Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 1570 z późn. zm. - dalej jako ustawa o VAT) wskazują jednoznacznie, że w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

  • podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,
  • dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań;
  • dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt;
  • stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury,

- podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą.

Czytaj w LEX: Faktury korygujące - zasady wystawiania >

Kiedy konieczna jest korekta faktury

Faktura ta, mająca na celu m.in. naprawienie omyłek, do których doszło przy wystawianiu faktury pierwotnej, ma określoną ustawą o VAT treść. I tak faktura korygująca powinna zawierać m.in.:

  • numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  • dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    • określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5 ustawy o VAT (kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, NIP wystawcy i nabywcy),
    • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
  • jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej, a w pozostałych przypadkach - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Dodatkowo faktura korygująca może zawierać wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo „KOREKTA” oraz przyczynę korekty. Fakturę korygującą fakturę ustrukturyzowaną wystawia się w postaci faktury ustrukturyzowanej.

Czytaj w LEX: Zbiorcze faktury korygujące >

W praktyce możemy mieć również do czynienia z taką sytuacją, gdzie to nabywca zidentyfikuje błędny numer faktury (przykładowo ma to miejsce na początku roku, gdzie nie jest zmieniona numeracja faktur, na którą składa się rok, a system księgowy wystawcy nie dokonuje tej zmiany automatycznie bądź nie została ona dokonana). Ponieważ pozycja numeru faktury nie jest wymieniona przez ustawodawcę w katalogu pozycji, które wykluczają jej korektę przez nabywcę w formie noty korygującej, pozycja numeru faktury może być skorygowana przez nabywcę taką notą.

Sprawdź w LEX: Kiedy powinna zostać zewidencjonowana faktura korygująca in minus? >

 

Cena promocyjna: 127.2 zł

|

Cena regularna: 159 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 111.3 zł


Wadliwość mniejszej wagi

Omyłkę w zakresie numeru faktury bez wątpienia należy zaliczyć do tzw. wadliwości mniejszej wagi. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, gdy wystawiona faktura o nieprawidłowym numerze nie jest tzw. „pustą fakturą”, a jej wadliwość sprowadza się tylko do omawianej pozycji. Oznacza to tyle, że wejście do obiegu prawnego faktury, która zawiera takie błędy, w żaden sposób nie wpływa na wysokość opodatkowania wystawcy oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego u nabywcy. Z wydawanych przez organy podatkowe pism oraz interpretacji jasno wynika, że czynności związane z kontrolą prawidłowości faktur VAT wystawianych i otrzymywanych przez podatników, powinny skupiać się przede wszystkim na ustaleniach, czy dokumenty będące u podatników potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe. A zatem, o ile występują w fakturach VAT wadliwości mniejszej wagi, przy czym faktury zostały wystawione w sposób rzetelny, a transakcja, którą faktura dokumentuje, w rzeczywistości miała miejsce, należy uznać, że nie ma podstaw do jakiegokolwiek kwestionowania rzetelności wystawianych/otrzymywanych faktur VAT wyłącznie z powodu braków mających charakter mniejszej wagi. Jest to już obowiązujące od bardzo dawna stanowisko Ministerstwa Finansów (pismo z dnia 15 grudnia 1994 r., nr MWM-6513/94).

Sprawdź w LEX: Czy podatnik mógł wystawić fakturę korygującą w związku z nieotrzymaniem zapłaty? >

Stanowisko to podtrzymywane jest również w wydawanych interpretacjach indywidualnych (np. pismo dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 marca 2023 r., Nr 0114-KDIP1-3.4012.86.2023.1.JG), w których organ również stwierdza, że o prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe. A zatem jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują, tzw. wadliwości mniejszej wagi, należy uznać, że nie ma podstawy do kwestionowania faktur wyłącznie z powodu braków mających charakter tzw. wadliwości mniejszej wagi. Są to tego rodzaju wadliwości, które, co prawda, powodują, że faktura nie odpowiada wymogom określonym w przepisach, jednakże same w sobie nie wpływają na przedmiot i podstawę opodatkowania. To oznacza tyle, że w przypadku wadliwości mniejszej wagi (nie wpływające na wysokość podatku należnego, a co za tym idzie naliczonego czy też prawa do jego odliczenia) bez znaczenia jest fakt, czy zostaną one skorygowane fakturą korektą czy notą korygującą (obydwie generują czynności do wykonania zarówno po stronie dostawcy jaki odbiorcy), skoro nawet wykryta przez organ podatkowy w toku kontroli podatkowej taka wadliwość nie doprowadzi do jakichkolwiek negatywnych konsekwencji po stronie wystawcy czy odbiorcy faktury. Podejście organów podatkowych w tym zakresie powinno kończyć dyskusję w zakresie konieczności czy formy korekty faktur w przypadku stwierdzenia w nich wadliwości mniejszej wagi.

Zobacz procedurę w LEX: Dopuszczalność anulowania faktury >