Prawo.pl
Odziedziczone w spadku udziały w nieruchomościach można zamienić. Wiąże się to z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Danina będzie jednak liczona różnie - w zależności od tego, co zamieniamy. Podstawę opodatkowania stanowi tu albo różnica wartości rynkowych zamienianych lokali, albo wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.
Wiesława Moczydłowska
05.11.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy
Poprawienie efektywności postępowań dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - to cel nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Sejm zaakceptował w piątek większość poprawek Senatu do tej nowelizacji. Miały one charakter legislacyjny i porządkujący.
Krzysztof Sobczak
04.11.2022
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Duża nowelizacja przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych i rozliczeń podatku od towarów i usług wejdą w życie na początku przyszłego roku. Zmiany będą przedmiotem konferencji „Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych”, która odbędzie się już 8 listopada. Udział w bezpłatnym wydarzeniu można zgłosić już dzisiaj.
Krzysztof Koślicki
04.11.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak jest podstaw, aby spółka mogła obniżać podatek należny z tytułu udzielenia rabatów pośrednich przy sprzedaży telefonów, skoro z tytułu ich sprzedaży nie odprowadziła tego podatku. Gdyby płaciła podatek należny w związku z udzielaniem tych rabatów, przysługiwałoby jej prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wobec udzielonych rabatów – uznał w piątek NSA.
Wiesława Moczydłowska
04.11.2022
VAT Doradca podatkowy

Cesja leasingu generuje przychód do opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Organy skarbowe twierdzą, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Jeśli podatnik wybierze na 2023 r. ryczałt, to otrzymane odstępne z tytułu cesji powinien opodatkować ryczałtem według stawki obowiązującej dla działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Eksperci mają jednak wątpliwości.
Wiesława Moczydłowska
04.11.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Rozdawanie pieniędzy bez powiązania z dochodami obywateli oraz ich sytuacją bytową jest niesprawiedliwe, nielogiczne, absurdalne, ale też i szkodliwe. Szkodzi finansom publicznym, gospodarce (a więc i przedsiębiorcom), powoduje inflację, która szkodzi portfelom tych samych obywateli, którzy przed chwilą otrzymali 500+ lub 14. emeryturę - pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.
Agnieszka Czernik
04.11.2022
CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Ministerstwa dementują doniesienia o podatku na budowę elektrowni jądrowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie odniosły się do doniesień medialnych, zgodnie z którymi rząd miałby rozważać wprowadzenie nowej daniny w celu sfinansowania budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. - Nie toczą się żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej - poinformowały resorty.
Katarzyna Nocuń
03.11.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
Zapłata za transport towarów pomiędzy dwoma portami morskimi położonymi na terytorium Polski, który będzie realizowany przez zagraniczne przedsiębiorstwo morskiej żeglugi handlowej, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwecji, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym CIT. Wyjątek dotyczy tylko ładunków i pasażerów tranzytowych – stwierdził w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
03.11.2022
CIT Doradca podatkowy
Podatnicy muszą uważać na niejasności stosowania ulg. Warto zabezpieczać się interpretacjami indywidualnymi. We wniosku kluczowe jest opisanie stanu faktycznego w możliwie jak najdokładniejszy sposób, z uwzględnieniem wszelkich kwestii, istotnych z perspektywy prawa podatkowego – mówi Jagoda Trela, partner zarządzająca w kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory.
Krzysztof Koślicki
03.11.2022
CIT PIT Doradca podatkowy
Podatek od przerzuconych dochodów to nowa forma obciążenia podatkowego uregulowana w art. 24aa ustawy o CIT, która funkcjonuje od początku 2022 r. Od przyszłego roku przepisy te mają ulec dość istotnym modyfikacjom, których celem jest spowodowanie, że staną się one bardziej przejrzyste – piszą Przemysław Sołtysiak i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.
Przemysław Sołtysiak Wojciech Majkowski
03.11.2022
CIT Doradca podatkowy
Nie żyjemy samą pracą. Nawet podczas spotkania biznesowego miło jest przez chwilę porozmawiać o czymś innym. Potem klient może powtórzyć dalej, czego ciekawego dowiedział się w kancelarii. Podobnie w przypadku komunikacji mailowej – krótka i ciekawa wiadomość o zmianach w dziedzinie prawa interesującej klienta powoduje, że ich autor postrzegany jest jako świetne źródło informacji w danej dziedzinie.
Krzysztof Koślicki
03.11.2022
Prawnicy Compliance

Doradcy podatkowi szykują się na zmianę pokoleń i stylu pracy

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Środowisko doradców podatkowych czeka wielka zmiana pokoleniowa. Niebawem odejdzie z zawodu 3 tysiące osób, które masowo wpisały się na listę doradców pod koniec lat 90 i teraz właśnie wchodzą w wiek emerytalny. Miejsce po nich wypełnią księgowi, biegli rewidenci i świeżo upieczeni doradcy podatkowi. Jednak rynek będzie się domagał od nich zmiany formy prowadzenia usług.
Paweł Rochowicz
03.11.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Nowe przepisy energetyczne już z podpisem Prezydenta

Finanse samorządów Domowe finanse Małe i średnie firmy
Po podpisie Andrzeja Dudy wiadomo już, jaki będzie ostateczny kształt ustawy zamrażającej ceny prądu na przyszły rok. Małe firmy, samorządy i inni uprawnieni odbiorcy będą musieli złożyć do końca listopada specjalne oświadczenia, by skorzystać z tych preferencji. Pojawi się podatek od zysków wytwórców energii, zwany "odpisem na Fundusz".
Paweł Rochowicz
02.11.2022
Finanse samorządów Domowe finanse Małe i średnie firmy

NSA: Jeżeli do sprzedaży dochodzi w obiekcie budowlanym, nie trzeba płacić opłaty targowej

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dają jasny przekaz: opłatę targową pobiera się zarówno od osób fizycznych, osób prawnych, jak również jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach, jednakże opłacie targowej nie podlega sprzedaż w budynkach lub w ich częściach. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.
Malwina Pasternak-Janik
02.11.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Zawieszenie działalności gospodarczej receptą na kryzys?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dla większości przedsiębiorców nadeszły naprawdę trudne czasy. Inflacja i koszty energii to tylko najważniejsze na długiej liście problemów, z którymi borykają się prowadzący własną działalność gospodarczą. Jedną z możliwości przeczekania trudnego okresu jest zawieszenie działalności gospodarczej. Z możliwości tej mogą skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników.
Konrad Dyda
02.11.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nie ma znaczenia podjęcie uchwały wspólników o zmianie formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Istotne jest skuteczne złożenie stosownego oświadczenia o wyborze opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Błąd systemu nie usprawiedliwia podatnika. Tak twierdzi skarbówka, jednak eksperci mają duże wątpliwości.
Wiesława Moczydłowska
02.11.2022
PIT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Prawa nabyte można stracić również w trakcie roku podatkowego

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Polski Ład ograniczył możliwość amortyzacji nieruchomości tylko do końca tego roku. Problem mają podatnicy, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Utracą oni prawa nabyte w trakcie trwania ich roku podatkowego. Eksperci radzą drogę sądową i mają nadzieję, że orzecznictwo sądów administracyjnych uwzględni argumenty podatników.
Wiesława Moczydłowska
31.10.2022
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Od spadków płaci się podatek od spadków i darowizn. Daninę trzeba rozliczyć na specjalnym druku w ciągu miesiąca od przyjęcia spadku. Najbliższa rodzina ma jednak prawo do zwolnienia z podatku. O spadku trzeba zawiadomić urząd skarbowy. Jest na to sześć miesięcy. Od niedawna obowiązują nowe, wyższe limity wartości spadku, które dają prawo do zwolnienia innym grupom.
Krzysztof Koślicki
29.10.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Ministerstwo Finansów analizuje możliwości zmian w podatku od zysków kapitałowych, ale wyklucza całkowite jego zniesienie. Jedną z możliwych opcji jest wprowadzenie kwoty wolnej. Miałoby to zachęcać do oszczędzania osoby dysponujące niewielkimi pieniędzmi. Resort uzależnia jednak decyzję od konsultacji z instytucjami finansowymi.
Paweł Rochowicz
28.10.2022
PIT
Księgowi przyznają, że ich praca jest coraz trudniejsza, m.in. w wyniku ciągłych zmian przepisów podatkowych. Aż 77 proc. spośród nich uważa, że zawód ten powinien być ponownie uregulowany, zwłaszcza poprzez konieczność uzyskiwania certyfikatu umiejętności zawodowych i obowiązek ustawicznych szkoleń. Trzeba przywrócić oficjalną weryfikację umiejętności księgowego - to dość powszechna opinia.
Paweł Rochowicz
28.10.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatki na udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu spółki – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Eksperci zauważają, że to już kolejny przypadek, gdy WSA wydaje wyrok korzystny, a NSA przyznaje rację fiskusowi. Pytają, czy obowiązek rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika w ogóle ma jeszcze zastosowanie.
Wiesława Moczydłowska
28.10.2022
CIT Doradca podatkowy Finanse
Czy dobrze jest być zwolnionym z podatku? Na pierwszy rzut oka, niewątpliwie możemy stwierdzić, iż lepiej być zdrowym i bogatym, niż biednym i chorym. Mając do wyboru: zapłacenie kilkuset tysięcy złotych podatku albo uwolnienie się od zapłaty w ogóle, każdy podatnik chętnie wybrałby to ostatnie. Pisze o tym Agnieszka Czernik, ekspert Tax Alert.
Agnieszka Czernik
27.10.2022
CIT Rachunkowość

Sejm zamraża ceny prądu dla małych firm i podmiotów wrażliwych

Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Senat chce, by ceny prądu były zamrożone w 2023 r. na poziomie niższym, niż chciał Sejm: 450 zł dla gospodarstw domowych i 600 zł dla małych firm i samorządów. W ustawie pozostał specjalny podatek od przychodów niektórych wytwórców energii elektrycznej i przedsiębiorstw obrotu tą energią. Projekt wciąż budzi kontrowersje.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
27.10.2022
Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Posiadanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością udziałów w spółkach cywilnych nie pozbawia spółki z o.o. prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Taką korzystną interpretację wydały w środę organy skarbowe. Eksperci podkreślają, że dotychczas panował pogląd, iż spółki cywilne nie mają prawa do ryczałtu. Interpretacja jest istotna, umożliwia nowe konfiguracje biznesowe i możliwości inwestycyjne.
Wiesława Moczydłowska
27.10.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki
Cyfrowa rewolucja poważnie wpływa na relacje między podatnikiem i fiskusem - przyznają uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej. Zastrzegają jednak, że użycie sztucznej inteligencji do rozstrzygania sporów podatkowych powinno być ograniczone, a ostateczne decyzje i wyroki powinny należeć do człowieka.
Paweł Rochowicz
26.10.2022
VAT Doradca podatkowy Prawo AI
Któż z nas nie słyszał powtarzanej od wieków kwestii, że „…na tym świecie pewne są̨ tylko śmierć́ i podatki.”? Szczere i prawdziwe twierdzenie Benjamina Franklina pozostanie żywe zawsze, bo przecież tam wszędzie, gdzie są potrzeby społeczeństwa, tam zawsze będzie musiało istnieć źródło ich finansowania.
Krzysztof Kaźmierski
26.10.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Czy samo posiadanie gruntów przez przedsiębiorcę skutkuje uznaniem ich za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, niesłuszne jest decydowanie o powiązaniu gruntów z prowadzeniem działalności wyłącznie na podstawie ich sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków, czy też z powodu posiadania ich przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.
Malwina Pasternak-Janik
26.10.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów w ramach przygotowań do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur udostępniło bezpłatną aplikację do próbnego wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych. Nadaje się ona do zastosowania przez podatników i osoby przez nich upoważnione. Narzędzie to umożliwia m.in. wystawianie i odbieranie dokumentów sprzedaży oraz ich podgląd.
Paweł Rochowicz
26.10.2022
VAT Rachunkowość
W ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą skorzystać z dodatkowej ulgi, jeśli sponsorują działalność kulturalną prowadzoną przez instytucje kultury wpisane do rejestru Ministra Kultury. Jednak nie obejmuje to innych organizacji zaangażowanych w działalność kulturalną, takich jak organizacje pozarządowe czy agencje artystyczne. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o zmianę tego prawa.
Krzysztof Sobczak
25.10.2022
CIT PIT Administracja publiczna
Samochody hybrydowe z silnikiem mniejszym niż dwulitrowy będą jeszcze przez siedem lat zwolnione z akcyzy - proponuje rząd. Projekt ustawy zakłada też uproszczenia rozliczeń dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz małych producentów alkoholi.
Paweł Rochowicz
25.10.2022
Akcyza Małe i średnie firmy