Prawo.pl
Wprowadzanie przepisów gospodarczych z dnia na dzień zdarza się w Polsce coraz częściej. Praktyka pokazuje, że skracające się z około 50 do 30 dni vacatio legis takich regulacji to nie tylko naganne zjawisko od strony legislacji. Zdarza się, że przynosi ono realne szkody przedsiębiorcom, wywracając ich biznes - wynika z analiz Grant Thornton.
Paweł Rochowicz
15.11.2022
Prawo gospodarcze
Już w najbliższy czwartek, 17 listopada, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza na konferencję pt. „Ład korporacyjny 2022: system zasad w erze niepewności”. Wydarzenie odbędzie się w formule online - udział w nim jest bezpłatny. Spotkanie wpisuje się w działania edukacyjne realizowane przez PANA. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym konferencji.
Krzysztof Koślicki
15.11.2022
CIT Rachunkowość

Coraz większe znaczenie zasady ceny rynkowej

Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Dokumentacja cen transferowych zawsze stanowić będzie punkt wyjścia w kontroli, dlatego jej treść musi uwzględniać odpowiedni kontekst. Gdy kontrola zostanie już zainicjowana, ważne jest, aby przedstawiciele organu nie pozostawali osamotnieni w analizie stanu faktycznego, który biorąc pod uwagę szeroką definicję zasady ceny rynkowej, może być różnie postrzegany – pisze Adam Zbroiński, menadżer w Crido.
Adam Zbroiński
15.11.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Ulga termomodernizacyjna jest korzystna dla małżonków. Jednak bardzo ważną kwestią jest to, na kogo wystawiona jest faktura dokumentująca poniesione wydatki na ocieplenie lub modernizację. Limit trzech lat dotyczy tylko jednego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a można ich mieć kilka - aż do wyczerpania limitu ulgi. Eksperci podpowiadają, jak najkorzystniej skorzystać z odliczenia.
Wiesława Moczydłowska
12.11.2022
Domowe finanse PIT
Przed stu laty, u progu polskiej niepodległości, rozpoczęto budowę systemu fiskalnego naszego państwa. Szybko okazało się, że podatki w międzywojennej Polsce nie były ani niskie, ani proste. Niektóre z nich, jak np. podatek od nadmiarowych zysków wojennych, przypominały nieco daniny wprowadzane w dzisiejszych czasach.
Paweł Rochowicz
11.11.2022
PIT Akcyza
Choć w trakcie tego roku przepisy o PIT poważnie się zmieniały, to rozliczenie roczne będzie tylko jedno. Tak wynika z oświadczenia Ministerstwa Finansów. Może to być odpowiedź na pojawiające się sugestie, że trzeba będzie przygotowywać kilka rozliczeń za rok, w którym władze wprowadziły tzw. Polski Ład, a potem się z niego wycofały.
Paweł Rochowicz
10.11.2022
PIT
Już obowiązuje rządowe rozporządzenie określające elementy kalkulacji podatku od zysków wytwórców energii. Określono je oddzielnie dla różnych sposobów wytwarzania prądu. Rząd ocenia, że zyski te mogą łącznie sięgać kilkudziesięciu miliardów złotych. Pieniądze pozyskane z podatku pójdą na rekompensaty dla pośredników w obrocie energią
Paweł Rochowicz
10.11.2022
Prawo gospodarcze Energetyka
Wystarczy popatrzeć na przykład największych korporacji, które osiągnęły sukces biznesowy. Właściwie trudno znaleźć przykład firmy „z najwyższej półki”, która by nie kierowała do swoich klientów stałego mailingu, zawierającego najważniejsze dla nich informacje. Nie mówiąc już o stałej obecności w mediach, zwłaszcza społecznościowych – mówi Konrad Dyda, prawnik, ekspert Legal Alert.
Krzysztof Koślicki
10.11.2022
Prawnicy Doradca podatkowy

Fiskus blokuje rozliczanie w kosztach spotkań z klientami

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatki autoryzowanego dealera samochodowego związane z wizytami kontrahentów noszą znamiona reprezentacji. Ich dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku, dobrego obrazu firmy czy wykreowanie pozytywnych relacji z klientami. Dlatego jako koszty reprezentacji, nie mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – twierdzi skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
10.11.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów chce usprawnić działanie polskiego rynku kapitałowego poprzez wdrożenie w przyszłym roku pakietu ustaw, wspomagających m.in. inwestowanie w przedsięwzięcia ekologiczne. Reforma ma też zredukować obciążenia biurokratyczne dla firm z sektora finansowego. To część realizowanej przez rząd Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.
Paweł Rochowicz
09.11.2022
CIT Finanse
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł jednoznacznie - zapłata wynagrodzenia podwykonawcy jest działaniem racjonalnym spółki. Umożliwia bowiem w pewnych sytuacjach zabezpieczenie źródła jej przychodu, a w innych – pomniejszenie straty. Takie wydatki mogą być więc kosztem uzyskania przychodu.
Malwina Pasternak-Janik
09.11.2022
CIT Doradca podatkowy
Z każdego stosunku pracy pracownikowi przysługują odrębne koszty uzyskania przychodów. Oznacza to, że każdy z pracodawców powinien od wypłaconego wynagrodzenia potrącić miesięcznie koszty uzyskania przychodów. Wysokość kosztów jest ograniczona limitami. Zależą one m.in. od miejsca położenia siedziby pracodawcy i miejsca zamieszkania pracownika.
Krzysztof Kaźmierski
09.11.2022
PIT Rachunkowość

Roboty będą niemile widziane w kopalniach i hutach

Środowisko CIT PIT Doradca podatkowy Prawo AI Prawo gospodarcze
Rząd po cichu chce poważnie ograniczyć podatkowe narzędzie wspierania nowoczesności w przemyśle. Zmiany w uldze na robotyzację, wprowadzone bez uprzedzeń, mogą wyłączyć stosowanie jej w wielu gałęziach przemysłu. Eksperci zauważają: to krok wstecz w polityce innowacji i ekologii, a także możliwe kłopoty firm w sferze pomocy publicznej.
Paweł Rochowicz
09.11.2022
Środowisko CIT PIT Doradca podatkowy Prawo AI Prawo gospodarcze
Tegoroczne reformy podatków niewiele upraszczają, a czasem wprowadzają sporo komplikacji i niezrozumiałych pojęć. Tak prelegenci konferencji "Podatkowy Rollercoaster" oceniają ostatnie zmiany w CIT, VAT i innych przepisach, z którymi na co dzień mają do czynienia księgowi i doradcy podatkowi.
Paweł Rochowicz
08.11.2022
CIT PIT VAT
Sprawa podatkowa powinna być rozstrzygnięta co do istoty, a więc wydaniem decyzji merytorycznej, np. wymiarowej. Organy podatkowe nie mogą od tego odstąpić nawet w sytuacji napotkania poważnych trudności z przeprowadzeniem postępowania dowodowego. Dana sprawa powinna być wszechstronnie wyjaśniona. Wynika to wprost z katalogu zasadniczych zasad prowadzenia postępowania podatkowego.
Krzysztof Kaźmierski
08.11.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Komisja Europejska nie zgadza się na stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny, paliwa i nawozy - wynika z oficjalnego oświadczenia Brukseli. Z zerowej stawki VAT może korzystać jedynie żywność. Polski rząd mimo to zapowiada kontynouwanie tarczy antyinflacyjnej w zmienionej formie.
Paweł Rochowicz
08.11.2022
VAT Akcyza
Procedura TAX FREE umożliwia zwrot VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium Polski podróżnym mającym stałe miejsce zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej. Stałe miejsce zamieszkania jest weryfikowane na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość, w szczególności na podstawie paszportu. O zasadach korzystania z tej procedury wypowiedział się WSA w Białymstoku.
Malwina Pasternak-Janik
08.11.2022
Domowe finanse VAT

Raport: Strach przed kontrolą utrudnia korzystanie z ulg

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Co trzeci przedsiębiorca nie wie, z jakich ulg podatkowych może skorzystać. Aż 16 proc. badanych nie korzysta, bo obawia się kontroli lub nie ufa organom podatkowym. Spośród wdrożonych od 2022 r. ulg, największym zainteresowaniem wśród ankietowanych przedsiębiorców cieszą się ulgi: na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, na robotyzację oraz na ekspansję.
Krzysztof Koślicki
08.11.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce otrzymała jako udziałowiec spółki hiszpańskiej numer NIP. Czy powinna go zgłosić w urzędzie skarbowym w Polsce? Jeżeli tak, to na jakim formularzu? Otóż nie trzeba zgłaszać urzędowi skarbowemu zagranicznego numeru identyfikacji podatkowej.
Krzysztof Kaźmierski
08.11.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Mam nadzieję, że przepisy o grupach zostaną w niedalekiej przyszłości znacząco zliberalizowane. Już sama ich konstrukcja ogranicza korzyści. To oczywiście świadoma decyzja ustawodawcy. Niemniej poziom komplikacji rozliczenia np. gdy niektórzy członkowie grupy muszą przy odliczeniu podatku naliczonego stosować proporcje jest stanowczo nadmierny - mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.
Krzysztof Koślicki
08.11.2022
VAT Doradca podatkowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów nie podjął uchwały w kwestii, czy spółka komandytowo-akcyjna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, w tym z tytułu VAT, osoby fizycznej wnoszącej aportem swoją działalność do tej spółki i czy odpowiada za zobowiązania osoby fizycznej powstałe przed wniesieniem tego aportu do spółki. NSA przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmioosobowym.
Wiesława Moczydłowska
07.11.2022
Prawo cywilne VAT Spółki
Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt ustawy, która ma uprościć przepisy i procedury administracyjne sprzyjając rozwojowi rynku kapitałowego w Polsce. Nowe przepisy mają zapewnić rozwój rynku finansowego oraz ochronę inwestorów na tym rynku, a także realizować działania określone w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Uwagi można zgłaszać do 25 listopada 2022 r.
Krzysztof Sobczak
07.11.2022
Rynek i konsument Finanse
Mimo że instytucje pomijania i recharakteryzacji transakcji kontrolowanych trafiły do polskiego prawa podatkowego już prawie cztery lata temu, to ich stosowanie budzi coraz większe wątpliwości. Okazuje się bowiem, że organy podatkowe nadużywają obu tych narzędzi i niesłusznie podważają sens wielu transakcji biznesowych. Tracą na tym przedsiębiorcy, którzy na skutek takich działań muszą płacić dodatkowe podatki.
Krzysztof Koślicki
07.11.2022
CIT Doradca podatkowy
Temat NFT co jakiś czas powraca w mediach przy okazji kolejnych głośnych akcji artystyczno-marketingowych. To choćby sprzedaż 10,000 awatarów Cryptopunks, z których najdroższy #5822 kosztował 23.7 mln dolarów, czy Bored Apes, których cena osiągała ok. 3 mln dolarów. O problemach związanych z takimi inwestycjami pisze adwokat Malgorzata Kociszewska.
Malgorzata Kociszewska
07.11.2022
Prawo gospodarcze Finanse
Odziedziczone w spadku udziały w nieruchomościach można zamienić. Wiąże się to z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Danina będzie jednak liczona różnie - w zależności od tego, co zamieniamy. Podstawę opodatkowania stanowi tu albo różnica wartości rynkowych zamienianych lokali, albo wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.
Wiesława Moczydłowska
05.11.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy
Poprawienie efektywności postępowań dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - to cel nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Sejm zaakceptował w piątek większość poprawek Senatu do tej nowelizacji. Miały one charakter legislacyjny i porządkujący.
Krzysztof Sobczak
04.11.2022
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Duża nowelizacja przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych i rozliczeń podatku od towarów i usług wejdą w życie na początku przyszłego roku. Zmiany będą przedmiotem konferencji „Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych”, która odbędzie się już 8 listopada. Udział w bezpłatnym wydarzeniu można zgłosić już dzisiaj.
Krzysztof Koślicki
04.11.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak jest podstaw, aby spółka mogła obniżać podatek należny z tytułu udzielenia rabatów pośrednich przy sprzedaży telefonów, skoro z tytułu ich sprzedaży nie odprowadziła tego podatku. Gdyby płaciła podatek należny w związku z udzielaniem tych rabatów, przysługiwałoby jej prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wobec udzielonych rabatów – uznał w piątek NSA.
Wiesława Moczydłowska
04.11.2022
VAT Doradca podatkowy

Cesja leasingu generuje przychód do opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Organy skarbowe twierdzą, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Jeśli podatnik wybierze na 2023 r. ryczałt, to otrzymane odstępne z tytułu cesji powinien opodatkować ryczałtem według stawki obowiązującej dla działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Eksperci mają jednak wątpliwości.
Wiesława Moczydłowska
04.11.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Rozdawanie pieniędzy bez powiązania z dochodami obywateli oraz ich sytuacją bytową jest niesprawiedliwe, nielogiczne, absurdalne, ale też i szkodliwe. Szkodzi finansom publicznym, gospodarce (a więc i przedsiębiorcom), powoduje inflację, która szkodzi portfelom tych samych obywateli, którzy przed chwilą otrzymali 500+ lub 14. emeryturę - pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.
Agnieszka Czernik
04.11.2022
CIT PIT VAT Doradca podatkowy