Prace prowadzone są w ramach realizowanego od kilku lat projektu "Mia100 szkół", w ramach którego placówki oświatowe poddawane są często również kompleksowym remontom.
Obecnie rozstrzygnięty został kolejny przetarg na prace termomodernizacyjne dla czterech obiektów szkolnych na łączną kwotę 5,8 mln zł - poinformował w piątek łódzki magistrat. Do września termomodernizacji poddane zostaną: Szkoły Podstawowe: przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, Napoleońskiej oraz Rajdowej a także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 17 przy al. Politechniki.
Do końca wakacji powinien natomiast zakończyć się remont Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej przy ul. Sterlinga. Wartość tych prac to 2,5 mln zł.
W drugiej połowie tego roku miasto planuje rozpoczęcie (za 10 mln zł) termomodernizacji kolejnych 13 placówek oświatowych. Remontowi poddanych zostanie m.in. pięć gimnazjów i sześć miejskich przedszkoli. Te prace mają zakończyć się w grudniu. Rok dłużej potrwa remont Szkoły Podstawowej przy ul. Malczewskiego wraz z modernizacją szkolnej pływalni. Inwestycja ta kosztować ma 11 mln zł.
Większość środków pochodzi z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Gotowa jest także dokumentacja techniczna niezbędna do remontu i termomodernizacji kolejnych 25 placówek.
Projekt "Mia100 szkół" realizowany jest w Łodzi od kilku lat. W ramach prac ocieplane są ściany i dachy, wymieniane są okna, modernizowana jest instalacja centralnego ogrzewania, instalowane jest energooszczędne oświetlenie, malowane są elewacje budynków.
W latach 2012-2013 poddano termomodernizacji 39 budynków, w których mieszczą się 43 placówki oświatowe, w tym dwa Schroniska Młodzieżowe. Wartość prac przekroczyła 38 mln zł - 21,5 ml zł pochodziło z dofinansowania z Narodowego i Wojewódzkiego FOŚiGW oraz środków unijnych.
Władze Łodzi podkreślają, że dzięki termomodernizacji zmniejszają się rachunki za ogrzewanie placówek oświatowych i tylko w 2012 r. miasto zaoszczędziło w ten sposób ponad 1,1 mln zł. (PAP)