Dr Piotr Cybula wyjaśnia, że z jednej Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu w stanowisku z 29 grudnia 2022 r. negatywnie odniosła się do formy "radczyni prawna".

-Wyłącznie dopuszczalnym przy wykonywaniu zawodu jest tytuł zawodowy „radca prawny, bez względu na płeć osób wykonujących zawód, jako zbiorcze pojęcie języka prawnego dla określenia wszystkich osób wykonujących zawód. W konsekwencji wyłącznie tego tytułu należy używać przy wykonywaniu zawodu, w tym również dla oznaczenia prowadzonej działalności, która jest formą wykonywania zawodu, a także np. wizytówkach, czy papierze firmowym. Określenia „radczyni prawna”, jako określenia języka potocznego, a nie języka prawnego, można używać w obszarze nie związanym z wykonywaniem zawodu, w szczególności w życiu prywatnym - oceniła komisja.

Czytaj też w LEX: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >

 

Czy samorząd radców prawnych zmienia zdanie

Z drugiej strony zwrot "radczyni prawna" pojawia się zarówno na stronie internetowej KIRP jak i na stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych.

- Jeśli przyjąć, że strony internetowe KIRP i okręgowych izb radców prawnych odnoszą się przede wszystkim do życia zawodowego, a nie prywatnego, to pojawia się pytanie, czy wskazane wyżej stanowisko Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu z 29 grudnia 2022 r. należy uznać za wciąż aktualne - pisze dr Piotr Cybula, przytaczając linki do tekstów na stronach KIRP oraz okręgowych izb radców prawnych, w których użyto formy "radczyni prawna".

- W stanowisku Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu z 29 grudnia 2022 r. wskazano, że Komisja zamierza zwrócić się do Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP o poszerzoną ekspertyzę profesora teorii i filozofii. Jeśli taka ekspertyza została sporządzona i gdyby było to możliwe, uprzejmie prosiłbym o jej udostępnienie - dodaje. 

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >

 

Samorząd zawodowy adwokatów jest "na tak"

Wcześniej pozytywne stanowisko na temat formy "adwokatka" zajął samorząd zawodowy adwokatów.

Komisja Etyki, Praktyki Adwokackiej i Wykonywania Zawodu Naczelnej Rady Adwokackiej w piśmie z 24 czerwca 2021 r. wskazała, że używanie żeńskich ma kulturotwórcze znaczenie, a dążenie do symetrii systemu nazw zawodów, w tym zawodu adwokata, ma podstawy społeczne, a nie językowe.

- Tworzenie i używanie w wypowiedziach form żeńskich nazwy zawodu może odbywać się za pomocą rzeczownika "pani" poprzedzającego formę męską "pani adwokat" lub poprzez związki składniowe typu "adwokat wniosła". Może także odbywać się poprzez dodanie przyrostka – ka, np. adwokatka, co jest formą dopuszczalną gramatycznie i poprawną. Nie jest przeszkodą wieloznaczność przyrostka -ka, ani fakt, że pełni on często funkcję zdrabniającą (na co powołuje się wnioskujący o stanowisko) - oceniła komisja.

Przywołała także stanowisko Rady Języka Polskiego z 25 listopada 2019 r., która odniosła się szczegółowo do nazw zawodów tworzonych m.in. poprzez przyrostek -ka, uznając ich poprawność. 

Czytaj też w LEX: Zakładanie kancelarii prawnej w praktyce >

 

Pytanie o formę "doradczyni podatkowa"

Ostatnio do dyskusji na temat używania feminatywów dołączył samorząd zawodowy doradców podatkowych. 

Czytaj więcej: 'Feminatyw doradczyni podatkowa - zasady etyki zawodowej>>

17 sierpnia do Komisji Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych przy Krajowej Radzie Doradców Podatkowych wpłynęło pytanie, czy używanie żeńskiej formy „doradczyni podatkowa” nie narusza zasad etyki zawodu doradcy podatkowego

Z pismem w tej sprawie wystąpiła do komisji Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea. Zapytała, czy posługiwanie się formą żeńską nie narusza przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, w szczególności w związku z brzmieniem roty ślubowania wskazanej w art. 8 ust. 2 tej ustawy, ani zasad etyki zawodowej.
- Przedmiotem moich wątpliwości jest możliwość posługiwania się formą „doradczyni podatkowa” zarówno w przestrzeni publicznej, np. na stronie internetowej kancelarii, w wystąpieniach medialnych, jak i w formalnych pismach do organów podatkowych i sądów składanych w imieniu klienta, kiedy działam w charakterze pełnomocniczki strony – napisała.

Czytaj też w LEX: Media społecznościowe jako źródło materiału dowodowego w sprawach cywilnych. Wyniki wstępnego badania ankietowego przeprowadzonego wśród adwokatów i radców prawnych >