczenie, pobranie oraz przekazanie do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zleceniobiorcy. Zapłacenie ze środków płatnika składek na ubezpieczenia społeczne w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby ubezpieczonej, skutkuje powstaniem przychodu po stronie tej osoby.

25.05.2020

Fotowoltaika sfinansowana kredytem z ulgą w PIT

Domowe finanse PIT

W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione po 1 stycznia 2019 r. Mogą być sfinansowane kredytem. Nie można jednak odliczyć rat kredytu na zakup usługi montażu instalacji fotowoltaicznej zaciągniętego przed tą datą. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

23.05.2020

Rekompensata od pracodawcy bez zwolnienia z PIT

PIT

Rekompensata stanowiąca równowartość wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, wypłacona pracownicy, z którą stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron, nie ma charakteru odszkodowawczego i nie może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Nie ma znaczenia, że jej wypłata została uzyskana na podstawie wyroku sądowego.

22.05.2020

Wymiana dachu i okien w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Domowe finanse PIT

Wydatki na wymianę pokrycia dachowego oraz okien mogą być odliczone od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W sytuacji, gdy faktura VAT jest wystawiona na oboje małżonków, to żonie przysługuje prawo odliczenia 50 proc. poniesionych wydatków. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

15.05.2020

Brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie zablokuje obniżenia VAT

VAT

Najnowsza interpretacja podatkowa wskazuje, że brak potwierdzenia odbioru korekty nie musi przekreślać prawa do skorygowania rozliczeń VAT. Jeśli dane z systemu księgowego i bilans rozliczeń z kontrahentem potwierdzi, że musiał on wiedzieć o wystawieniu faktury korygującej, podatek będzie można obniżyć. Zbieranie potwierdzeń odbioru korekt może zatem przestać być potrzebne.

14.05.2020

Nie można wystawić faktury do faktury uproszczonej

VAT

Skoro paragon fiskalny zawiera numer NIP nabywcy oraz spełnia pozostałe warunki wymagane do uznania go za tzw. fakturę uproszczoną, to nie można już do niej wystawić standardowej faktury – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Interpretacja potwierdza, że nowe zasady wystawiania paragonów cały czas są problematyczne – zwłaszcza, jeśli dotyczą transakcji do 450 złotych.

08.05.2020

50-procentowe koszty podatkowe nie do wszystkich przychodów naukowców

PIT

Do wynagrodzenia wypłacanego pracownikom naukowym podczas urlopu dla poratowania zdrowia nie można zastosować 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Pracownik naukowy nie wykonuje swoich obowiązków, a zatem nie wykonuje działalności twórczej o indywidualnym charakterze podczas takiego urlopu. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

07.05.2020

Zapłata gotówką uniemożliwia rozliczenie kosztów podatkowych

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że faktura na kwotę wyższą niż 15 tysięcy złotych zapłacona gotówką nie będzie kosztem podatkowym. Zakaz ujęcia kosztu dotyczy całej wartości transakcji, a nie tylko nadwyżki ponad 15 tysięcy złotych. Problematyczne okazuje się jednak definiowanie pojęcia transakcji.

04.05.2020

Aplikacje online z ulgą w PIT

PIT

Webaplikacje stanowią kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Dochód z odpłatnego zbycia takiego prawa, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP i może zostać opodatkowany według preferencyjnej 5 proc. stawki podatku.

30.04.2020

Sprzedaż darowanej nieruchomości z ulgą w PIT

Domowe finanse PIT

Przychody ze sprzedaży otrzymanej w darowiźnie nieruchomości można przeznaczyć na spłatę zaciągniętego wcześniej kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Wydatek taki zostanie uznany za poniesiony na własne cele mieszkaniowe. Jeśli zaciągnięty kolejny kredyt ostatecznie przeznaczony jest na spłatę kredytu na cele mieszkaniowe, podatnik zachowa prawo do ulgi.

28.04.2020