Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy WOT lub AW dostaną wsparcie. Sejm uchwalił ustawę

Zamówienia publiczne CIT PIT Prawo pracy Wojsko

Zastąpienie odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej świadczeniem początkowym, wprowadzenie preferencji dla przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, przy wykonywaniu którego będą zatrudniać pracowników - żołnierzy WOT oraz wprowadzenie preferencji podatkowych dla przedsiębiorców - osób fizycznych i prawnych, zatrudniających pracowników będących żołnierzami OT i żołnierzami AR to najnowsze propozycje zmian.

02.10.2024

Ruszył program Aktywny Rodzic

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy

Od 1 października rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku albo Aktywnie w domu. Od północy do godziny 10:00 do ZUS złożono 50 tys. wniosków – poinformował ZUS we wtorek. Najwięcej poprzez eZUS (PUE), a następnie aplikację mZUS, bankowość elektroniczną i portal Emp@tia.

01.10.2024

Jak wybrać przedstawicieli pracowników w celu konsultacji procedury zgłoszeń wewnętrznych

Prawo pracy Sygnaliści

Procedura zgłoszeń wewnętrznych musi zostać dla jej ważności skonsultowana z organizacją związkową albo przedstawicielami osób świadczących pracę za wynagrodzeniem. W tym drugim przypadku przedstawicieli nie mogą wyłonić sami pracownicy, jeżeli na rzecz danego podmiotu prawnego praca świadczona jest także na innych podstawach niż stosunek pracy. Dlatego też nie można automatycznie przyjąć, że konsultacje zostaną przeprowadzone z istniejącą u pracodawcy reprezentacją pracowników wyłonioną w celu współpracy z pracodawcą.

01.10.2024

Lewiatan: Reforma płacy minimalnej nie uwzględnia realiów rynku pracy

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy, budzi kontrowersje i obawy środowisk gospodarczych. Negatywnie wpłynie na rynek pracy i zatrudnienie, zwłaszcza w małych firmach – ostrzega prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, badacz rynku pracy i wynagrodzeń.

30.09.2024

Płaca minimalna - mediana wynagrodzeń zamiast przeciętnego wynagrodzenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Rynek pracy

W marcu br. mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej wyniosła 6549,22 zł i była niższa o 23,9 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, które wyniosło 8604,72 zł – podał GUS. Zdaniem prawników, dane te pokazują wyraźną różnicę między medianą wynagrodzeń a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, przy ustalaniu którego nie są brane pod uwagę płace w firmach zatrudniających do 9 pracowników. Dlatego racjonalne byłoby, aby ustawodawca wziął to pod uwagę, pracując nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu.

30.09.2024

W Sejmie ekspresowe tempo prac na specustawą powodziową

Prawo pracy Powódź

Sejmowa komisja nadzwyczajna zebrała się w sobotę 28 września i poparła rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Wprowadzono poprawki m.in. przeciwdziałającą marnowaniu żywności oraz wprowadzającą zawieszenie prowadzenia czynności w postępowaniach podatkowych - w związku z sytuacją powodziową.

28.09.2024

Między pracą a pasją – jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy

Młodzi pracownicy mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z już na etapie planowania swojej kariery zawodowej bardzo poważnie podchodzi do kwestii work-life balance.

27.09.2024

Będzie 20 dni zwolnienia od pracy i dodatkowy urlop na żądanie

Prawo pracy BHP Powódź

Jednak będzie 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników, choć w zmienionej formie. Rząd dziś złożył w Sejmie autopoprawkę do projektu. Zmienił w nim też przepis o urlopie na żądanie, którego - również w tym celu - będzie musiał udzielić pracodawca na żądanie pracowników, w ramach przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Zdaniem prawników, proponowane rozwiązania będą oznaczały większy formalizm dla pracodawców.

26.09.2024

Sygnaliści pod ochroną: NFZ ma już zasady zgłaszania nieprawidłowości w placówkach

Prawo pracy

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zagwarantować skuteczny i bezpieczny system zgłaszania nieprawidłowości w miejscu pracy oraz zapewnić sygnalistom ochronę przed ewentualnymi działaniami odwetowymi. Zgodnie z zarządzeniem NFZ, sygnalista nie może być jednak anonimowy. Fundusz zapewnia, że zasady określone w rozporządzeniu są gwarancją bezpieczeństwa dla zgłaszającego.

25.09.2024

Rekrutacyjna pułapka – jak zły proces odsuwa kandydatów i… klientów

Prawo pracy Rynek pracy

Doświadczenia rekrutacyjne - dobre lub złe - nie pozostają tajemnicą kandydatów - pokazuje badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl. Co więcej, większość ankietowanych deklaruje, że ich doświadczenia rekrutacyjne przekładają się także na decyzje zakupowe w kontekście usług lub produktów firm, w których poszukują zatrudnienia. To jasny dowód na to, że pracodawcy powinni szczególnie dbać o jakość procesów rekrutacyjnych.

25.09.2024

Ustawa o ochronie sygnalistów już dziś, 25 września, weszła w życie

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

W środę, 25 września 2024 roku, wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca implementują do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Na ich podstawie tysiące firm i jednostek publicznych muszą przygotować kanały zgłoszeń naruszeń prawa i opracować nowe procedury.

25.09.2024

Czy konieczne jest wskazanie klauzuli informacyjnej RODO w stopce mailowej pracowników?

Prawo pracy RODO

W przypadku prowadzenia komunikacji drogą elektroniczną (poczta e-mail), administrator jest zobowiązany do realizacji obowiązku informacyjnego, ponieważ jego pracownicy komunikując się z przyporządkowanych im skrzynek poczty elektronicznej pozyskują dane osobowe nadawców lub odbiorców korespondencji e-mail. Zazwyczaj administratorzy korzystają z informowania warstwowego – wyjaśnia ekspert z programu LEX Ochrona Danych Osobowych.

25.09.2024

Pracodawca sprawdzi ważność orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepelnosprawność

Pracodawca będzie mógł w elektronicznym systemie sprawdzić, czy jego pracownik ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności i czy może dalej pobierać dofinansowanie do jego zatrudnienia z PFRON. To jedna ze zmian zaplanowana przez resort rodziny w kolejnej, w krótkim czasie, nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Natomiast zespoły orzecznicze będą miały trzy miesiące na wydanie orzeczenia, a nie jak dotychczas - miesiąc.

25.09.2024

Będzie zasiłek losowy, dodatkowe zasiłki opiekuńcze i udogodnienia pracownicze

Środowisko Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Kredyty Powódź

Zasiłek losowy przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, a także udogodnienia pracownicze - to tylko niektóre rozwiązania, jakie przyjął rząd w spec-ustawie. Projekt przepisów zostanie poddany sejmowej debacie w czwartek, 26 września.

24.09.2024

Są wreszcie konkretne wskazówki dla firm zatrudniających osoby z depresją

Prawo pracy BHP

Obowiązujące przepisy nie określają konkretnych wymagań dotyczących sposobu dostosowania stanowisk pracy do poszczególnych rodzajów niepełnosprawności – potwierdza Główny Inspektorat Pracy. I radzi, by w tego rodzaju kwestiach pracodawcy konsultowali się ze służbą medycyny pracy. Zdaniem prawników, pracodawcy, zatrudniając osobę z depresją, powinni mieć świadomość tego, kogo zatrudniają. Nie mogą od takiej osoby wymagać, że będzie pracowała tak jak inni.

24.09.2024

Świadczenie aktywnie w domu zamiast Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy

Aktywnie w domu to jedno z trzech świadczeń, jakie będą wypłacane w ramach programu Aktywny Rodzic. To wsparcie przeznaczone dla rodziców, którzy chcą sami opiekować się dzieckiem i nie planują podjęcia pracy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Program zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku.

23.09.2024

Sąd: Samo podejrzenie nie wystarczy, by zwolnić pracownika dyscyplinarnie

Prawo pracy

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie popełnienia przez niego w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Pod warunkiem jednak, że przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Natomiast samo podejrzenie jego popełnienia nie może stanowić samoistnej podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego.

23.09.2024

Dopłaty z ZFŚS do wypoczynku dziecka pracownika są zwolnione z PIT

PIT Doradca podatkowy Prawo pracy

W wielu firmach pracownicy otrzymują dofinansowanie do wypoczynku niepełnoletnich dzieci, np. podczas wakacji czy ferii. Świadczenie to, co do zasady, stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Może jednak być zwolnione z podatku, jeśli wypoczynek jest organizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie oraz ma formę np. wczasów, obozu czy kolonii.

21.09.2024

Powódź - jak pracodawcy mogą pomóc pracownikom

Prawo pracy BHP Powódź

Z powodu powodzi wiele osób znajduje się obecnie w dramatycznej sytuacji i wymaga pomocy. Jak pracodawcy mogą pomóc swoim pracownikom, którzy mierzą się z konsekwencjami powodzi? Na pytania odpowiadają dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Małgorzata Perchel-Ducka.

20.09.2024

Do lipca 2024 r. odnotowano 168 mln dni absencji chorobowej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W okresie od stycznia do lipca 2024 roku z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wystawiono 12,5 mln zaświadczeń lekarskich, na łącznie 138,4 mln dni absencji chorobowej – podał ZUS. Przeciętna długość zaświadczenia to 11,07 dnia, a skumulowana (od początku roku) przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 26,88 dnia (25,75 dnia dla mężczyzn i 27,83 dnia dla kobiet).

20.09.2024