W piątek 10 dolnośląskich samorządów, które prowadzą w regionie 12 publicznych ośrodków wychowawczych, podpisało list intencyjny w sprawie wspólnej realizacji projektu o nazwie „Nowa perspektywa – lepszy start”.
Porozumienie podpisali: województwo dolnośląskie, gmina Wrocław oraz osiem powiatów: bolesławiecki, jeleniogórski, lubański, lwówecki, oławski, świdnicki, wołowski i wrocławski.
Głównym celem projektu jest ułatwienie podopiecznym tych placówek integracji społecznej i zawodowej oraz możliwość usamodzielnienia się po zakończeniu pobytu w ośrodkach.
„Musimy tej młodzieży stworzyć jak najlepsze warunki do kształcenia i życia, by nie powrócili na tę samą drogę, która zaprowadziła ich do ośrodków wychowawczych” - powiedział marszałek województwa Cezary Przybylski.
Jak wyjaśniła wicedyrektor wydziału edukacji i nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Małgorzata Medyk, główny nacisk zostanie położony na zdobycie zawodu.

ZNP chce przywrócenia uprawnień pracowników placówek wychowawczych>>

„To nie będą jednak tylko kursy zawodowe, ale również ścisła współpraca z pracodawcami. Chodzi o to, by pracodawcy przekonali się, że podopieczni mają umiejętności i nadają się do pracy w zawodzie” - dodała Medyk.
Podkreśliła, że w ramach projektu zostanie zrealizowany również „program usamodzielnienia, czyli adaptacji społecznej wychowanków”.
„Będziemy m.in. uczyć takich rzeczy, jak gospodarować budżetem domowym, jak prowadzić gospodarstwo domowe. Program obejmie również rodziców wychowanków. Chodzi o to, by po opuszczeniu placówki młodzi ludzie wracali do lepiej funkcjonujących rodzinnych domów” - zaznaczyła Medyk.
Jak podano, wartość całego projektu to 12 mln zł, z czego 85 proc. mają stanowić środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20. Projekt odejmie prawie około 600 wychowanków. (PAP)

Dowiedz się więcej z czasopisma
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł